Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 1.02.2012 08:26:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

1 lutego

1944 - niejaki Franz Kutschera nie dojechał do pracy w Alejach Ujazdowskich. Parę dni temu mijałem na Kępnej charakterystyczną tablicę, spojrzałem na datę... tak, to też jego dzieło.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 1.02.2012 12:41:59

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 1 lutego

Och, znów wybiegnę w przyszłość, ale w takim razie zbliża się również data ślubu tegoż truchła

Nie szukałem tego za specjalnie, ale przy okazji rzucania okiem na kwatery na Cmentarzu Północnym,
o uszy mi się obiło, że również jego miejsce spoczynku tam się znajduje?

Nie pamiętam, ale chyba nawet ktoś te nazwisko z tablic pracowicie zeskrobał, czy jakoś tak ...

Offline

 

#3 1.02.2012 14:28:17

marzenka

Moderator

Zarejestrowany: 26.11.2009
Posty: 37

Re: 1 lutego

Wszyscy wiemy, ale...
Uroczystości pogrzebowe Kutschery rozpoczęły się 4 lutego 1944 r. Trumnę wieziono z siedziby dowództwa SS i policji w Alejach Ujazdowskich 23 przez Nowy Świat na Krakowskie Przedmieście do centralnej niemieckiej placówki społeczno-kulturalnej w Warszawie - Deutsches Haus - Domu Niemieckiego (obecnie Pałac Prezydencki, dawniej również Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski). Z całej trasy przemarszu ewakuowani zostali wszyscy polscy mieszkańcy. Tam też ciało zbrodniarza zostało wystawione (w Sali Kolumnowej) i tam doszło do zaślubin trupa z jego norweską narzeczoną (tzw. ślub junkierski). Narzeczona była w zaawansowanej ciąży a do ważności obrzędu niezbędne było, aby trzymała małżonka za rękę. Takie zaślubiny gwarantowały potomkowi esesmana finansowe zabezpieczenie na przyszłość. Trumna ze zwłokami odtransportowana została na Dworzec Gdański, skąd odjechała do Berlina.
Są pewne informacje sugerujace, iż mógł zostać pochowany na Niemieckim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie i że wystawienie ciała i zaślubiny odbyły się w Pałacu Bruhla, jednak bezpośredni świadek - agentka kontrwywiadu AK Teodora Flavia Żukowska potwierdza, że miejscem opisywanych zdarzeń był Pałac Namiestnikowski  (tę nazwę najbardziej lubię). Także Juliusz Kulesza wspomina, że z gmachu PWPW widać było kondukt ciągnący Wisłostradą.

Offline

 

#4 1.02.2012 19:14:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 1 lutego

Ja też nieco wybiegnę w przyszłość, ale właśnie mi się znalazło takie coś: http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=1543 Trochę nienawistnych tekstów o naszej dzielnej lewicy, luźno związanych z dzisiejszą rocznicą.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 1.02.2012 19:40:09

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 1 lutego

A, tak a propos gwardyjców, to można gdzieś znaleźć jakieś informacje na temat tych spiżowych tablic, opisujących tych robotniczo-chłopskich bohaterów?

Tchorki już rozpracowałem, a o tamtych nie mogę znaleźć żadnych informacji.

Offline

 

#6 1.02.2012 22:28:08

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 1 lutego

marzenka napisał:

Także Juliusz Kulesza wspomina, że z gmachu PWPW widać było kondukt ciągnący Wisłostradą.

Jako, że właśnie maltretuję swój artykuł o PWPW (jak zwykle po terminie), mały odnośnik:
Z końcem zimy 1944 jako jeden z nielicznych warszawiaków oglądałem sunący nad Wisłą niesamowity kondukt. Ponad 50 identycznych, piaskowej barwy samochodów osobowych marki "opel" jechało w kierunku Żoliborza za olbrzymią ciężarówką, okrytą czarnym kirem z białymi zygzakami liter SS. Wieziono na lotnisko bielańskie zwłoki generała SS Franza Kutschery, poskromiciela narodów okupowanej Europy, który wreszcie sam został poskromiony przez kilku chłopców z batalionu "Parasol". Na czas przejazdu wysiedlono ludność z całego staromiejskiego podskarpia, lecz PWPW nie przerwała pracy, dzięki czemu z jej okien obserwowałem to widowisko. Identyczność samochodów była zamierzonym kamuflażem, gdyż jednym z aut jechał jakoby Himmler.
J. Kulesza, Sierpień przez całe życie, Warszawa 1994, s. 19.

Offline

 

#7 2.02.2012 00:00:54

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: 1 lutego

weldon napisał:

A, tak a propos gwardyjców, to można gdzieś znaleźć jakieś informacje na temat tych spiżowych tablic, opisujących tych robotniczo-chłopskich bohaterów?
Tchorki już rozpracowałem, a o tamtych nie mogę znaleźć żadnych informacji.

Trochę informacji znajdziesz w : Dąbrowa, Zahorska, Strauss, Czerski, Zapomniane Miejsca Pamięci. Wyd. Stowarzyszenie Pokolenia, Warszawska Komisja Ruchu Młodzieżowego, Warszawa 2005.

Offline

 

#8 8.02.2012 16:11:49

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 1 lutego

Życie dopisało ciąg dalszy. Taki mocno współczesny. Jeden bydlak (przepraszam wszelką rogaciznę, nie chciałem Was, Drodzy Bracia Mniejsi, obrazić tym porównaniem) niszczy znicze pod tablicą a drugi (człowiek światły, zapewne mieszkaniec Warszawy) stwierdza, że pod mostem Kierbedzia zginęli bohaterowie Powstania... http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,ne … 09876.html


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 8.02.2012 19:14:45

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 1 lutego

"Do zatrzymania potrzebny był świadek, który w konsekwencji był by ciągany po sondach ..." !!!

Offline

 

#10 8.02.2012 19:24:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 1 lutego

Ja bym im te sondy darował, cała reszta...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 1.02.2014 14:20:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 1 lutego

Znów 1 lutego. I znów znakomity artykuł w pewnym portalu... Merytorycznie go nie analizuję, bo nie znam tej sprawy ani też nie mam dziś czasu na takie czynności. Ale od strony formalnej, pozwolę sobie odrobinkę niewybrednie poużywać. Wiedzy to nie wymaga a potrzebną złośliwość posiadam w odpowiedniej ilości.

Kilka obrazków, żeby nie było, że zmyślam:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1391258780.jpg

Ósma nad ranem? Szczęśliwy człowiek, który o ósmej nad ranem może się leniwie przewracać na drugi bok... się rozmarzyłem.

Zaraz obok jest fajne słowo. Jak się nazywa grupka wojskowych-partaczy? Spójrzmy w tekst: to się nazywa partol.


Teraz to:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1391258850.jpg

Proszę, jakie ładne obwieszczenie... Niekonwencjonalne.


I jeszcze jedna złośliwostka:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1391258881.jpg

Joachimy-Mogiłów? Chyba po kryjomu przemianowali - gdy ja tam byłem, nazywało się to jeszcze Joachimów-Mogiły:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1182749543.jpg

Skądinąd ciekawe, czy na tym cmentarzu naprawdę są ponumerowane kwatery (wyjątkowo, zastanawiam się całkiem poważnie). Rzędy są - o ile pamiętam, dwa - zewnętrzny i wewnętrzny. Ale kwatery? Ten cały cmentarz to krąg o średnicy może ze czterdziestu metrów...

Się niesmacznie obśmiałem (na przekór zimie ) a teraz poważniej. Dawno temu (świat był inny, owszem) wmawiano mi, że niechlujna publikacja znamionuje brak szacunku dla odbiorców. To, co mi w tej (przecież nie pierwszej) sprawie przychodzi do głowy, to następujące warianty:
- za dużo płacą korektorom
- za mało płacą korektorom
- w ogóle nie mają korekty, to autor w całości odpowiada za dziadostwo


Rewelacje pochodzą stąd: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 … IDEO_.html - dostęp 1.02.2014 godz. 14.05


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 1.02.2014 15:45:29

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 1 lutego

Intrygującym jest zapis o kontrybucji wynoszącej 100 000 000 = >>Na mieszkańców Warszawy nałożona też została kontrybucja w wysokości 85 mln zł.<<

I ani słowa o ślubie? Fiu, fiu ... to całkiem poważny artykuł w takim razie.

Chyba że w fonii coś o tym było, a ja nie słyszałem, bo mi się głośniki popsuły

Offline

 

#13 1.02.2014 19:30:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 1 lutego

Ano, niestety, ktoś chyba zajrzał na Kolejkę albo w światłe "komentarze". Dobrze, że zrobiłem screeny, bo nikt by nie uwierzył. Nie ma już mojej ukochanej ósmej nad ranem ani partolu Na pociechę, póki co ocalało jeszcze "obwieszczenie" (pewnie nie mają lepszego obrazka) i Joachimy. Spieszmy się czytać głupoty, tak prędko znikają.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora