Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 8.02.2012 23:36:57

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Odklejenie zdjęć

Witam, dawno mnie tu nie było

I od razu krótkie pytanie: wszedłem w posiadanie niemieckiego albumu z fotografiami z Warszawy. Jak się okazało kiedyś kleje były dużo lepsze niż teraz. Pojawił się więc problem z bezpiecznym odklejeniu zdjęć z albumu...  Czy macie może jakieś pomysły (doświadczenia) w tego typu sprawach?  Co będzie najlepsze - para wodna, jakieś chemikalia czy może od razu skalpel? :>

Offline

#2 9.02.2012 08:15:14

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Odklejenie zdjęć

Jeżeli uda się podłożyć pod któryś róg, czy krawędź, to spróbował bym najpierw odciąć przesuwając pod spodem nić dentystyczną.

Dobrze jest przytrzymać, przycisnąć czymś kartkę powyżej miejsca, w którym wkłada się nić, bo można ją wyrwać, lub pogiąć przy takim  ciągnięciu za zdjęcie.

Pozdrawiam

Offline

#3 9.02.2012 12:43:46

 Mundeczek

Użytkownik

Skąd: Dzielna - Wolski Muranów
Zarejestrowany: 7.02.2011
Posty: 57
WWW

Re: Odklejenie zdjęć

Jeśli jest to album oryginalny, ja bym wcale tych zdjęć nie ruszał.

Offline

#4 9.02.2012 13:02:03

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Odklejenie zdjęć

Ja to robię tak - odcinam żyletką (chyba najlepsza do tego) lub cienkim nożem segmentowym możliwie delikatnie i na płasko od karty albumu lub jej pozostałości. Z reguły zdjęcia nie są przyklejone calą powierzchnią do karty. To czego nie mogę odciąć, zeskrobuję delikatnie żyletką - klej w takim wieku jest przeważnie kruchy i się dobrze zeskrobuje, bez uszkodenia powierzchni rewersu zdjęcia.
Para wodna to ostateczność, stare zdjęcia potem mogą łatwiej łapać różnego rodzaju grzyby - możesz spróbować na jakimś mniej wartościwym zdjęciu, ale do wysuszenia przydałaby się stara, dobra perelowska szuszarka fotograficzna Libella, żeby fotka nie zwinęła się w papierosa

Offline

#5 11.02.2012 17:08:15

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Odklejenie zdjęć

@weldon: hmm..., jest to jakaś myśl. Wszystkich fotek jeszcze dogłębnie nie analizowałem, ale na pewno rogi niektórych nie są podklejone. Dzięki za sugestię.

@Mundeczek: album jest zdecydowanie oryginalny. I problem jest tego typu, że ja właśnie muszę "ruszyć" te fotki. Kupiłem go za naprawdę koszmarne pieniądze w zasadzie dla kilku zdjęć. A jako, że reszta jest mi niepotrzebna (mimo, że są to naprawdę fajne okupacyjne fotki Warszawy), to mam zamiar je spieniężyć żeby choć w części zwróciły mi się koszty zakupu. A jak wszyscy wiemy sprzedawanie całości zdecydowanie się nie opłaca   Przy okazji pewnie będę miał trochę pytań w sprawie identyfikacji miejsc...  Ale to pod odklejeniu już ;-)

@roox: żyletka, hmm... ;-)  Akurat pobieżna analiza wykazuje, że ten Niemiec był chyba aż nazbyt pedantyczny, bo niestety przynajmniej część zdjęć jest przyklejona "całościowo". A to zdecydowanie pogarsza sytuację... Ale wezmę i tę metodę pod uwagę. I parę wodną również traktuję jako ostateczność, po prostu o niej wspomniałem

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora