Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 10.01.2012 14:42:42

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Wyszperane przypadkowo, przy okazji szukania zupełnie czegoś innego
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: … y_view.jpg
Ktoś może coś wie na temat lokalizacji owej fabryki? A może to jednak zmyłka i chodzi o Koło we wschodniej Wielkopolsce?

Ostatnio edytowany przez roox (12.01.2012 11:55:50)

Offline

 

#2 10.01.2012 15:31:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Nieco bardziej globalnie patrząc, Koło leży nieopodal Warszawy. Przy odległościach, jakie funkcjonują w Australii, USiA czy inszym Kazachstanie, to jest tuż obok.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 10.01.2012 15:48:13

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Gwoli ścisłości, to Factory jest we Wrocławiu ...

Pozdrawiam

Offline

 

#4 10.01.2012 15:52:12

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

weldon napisał:

Gwoli ścisłości, to Factory jest we Wrocławiu ...

Pozdrawiam

Gwoli ścisłości w Ursusie też http://www.factory.pl/centros/ursus/
Może na to nie wygląda, ale pytanie było na poważnie

Offline

 

#5 10.01.2012 16:19:13

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Wg niemieckiej Wikii firma Orenstein & Koppel - Arthur Koppel AG nie miała fabryk ani na Kole ani w Kole. Czyli dalej nie wiemy  zagadkę o jakie Kol[ł]o chodzi na tym rysunku.

Ostatnio edytowany przez michel (10.01.2012 23:53:02)

Offline

 

#6 10.01.2012 18:05:19

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego Koło z parafii Wola, to miejscowość typowo ogrodniczo-sadownicza,  posiadająca jedynie wiatraki z takich przemysłowych rzeczy.

Natomiast Koło z "guberni kaliskiej" koło Konina właśnie, miało fabryki, ale fajansu, "a prócz tego tasiemek, cykoryi, browar, młyn wodny z foluszem, kilkanaście wiatraków".

Fabryki ciężkiego sprzętu nie wymieniają, no ale to poznańskie - możliwe, że w kilka lat postawili tam coś takiego.

Niemniej wydaje mi się, że powinno w jakimś stopniu przetrwać, przynajmniej śladowo.

Poszukam jeszcze, ale to chyba powinno pozostawić jakieś wyraźniejsze ślady nawet do dzisiaj.

Pozdrawiam

PS w wiki napisane jest "L'usine à Koło près de Varsovie", a więc chyba jednak Koło, nie Kolo

Offline

 

#7 10.01.2012 18:49:22

wolero

Użytkownik

Zarejestrowany: 22.07.2009
Posty: 57

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Nie wydaje mi sie, aby to było podwarszawskie Koło. Linia kolejowa omija współczesne Koło szerokim łukiem i biegła tak zawsze. Innej nie było. Tak duża fabryka prawdopodobnie lokomotyw lub maszyn rolniczych nie mogła zniknąć bez śladu, a i w 1913 roku osada Koło nie dysponowała prawdopodobnie żadną wykwalifikowaną siła robocza.

Offline

 

#8 10.01.2012 18:50:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

To ja może powiem tak (wytaczając coś całkiem ciężkiego) - gdyby O & K coś fabrykowali w okolicach Warszawy, pewnie by mi się to w taki, czy inny sposób o oczy/uszy obiło (kiedyś w tej branży coś tam działałem ). To, że nie słyszałem, o niczym nie przesądza, ale zmniejsza prawdopodobieństwo całkiem znacznie. Jeśli coś znajdziecie, to będzie - przynajmniej prywatnie, dla mnie - rewelacja.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 11.01.2012 10:14:39

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

wolero napisał:

Nie wydaje mi sie, aby to było podwarszawskie Koło. Linia kolejowa omija współczesne Koło szerokim łukiem i biegła tak zawsze. Innej nie było. Tak duża fabryka prawdopodobnie lokomotyw lub maszyn rolniczych nie mogła zniknąć bez śladu, a i w 1913 roku osada Koło nie dysponowała prawdopodobnie żadną wykwalifikowaną siła robocza.

Mi też się nie wydaje, tym bardziej zaskoczyło mnie to znalezisko. Z drugiej strony obrazek może być nieco wyidealizowany, jak chociażby tu
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 … d_100.html
A fabryka, jeśliby istniała raczej nie rozpłynęła sie w powietrzu. Przez chwilę nawet myślałem, że może chodzić o jakąś wolską, a nie kolską fabrykę (wszak Wola była wtedy też jeszcze pod Warszawą). Jednak do niczego znanego mi to nie pasuje.

Offline

 

#10 11.01.2012 12:55:15

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

A jednak Koło ...... te w Warszawie. Funkcjonowała tu filia firmy O&K zdaje się pod nazwą Parowóz - ale nie ten Parowóz, którego znamy jako Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów na Kolejowej. Jak dobrze pamiętam ta kolska pracowała do wybuchu I wojny.
O adres nie pytajcie - w tej chwili nie pamiętam.

Offline

 

#11 11.01.2012 13:04:14

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

A jednak!
Gdyby adres się przypomniał, polecam się łaskawej pamięci

Offline

 

#12 11.01.2012 13:40:29

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Kurcze,  na planie z 1913 roku, ale też zaznaczone jest na tym z 1908, wyraźnie widać linie kolejową biegnącą przez Koło.

Nazywa się to Kolej Odwodowa.
Biegnie z Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, z której wychodzi koło Czystego, obiegając gazownię, potem biegnie na pograniczu Woli i Koła, obiega cmentarz Powązkowski i łączy się z Drogą Żelazną Nadwiślańską przed Cytadelą.

Tyle, że nie odchodzą z niej żadne odnogi (a widać takie przy gazowni na przykład) i, tak samo, tereny, przez które biegnie nie wyglądają na zbytnio przemysłowe, a taki zakład byłby chyba zaznaczony na mapie.

Cała masa wiatraków jest za to zaznaczona (chyba wiatraków )

Dopiero koło lat 20 ubiegłego stulecia pojawiają się tam konkretniejsze ulice

Offline

 

#13 11.01.2012 14:15:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Cóż, linia obwodowa to lata siedemdziesiąte wieku XIX - to mnie akurat strasznie nie zaskoczyło

A co do owego Parowozu, to już całkiem insza inszość...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 11.01.2012 15:16:57

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

No tak, ale ja w kontekście tego:

wolero napisał:

Linia kolejowa omija współczesne Koło szerokim łukiem i biegła tak zawsze. Innej nie było.

Nie wiem, jak zinterpretować "omija"

"Bumar Waryński", w swojej historii, ma wpis:
Tradycje w działalności przemysłowej sięgają 1833 roku i wiążą się z rozpoczęciem na warszawskiej Woli funkcjonowania warsztatu kotlarskiego Sebastiana Bańkowskiego.

W latach 1882-1920 firma działała jako "Borman i Szwede", z powodzeniem produkując maszyny rolnicze( nagroda na wystawie światowej w Paryżu), kotły grzewcze i lokomobile.


I dalej:

W okresie 1920-1944 firma produkowała parowozy i sprzęt kolejowy, działając jako Warszawska Spółka Budowy Parowozów, a następnie Wytwórnia Parowozów w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego fabryka uległa zniszczeniu.

Widzę, że to nie to samo, co Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów (Parowóz) współpracująca z austriacką firmą G. Siegl z Wiednia.

Tyle, że Starannie rozplanowana fabryka spółki „Borman i Szwede” znalazła się w kwadracie ulic: Srebrnej, Wroniej, Siennej i Towarowej.

Mieli dwie filie:
- na tzw. Nowej Pradze przy ul. Zaokopowej 11 (Praga Płn.) oraz
- W 1893 r. podjęto decyzję o budowie kolejnej filii, przy ul. Kolejowej 11, gdzie u zbiegu Przyokopowej stanęły dwie nowe kotlarnie miedzi i żelaza. Z uwagi na rozproszenie wszystkie wydziały produkcyjne połączono półkilometrową bocznicą z Dworcem Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

A więc nie pasuje do Koła.

Ale za to ciekawe 

Pozdrawiam

Offline

 

#15 11.01.2012 18:31:55

wolero

Użytkownik

Zarejestrowany: 22.07.2009
Posty: 57

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Wyjaśnienie dla weldona: Omija znaczy dokładnie "nie przecina, a co najwyżej sie styka". Obecnie wschodnią granicą Koła jest kolejowa linia obwodowa, która idąc od dworca Gdańskiego dochodzi do granic Koła i skręca gwałtownie na południe właśnie go omijając. Trzeba jednak pamiętać, że historycznie Koło to mniej więcej skrzyżowanie Ks. Janusza i Obozowej. To jednak spory kawałek do kolei obwodowej. Tyle wyjaśnienia. W kwestii  ewentualnej lokalizacji fabryki O&K w Warszawie jedyna nadzieja, że Mechanik Jarząbek dozna olśnienia i przypomni sobie adres.

Offline

 

#16 11.01.2012 19:23:32

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Dzięki

Nie miałem nic zdrożnego na myśli
Szukałem jakiegoś punktu zaczepienia.

Przejrzałem Korzenie Miasta, Kasprzyckiego, ale wszędzie, gdzie występuje Koło, Kasprzycki określa te okolice jako tereny rolne, biedne, tanie działki bez dostępu do usług.

W sumie dopiero włączenie  Koła do Warszawy spowodowało, że tam zaczęło się coś dziać.
(Przy okazji dowiedziałem się skąd nazwa Koło )

Wszystkie okoliczne zakłady przemysłowe związane są bardziej z okolicami Kolejowej, gdzie były bocznice kolejowe.
Na rycinie wyraźnie widać sporo torów kolejowych, a na mapach w których występuje Koło - nie ma takich.

Porównywałem te rycinę ze zdjęciami fabryki braci Palów, fabryki Franaszka czy Lilpopa, Rau'a i Loewensteina, ale nic nie mogę dopasować.

Boje się, że nawet jak Mechanik Jarząbek sobie coś przypomni, to nie będzie to Koło.

Pozdrawiam

Offline

 

#17 11.01.2012 21:00:51

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Przypomniałem sobie gdzie mam znaleźć potwierdzenie istnienia filii fabryki O&K na Kole i cóż mogę Wam napisać. Firma ta mieściła się po zachodniej stronie linii kolei obwodowej, pomiędzy ulicami Górczewską a Czorsztyńską, bliżej tej pierwszej. Dziś tamtędy przebiega Aleja Prymasa Tysiąclecia. Szukanie jakichkolwiek śladów w terenie nie przyniesie najprawdopodobniej pożądanych efektów. Pewniejsze jest szukanie w archiwach lub bibliotekach .... albo też w necie choć tu chyba za wiele nie ma. Roox - wielkie dzięki za zamieszczenie tej ryciny.
Krzysiu - chyba ten wątek należy przenieść na właściwe miejsce.

Offline

 

#18 12.01.2012 08:09:42

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Ta sama rycina znajduje się na witrynie http://www.madtyler.com/368/final/ wraz z podaniem lokacji innych fabryk spółki.

W kilku miejscach (Trasbus na przykład) wspomina się o "Spółce Techniczno-Handlowej Parowóz mieszczącej się na Kole, będącej filią fabryki Orenstein & Koppel z Berlina".

Czorsztyńska to, chyba, dawna droga Przejście Obozowe-Tylne, potem Zawiszy, a, jak wynika z wpisu w wiki, to
(po drugiej wojnie światowej) "niektóre budynki przetrwały w dobrym stanie (w tym hala fabryczna przy Zawiszy 10, rozebrana dopiero ok. 2005 roku)."

Jakiś spory obiekt  przy Zawiszy zaznaczony jest dopiero na planie Warszawy z 1935 roku

http://www.trasbus.com/planywarszawy/1935/103.jpg

Może to były pozostałości tych zakładów?

Podrawiam

Offline

 

#19 12.01.2012 09:57:26

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Zauważcie, że zupełnie podobny układ hal ma obiekt na ortofoto, na terenie wskazanym przez Mechanika
http://i42.tinypic.com/24loqvs.png
http://i43.tinypic.com/eia98i.jpg
Nawet komin jest w tym samym miejscu i lekko skośnie ustawiona hala na północ od niego. Orientacja względem linii obwodowej też jest właściwa. Mur ogradzający fabrykę też biegnie podobnie. Chyba może być?

Ostatnio edytowany przez roox (12.01.2012 10:01:12)

Offline

 

#20 12.01.2012 10:09:23

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Z Wikimedii (czyli fabryka O&K na Kole)

Wszystko się zgadza. Wpatrując się, widzę ślad po bocznicy odchodzącej od linii obwodowej.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora