Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek


Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#1 18.04.2007 15:11:05

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

12 Sierpnia 1944 - XII dzień powstania

Do pracy!

Offline

 

#2 13.06.2007 17:30:50

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 12 Sierpnia 1944 - XII dzień powstania

Źródło 1. – W. Bartoszewski, „Dni walczącej stolicy”

Oddziały „Radosława” bronią wysuniętych placówek na Lesznie i Stawkach. Utracone przed południem budynki szkoły i magazynów na Stawkach zostały na krótko odebrane w popołudniowym natarciu.

Odparto ataki niemieckie skierowane na barykady i pozycje powstańcze w rejonach: Leszno, Rymarska, Pałac Mostowskich, Ogród Krasińskich, Ratusz, Pałac Blanka, Senatorska, Miodowa.

W nocy, kwatera Komendy Głównej AK została przeniesiona, ze względu na silny ostrzał, ze szkoły przy ul. Barokowej 6 do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości przy ul. Długiej 7.

SS RONA atakuje rejony pl. Starynkiewicza i Nowogrodzkiej. W efekcie, pułk opanowuje budynki Dyrekcji Wodociągów, Domu Turystycznego, Miejskiego Instytutu Higieny, Wojskowego Instytutu Geograficznego i Starostwa Grodzkiego.

Zakończone niepowodzeniem natarcie niemieckie na ul. Waliców, Grzybowską i Żelazną.

Z meldunku „Bora” do Londynu:
„Warszawa walczy bez pomocy z zewnątrz. Trzymamy: Żoliborz, Stare Miasto, Śródmieście z wyjątkiem arterii przelotowych wschód-zachód. Natarcia nieprzyjaciela prowadzone są po przygotowaniu artyleryjskim pociągów pancernych przy wsparciu moździerzy i granatników, dział przeciwpancernych i broni pancernej – dużymi siłami piechoty. Podpuszczamy nieprzyjaciela na odległości najbliższe barykad, poczym otwieramy ogień. Łączność, wskutek pocięcia miasta, utrudniona. Morale i zaciętość w walce bardzo duże.
Dziś nieprzyjaciel dążył do zniszczenia sił w rejonie Starego Miasta. Sytuacja była krytyczna, obiekty przechodziły z rąk do rąk. Olbrzymie nawały ognia. Pod wieczór sytuację opanowano szeregiem przeciwuderzeń. Jeżeli dzisiejszej nocy nie otrzymamy zrzutów na pl. Krasińskich, jutro sytuacja będzie beznadziejna. Na innych odcinkach bez zasadniczych zmian. (...) Konieczne bombardowanie, oddziały spadochronowe i dalsze zrzuty.”


Z dziennika działań bojowych 9 armii niemieckiej:
„Walki z powstańcami w Warszawie toczą się z tym samym napięciem. Nasze siły kontrolują około 3/5 miasta. Mimo to jednak nie ma jeszcze pewnej komunikacji wschód-zachód. Polacy walczą ze skrajną zawziętością. Taktyka ich dostosowała się do walk ulicznych i o budynki. Strona niemiecka wprowadza do walki wszelkiego rodzaju środki techniczne. Prócz „Goliatów” i „Tajfunów”, jakimi posługują się saperzy szturmowi, wprowadzono wozy pancerne sterowane na odległość. Mają niebawem nadejść dalsze, nowe środki techniczne dla celów doświadczalnych i do walki w Warszawie”.

Z depeszy Churchilla do Stalina:
„Zapoznałem się z rozpaczliwym telegramem Polaków z Warszawy, po dziesięciu dniach wciąż jeszcze walczących przeciwko znacznym siłom niemieckim, które rozcięły miasto na trzy części. Błagają o karabiny maszynowe i amunicję. Czy nie może pan udzielić im dalszej pomocy, odległość bowiem z Włoch jest bardzo duża?”.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora