Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 2.01.2012 12:59:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Tolek

Co jakiś czas, przychodził mailem kolejny zestaw dowcipów. Rozmaitych, często niezbyt mądrych – te oczywiście podobały mi się najbardziej. Zawsze z żądaniem potwierdzenia otrzymania wiadomości (po cóż Mu one były? kto to może wiedzieć). Potwierdzałem, a później żona słysząc sprzed monitora moje nieludzkie ryki retorycznie pytała tylko: „Toluś znów coś podesłał?”. Tego zawsze miał dla nas dużo – uśmiechu w tym paskudnym świecie, który wygnał Go z rodzinnego domu na tułaczkę. Nie zapomniał kraju lat dziecinnych i mimo ponad czterdziestoletniego wygnania, nie zapomniał języka, co zawsze robiło na nas wrażenie (Ewa czasem pytała, jak coś powiedzieć po polsku – On wiedział). Życie miał ciekawe, pełne zwrotów akcji i niewiarygodnych zdarzeń. Namawiałem Go do spisania wspomnień, ale chyba nie miał na to czasu, pochłonięty poszukiwaniami przodków i żyjących na całym świecie krewnych. Wolał zadbać o odnalezienie i upamiętnienie ich, niż siebie. Jeszcze jesienią, rozmawialiśmy o planowanym przez Niego gigantycznym zjeździe rodzinnym, który chciał zorganizować w przyszłym roku – a gdzieżby indziej – w Warszawie.

Tak się losy ułożyły, że z urodzenia był nietutejszy, mimo miejscowych korzeni, przybył tu ze Śląska. Wielki miłośnik Warszawy, niezrównany przewodnik po cmentarzu na Okopowej. Bardzo chciał przy najbliższej okazji pokazać nam miejsca, w których dorastał; zbierał materiały o swoim rodzinnym domu przy Szucha 16, niedawno mi pisał, że już właściwie jest gotowy...

Uroczy gawędziarz, dusza towarzystwa, podziwiałem Jego energię i zapał w byciu miłym dla innych. Nie bywał nudny, nie mogliśmy się nagadać - zwłaszcza, że trudno mi było nieraz przebić się z własnymi rewelacjami, przez wartki tok Jego narracji. Trochę się obawiałem, jak nam się ułoży wspólny letni pobyt w Zakopanem. Bezpodstawnie. Świetnie, jak zawsze – trochę tylko dłużej - to były niezapomniane dwa tygodnie. Mieliśmy w planach powtórzenie, więc chyba i Jemu nie było z nami aż tak źle.

Szukałem jakiegoś zdjęcia. Takiego, żeby było aktualne, ładne, godne i przyzwoite technicznie. Ja na Niego zanadto nie polowałem, albo to On mi jakoś umykał. Nie mam. Chociaż to, które wklejam poniżej, nie jest takie złe – jest na nim z innymi, którym coś tam chciał pokazać...

Tolku, gdziekolwiek jesteś, pewnie dobrze sobie radzisz, jak zawsze. Teraz będzie nam tu Ciebie brakowało, potem w końcu znów się spotkamy.

Tolek zmarł w Mannheim 1 stycznia 2012 r.


http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1325505270.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 2.01.2012 13:23:15

marzenka

Moderator

Zarejestrowany: 26.11.2009
Posty: 37

Re: Tolek

Kiedy dziś koło 11 zadzwoniłam do Krzysia, żeby porozumieć się z nim w zwykłych, domowych sprawach, szybko zorientowałam się, że stało się coś złego. Najpierw nie chciał mi nic powiedzieć, uważając, że nie czas i miejsce, ale - jak to ja - wyciagnęłam to z niego. Nie przypuszczałam, że to co powie, będzie tak ...brakuje mi słowa. Jestem głęboko poruszona odejściem Tolusia. Wiedzieliśmy o jego przedświątecznych problemach ze zdrowiem, ale wydawało się, że jest już lepiej... Widocznie dobry Bóg uznał, że tam, na górze, potrzebny jest taki żartowniś, jak Tolek. Teraz na kogo innego będzie ciepło spoglądał znad opuszczonych okularów, opowiadając kolejną ciekawą historyjkę. Tolku, bez Ciebie wszystko będzie już inne. Mieliśmy tyle wspólnych planów, nierealnych teraz, bez Ciebie.

Ewuniu, Anju - choć dzieli nas tyle kilometrów, jesteśmy z Wami.

Ostatnio edytowany przez marzenka (2.01.2012 13:24:56)

Offline

 

#3 2.01.2012 13:32:11

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Tolek

W takiej sytuacji trudno napisać cokolwiek mądrego i niebanalnego... smutno mi

Do zobaczenia Tolku. To była przyjemność znać i słuchać Ciebie.

Offline

 

#4 2.01.2012 13:59:22

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Tolek

Nie mam słów, żeby napisać jak bardzo zasmuciła mnie ta informacja.

Offline

 

#5 2.01.2012 14:31:28

 emka 1471

Użytkownik

Skąd: mówią, że z folwarku Rakowiec
Zarejestrowany: 26.12.2008
Posty: 651

Re: Tolek

Godzinę temu zadzwoniła do mnie Marzena. Miała taki głos, że od razu przeczułam jaką wiadomość ma mi do przekazania. Czekałam na koniec zdania i na to kogo ta informacja będzie dotyczyła...
Łączę się w bólu z Ewą i Anją.
Tolku, wiesz już jak tam jest, niech zatem będzie Ci tam jak najlepiej.

Offline

 

#6 2.01.2012 19:05:34

ines

Użytkownik

7543924
Zarejestrowany: 14.03.2009
Posty: 251

Re: Tolek

Nie mogę uwierzyć, że już nigdy nie zobaczymy Tolka. W mojej pamięci zostanie zawsze Jego obraz - serdecznego, mądrego, dobrego człowieka.
Ewo i Anju, łączę się z wami w bólu.

Offline

 

#7 3.01.2012 00:16:35

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Tolek

Nie, nie, tylko nie to. Tolku drogi zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#8 4.01.2012 13:10:50

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: Tolek

Nie będę oryginalna jeśli napiszę, że informacja o śmierci Tolka, którą przekazała mi mama telefonicznie 2 stycznia, mną wstrząsnęła. Od tego momentu właściwie cały czas o tym myślę, wspominam wspólnie spędzone wakacje, ale też i wcześniejsze spotkania, tak kolejkowe, jak i prywatne. Spotkanie w Niemczech, kiedy przez cały weekend Tolek woził nas i pokazywał różne ciekawe miejsca, Jego opowieści, których słuchało się z zapartym tchem, dowcipy, którymi sypał przy każdej okazji i ta pasja dzielenia się z innymi wszelkimi ciekawostkami... Z Nim nie można się było nudzić. Był przy tym bardzo ciepłym człowiekiem, wspaniałym Przyjacielem, który nie bał się wyzwań, jakie stawiało przed Nim życie. Zawsze służył pomocą – pamiętam, jak kiedyś błyskawicznie dostałam od Niego tłumaczenie z hebrajskiego napisów z Okopowej, które bardzo przydało mi się do opracowywania tematu na zajęcia... Takich sytuacji było mnóstwo.
Zależało Mu w życiu na czymś więcej i dążył do tego. Wielu planów nie zdążył zrealizować, ale zarażał nas swoim zapałem... Leżało Mu na sercu dobro Stowarzyszenia, miał wiele pomysłów, które na pewno chciałby, żebyśmy zrealizowali, mimo iż On już nie będzie mógł w nich uczestniczyć.
Odszedł Przyjaciel. Została pustka i wiele ciepłych wspomnień, którymi pocieszać się będziemy długo, które wciąż będą nas inspirować...
Do zobaczenia, Tolku.

Offline

 

#9 4.01.2012 13:33:02

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: Tolek

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/3_1325680272.jpg
Zakopane, sierpień 2011.

Offline

 

#10 4.01.2012 20:30:06

Anek

Moderator

Skąd: duszą z Mokotowa
Zarejestrowany: 6.08.2008
Posty: 359

Re: Tolek

To bardzo smutna wiadomość. Tak trudno uwierzyć, że już nigdy nie będzie z nami Tolka. Zostaje pamięć i ciepłe wspomnienie.
Ewuniu, Anju, jesteśmy z Wami.


Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem. [Antoine de Saint-Exupery]

Offline

 

#11 4.01.2012 21:16:29

Docent

Użytkownik

Skąd: Stąd, stamtąd, zewsząd
Zarejestrowany: 22.09.2007
Posty: 86

Re: Tolek

Wiem co napisać, ale nie wiem jak. Jak oddać to że, Tolka z Nami już nie ma i nie będzie. Że nie będzie z nami już wesołego i ciepłego człowieka, ratującego od zamarznięcia biednych studentów "U Krzymka", fenomenalnego przewodnika po Okopowej, że nie będzie już okazji do wspólnego oglądania i odsłuchiwania "Sęku" pod sierpniowym niebiem.

Shalom la-afarech !


Ewo, Aniu jestem z Wami.

Offline

 

#12 4.01.2012 21:30:58

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Tolek

Od poprzedniego spotkania szykowałem się na kolejne, a to było ostatnie......

Offline

 

#13 6.01.2012 10:39:12

ewahanna

Użytkownik

Zarejestrowany: 9.07.2008
Posty: 129

Re: Tolek

Kochani moi,

teraz mozemy Wam Wszystkim z glebi serca tylko podziekowac za Wasze slowa.
Jest nam bardzo ciezko akceptowac pustke i cisze, ktora pozostala po odejsciu Tolka.

Sama nie wiem co mam wiecej pisac.

We wtorek 10 stycznia o godzinie 14.00 odbeda sie uroczystosci pozegnania Tolka i zlozenie urny z jego prochami do grobu na cmentarzu w Laudenbach. Zadbalysmy z Anja, zeby w glownej przemowie byly zaznaczone wszystkie elementy i etapy Jego zycia.

Chwilowo jestem w stanie tylko tyle.....

Wasza Ewa z Anja

Offline

 

#14 6.01.2012 10:43:59

ewahanna

Użytkownik

Zarejestrowany: 9.07.2008
Posty: 129

Re: Tolek

Mam jeszcze jedna mala prosbe do Was wszystkich, przy najblizszej okazji "wypijcie" za pamiec o nim.

Offline

 

#15 10.01.2012 18:53:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Tolek

Będziemy pamiętać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#16 20.01.2012 22:34:22

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Tolek

Dowiedziałem się dopiero dziś. Jest mi bardzo, bardzo smutno. Dobrze chociaż, że dane mi było spędzić kilka wspólnych dni w Zakopanem.
Ewo, nie wiem, co napisać. Przyjmij wyrazy ogromnego współczucia, dla Ciebie i bliskich.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#17 21.01.2012 09:07:13

ewahanna

Użytkownik

Zarejestrowany: 9.07.2008
Posty: 129

Re: Tolek

Dziekuje Ci bardzo za Twoje slowa. Ja tez nie potrawie jeszcze tej straty ogarnoc moim rozumem i nie wiem co Ci napisac.
Porozmawiamy przy najblizszej okazji.
Ewa

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora