Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 14.12.2009 23:25:11

survey06

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.03.2009
Posty: 19

Kolejka konna Wawer-Miłosna

W Internecie, na rosyjskich stronach można czasami trafić na sympatyczne niespodzianki.
Załączam fotkę pochodzącą z czasów carskich ytamwaju konnego kursującego z Wawra do Miłosnej.

http://images41.fotosik.pl/234/1be089076e283eeam.jpg

Na tej trasie zwyczajowo kursowało 8 par wozów (tramwajów) konnych a w dni świąteczne 9. Linia musiała cieszyć się popularnością i zapewne była dochodowa. Jak wspominają rosyjskie źródła, tylko w roku 1909 przewieziono tą kolejką 50.683 pasażerów.

Jest też schemat trasy kolejki konnej Wawer-Wiązowna.
[Конная железная дорога Вавер•Вёнзовна].

http://images37.fotosik.pl/233/09d6267723a10058m.jpg

Chociaż cały projekt obejmował budowę trasy z Wawra do Wiązownej, to ostatecznie z powodu braku funduszy nigdy nie wybudowano odcinka z Miłosnej do Wiązownej. Ostatni tramwaj konny przejechał tędy 7go września 1939r. W roku 1940 Niemcy całkowicie rozebrali tory kolejki. Dzisiaj po niej już chyba nie ma w terenie żadnego śladu. Niewątpliwie była to najdłużej działająca na obszarze dzisiejszej Warszawy linia kolei konnej.

Offline

 

#2 15.12.2009 00:26:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

W terenie? Janek pewnie zna jakieś nasypy. No i dość dziwna jak na podwarszawską miejscowość nazwa ulicy - Tramwajowa


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 20.12.2009 21:03:02

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Dziś w terenie zapewne będzie trudno coś znaleźć. Tak jak napisał Krzysztof - w Starej Miłośnie jest ulica Tramwajowa. Ponadto jeszcze kilka lat temu był drewniany budynek z ładną drewnianą tablicą - Cegielnia Miłosna. Obok leżała powykręcana szyna waskotorowa a to wszystko w pobliżu nowo budowanego osiedla. Gdzieś-kiedyś usłyszałem informację, że obok tego budyneczku, w zasypanej gliniance pozostawiono wagonik towarowy.
A ze 40 lat temu po lewej stronie linii Warszawa - Otwock, na odc. Wawer-Anin  jeszcze był mały mosteczek, chyba jedyna pozostałość po tej kolejce.

Offline

 

#4 22.12.2009 18:50:55

survey06

Użytkownik

Zarejestrowany: 4.03.2009
Posty: 19

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Na stronie linii otwockiej (http://www.linia.łomatko, miało być com.pl/public/article.php?58-3501-0) jest ciekawy opis historii powstawania tej kolejki. Cytuję obszerne fragmenty:

„Dopiero po 1906 r. podjęto prace projektowe i uzyskano pozwolenie od władz carskich na inwestycje w okolicach fortu Suworowa w Wawrze. Spór o trasę kolejki interesował stołeczną prasę i pojawiły się artykuły na ten temat. Warto podkreślić, ze mieszkańcy doliny Mieni byli tym mocno zainteresowani. Inż. Henryk Huss (1838-1915), twórca głównych kolejek podwarszawskich, już w 1907 r. przedłożył projekt budowy odcinka Wawer-Wiązowna: Nowa linia kieruje się w sposób następujący: od Wawra wzdłuż linii nadwiślańskiej do starego traktu wołowego, Wawer Fabryczny (fabryka żelaza Tow. Akc. „Wawer”), Kaczy Dół (willa i fabryka Edmunda Chrzanowskiego), Podkaczy Dół w którym mają swe posiadłości, przecięte przez nową linię kolejową, pp. Dobkiewicz, Długosz, Podobalski, Ulanicki i kilku innych. Następnie kolej wchodzi w granice posiadłości pp. Brunona, Kaetzlera, Langnera, Poradowskiego, Grendyszyńskiego, Straszewicza, Grzegorzewskiego, Karola Junga; wreszcie kolejka dochodzi do terytorium sukcesorów śp. Leona Chrzanowskiego, gdzie istnieje pensjonat, a ma stanąć sanatorium, po czym przecina Miłosnę z posiadłościami księdza Gralewskiego, Szlenkiera, księdza Rostkowskiego i kończy w Wiązownie, należącej do p. Szymona Neumana. Długość linii do końca wyniesie 12 wiorst. [ -- ] Niestety, projekt ten pozostał na papierze, a linia kolejki nigdy nie dotarła do centrum Wiązowny. Pozostała po nim mała lokalna rekompensata w postaci tramwaju konnego kursującego przez wiele lat na trasie Wawer-Miłosna.”


Ostatni kurs tramwaju konnego z Wawra do Miłosnej odbył się 7 września 1939.
TRASBUS na swojej stronie tak to relacjonuje:

Najprawdopodobniej tego dnia (07.09.1939) zakończyła działalność najdłużej działająca na obszarze dzisiejszej Warszawy linia kolei konnej, łącząca Wawer z Miedzeszynem i Starą Miłosną. W okresie okupacji nie wznowiono działalności linii, zaś w roku 1940 rozebrano całkowicie jej tory.

Offline

 

#5 22.12.2009 23:35:27

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Trasbus - wiadomo - znakomity jest. Jednak, co do kolejek, byłbym ostrożny. Oczywiście, może być dokładnie tak, jak podają. Być może tylko z linią marecką mają problemy


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 23.12.2009 08:26:17

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

survey06 napisał:

TRASBUS na swojej stronie tak to relacjonuje:

{...}  łącząca Wawer z Miedzeszynem i Starą Miłosną. {...}

Chyba łącząca Wawer z Międzylesiem. Bo do Miedzeszyna to jeszcze kawał drogi. I Radość między nimi.

Offline

 

#7 23.12.2009 08:59:01

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Z całą pewnością.

Offline

 

#8 23.12.2009 13:05:15

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

O, proszę. Przeczytałem Trasbus i już nie patrzyłem dalej


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 24.04.2012 02:34:35

Hubertus1656

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.04.2012
Posty: 9

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Czy ta kolejka nie miała może metalowych podkładów,cała masa takich podkładów wzmocniła ziemianki w Starej Miłosnej w 1944roku.

Offline

 

#10 24.04.2012 18:18:28

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

survey06 napisał:

Na tej trasie zwyczajowo kursowało 8 par wozów (tramwajów) konnych a w dni świąteczne 9. Linia musiała cieszyć się popularnością i zapewne była dochodowa. Jak wspominają rosyjskie źródła, tylko w roku 1909 przewieziono tą kolejką 50.683 pasażerów.

Z tego co sobie policzyłem to wychodzi mi 18 osób na jedną parę a na zdjęciu widać więcej.
W zimie 1912 było 14 par pociągów, że się tak wyrażę.
http://img571.imageshack.us/img571/5127/wawer.jpg
Jak widać tramwaj był skomunikowany z kolejką karczewską. Niestety więcej tabelek, jak na razie nie znalazłem.

Pozdrawiam serdecznie i komunikatywnie.

ksiezyc_nad_gieesem ...

PS.

Witam po długiej nieobecności.


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#11 24.04.2012 19:39:35

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Jakie śliczności... Dzięki, Jarku


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 25.04.2012 08:33:07

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Mnie rozwaliło, że rozkład jazdy jest wg czasu warszawskiego

Offline

 

#13 27.04.2012 01:55:27

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Nieco nie w temacie...
Śladem po kolejce konnej Wawer - Miłosna jest ulica Tramwajowa w Starej Miłosnej (Miłośnie - nigdy nie wiem której formy używać). Śladem po kolejce konnej Okuniew - stacja Miłosna jest ulica Tramwajowa w Miłosnej (Miłośnie - j.w. )


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

#14 27.04.2012 12:56:26

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

afmks napisał:

Starej Miłosnej (Miłośnie - nigdy nie wiem której formy używać)

Proste rozwiązanie -  obecnie w Warszawie - niegdyś w Wesołej a ten drugi w Sulejówku

Także w Wołominie jest ulica Tramwajowa a Karczew bije na głowę wszystkie miejscowości, gdyż są tam ulice o nazwach: Kolejkowa, Zakolejkowa i Dojazd. Przemieszczjąc się przez Łomianki stoimy w korku na ulicy Kolejowej, przebiegającej po dawnym szlaku kolejowym do Palmir.

Offline

 

#15 29.04.2012 18:01:28

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

Mechanik Jarząbek napisał:

Proste rozwiązanie -  obecnie w Warszawie - niegdyś w Wesołej a ten drugi w Sulejówku

He, he... To tytułowa kolejka byłaby Warszawa - Wesoła czy Warszawa - Warszawa? Od miłośniaków zaś nigdy nie słyszałem, że są z Sulejówka Dwa lata mieszkałem w Miłosnej (gdzie ja nie mieszkałem...) i tylko  raz powiedziałem, że to Sulejówek)))))

Wracając do rzeczy. Gdzieś (tylko gdzie?) mam przyzwoicie opracowaną książkę o historii Miłosnej - kilka słów było tam o tramwaju konnym z Okuniewa do stacji Miłosna. Poszukam, znajdę, napiszę tutaj co znalazłem)))



Po kilku minutach...
Wiele tam tego nie znalazłem.. Tramwaj konny z Okuniewa do dworca kolejowego w Miłosnej funkcjonował w latach 1898 - 1914. Tory oczywiście rozebrali wycofujący się Rosjanie.

Ostatnio edytowany przez afmks (29.04.2012 18:23:56)


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

#16 29.04.2012 22:09:29

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kolejka konna Wawer-Miłosna

afmks napisał:

Tory oczywiście rozebrali wycofujący się Rosjanie.

Troszeczkę zostawili Kilka lat temu gdzieś czytałem, że przy przebudowie ulicy natrafiono na stare szyny.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora