Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 21.12.2011 15:52:04

 Ptycho

Użytkownik

Skąd: Z dolnego miasta
Zarejestrowany: 19.04.2009
Posty: 110

Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1254923567.jpg

Zdjęcie z zasugerowanym rozpoznaniem - JWT

Ale z tego co mi się kołacze to do 1939 Lubeckiego była oświetlona gazowo a tu w "podłodze" taki kwiatek...
Swoją drogą można by pójść tym transformatorowym tropem. W naszym spisie go nie ma ale może ktoś z Warszay przeszedł by się w okolicę i poszukał...

Choć wątpię bo na zdjęciu domy ładne a Lubeckiego to raczej lumpenproletariat zamieszkiwał...

Offline

 

#2 21.12.2011 17:49:55

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Ptycho napisał:

Ale z tego co mi się kołacze to do 1939 Lubeckiego była oświetlona gazowo a tu w "podłodze" taki kwiatek...
Swoją drogą można by pójść tym transformatorowym tropem. W naszym spisie go nie ma ale może ktoś z Warszay przeszedł by się w okolicę i poszukał...

Choć wątpię bo na zdjęciu domy ładne a Lubeckiego to raczej lumpenproletariat zamieszkiwał...

Jedno z drugim się nie kłóci. Co do transformatora, to myślę, że wątpię To mniej więcej środek wschodniej jezdni al. Jana Pawła, więc raczej nie jest widoczny, chyba, że gdzieś się czai w trawniku.
Z ładnością domów też bym nie przesadzał - były na Muranowie lepsze.

Offline

 

#3 21.12.2011 18:15:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Zmieniłem link na zdjęcie, gdyż nie lubię klikać

Już kiedyś o tym transformatorze myślałem, ale jakoś spadł mi z planu poszukiwań. Zresztą przychylam się do poglądu Fryderyka, komora zapewne znalazła się pod jezdnią.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 22.12.2011 09:21:53

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1865

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Na analizowanym zdjęciu widać cień sąsiedniego budynku, który pasuje do budynku Pawia 36 róg Lubeckiego.

http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=pawia_34&r3=9
http://i43.tinypic.com/11hyubt.jpg

Ostatnio edytowany przez VCS-3 (23.12.2011 15:47:04)

Offline

 

#5 22.12.2011 09:46:15

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Wszystko rozbija się o błędny opis zdjęcia - to oczywiście Lubeckiego róg Pawiej.
Dla porównania widok w kierunku Gęsiej od tego samego narożnika.
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173793045.jpg

Tak więc tytył wątku też powinien być zmieniony

Offline

 

#6 22.12.2011 10:39:06

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Złoczyńca, zmylił mnie. Zacytuję z pamięci: tak to jest, jak się wypadnie z obiegu.

Skądinąd, z tymi transformatorami na Pawiej, było ciekawie. Na północno-zachodnim narożniku Lubeckiego, był kiosk, a na sąsiednim już komora.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 22.12.2011 11:21:55

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Usunąłem z galerii "Dużego getta" duplikat powyższego obrazka (tego robionego z góry) z błędnym podpisem, żeby nie bylo zamieszania. Teraz jest już tylko wersja prawidłowa.

Jeszcze tak na marginesie, odnośnie trasformatora: teren po likwidacji getta był dość skrupulatnie czyszczony z różnych surowców strategicznych, nadających się do powtórnego wykorzystania. Akurat kable energetyczne (jaki i inne metale kolorowe) należały do materiałów najbardziej poszukiwanych. Z sieci energetycznej prawdopodobnie niewiele zostało w ogóle, a sama komora pewnie została zasypana gruzem.

Offline

 

#8 22.12.2011 13:48:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Tak i mnie się zdaje. Swoją drogą ciekawe, czy taki sam los spotkał transformator z komory przy szpitalu św. Zofii. Tamten jeszcze długo mógł być potrzebny, może przetrwał wojnę?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 22.12.2011 14:12:13

 Ptycho

Użytkownik

Skąd: Z dolnego miasta
Zarejestrowany: 19.04.2009
Posty: 110

Re: Lubeckiego róg Pawiej z Galerii

Złoczyńca zeznaje: "Nikogo nie chciałem mylić taki podpis był w naszej galerii..."

Ale czuję się usprawiedliwiony - przynajmniej jeszcze jedno zdjęcie zostało potwierdzone... Tak to nikt by po nie nie sięgnął a jak kij w mrowisko
to i efekt jest...

BTW czy ktoś wie do czego mogły służyć te zawijasy na ścianach - wieszaki do jakichś kabli????

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora