Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 3.07.2012 23:30:50

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

4 lipca

1610 – Pod Kłuszynem trochę dołożyliśmy braciom.
1899 – Urodził się Szymon Kataszek, kompozytor, jeden z pionierów polskiego jazzu. Zdarzało mu się dyrygować orkiestrą symfoniczną grywającą w warszawskim getcie, skąd wydostał się w lecie 1942 r. Rozpoznany jako Żyd, znalazł się na Pawiaku, zginął w egzekucji 22 maja 1943.
1934 – Zmarła Maria Skłodowska-Curie. Pewnie patrzy teraz z nieba na ten nieszczęsny most i zaśmiewa się...
1943 – Zginął generał Władysław Sikorski. Może się zdarzyć, że moje wnuki dowiedzą się czegoś pewnego o okolicznościach jego śmierci – a może nie. Inna rzecz, że cóż je to wówczas będzie obchodziło?
1988 – Zmarł Janusz Przymanowski – Ten, Który Stworzył Psa i Czterech Polskich Idiotów.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 4.07.2012 06:59:51

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 lipca

chrisfox napisał:

Psa i Czterech Polskich Idiotów.

O ile co do psa, to wątpliwości mieć nie można, to mi się z pozostałymi rachunki nie zgadzają.

Jeden z Gdańska, syn obrońcy Westerplatte, więc, nie pamiętam teraz, czy w załodze byli miejscowi, ale ze względu na selekcje jaką przeprowadzano wśród rekrutujących się do obrony tej placówki, to z pewnością był Polak.
Drugi z Ustronia, Śląsk Cieszyński, a więc pasuje.
Tomek - syn chłopa ze Studzianek. W dodatku Pancernych - Ok.

No i teraz problem, bo oficer Armii Czerwonej, kompletnie nie znający takich dupereli, jak rok 1863, wyryty na klindze noża i któremu przypadkowo spotkana nauczycielka dorabia ideologiczne pochodzenie z kraju, który właśnie podbija? No, nie wiem ...

Jest jeszcze Gruzin, więc tu nie ma problemu.

W każdym razie, jakoś mi Polaków do tych palców Waszej ręki na jednym czołgu odbitej - zabrakło

Niby, że Wichura? On, zdaje się, z Warszawy był?
Niby pasuje, bo i stan załogi wypadałoby uzupełnić, ale jemu pod pancerzem duszno było  i Lublinem częściej jeździł i nie za bardzo do załogi  się wciągnął

Offline

 

#3 4.07.2012 08:35:52

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 lipca

chrisfox napisał:

1610 – Pod Kłuszynem trochę dołożyliśmy braciom.

A potem pod Warszawą

1868 - zmarł Henryk Plater, polski duchowny katolicki, biskup warszawski w latach 1859–1868.
Prowadził polskie nabożeństwa patriotyczne, był więziony przez Rosjan.

Swoją drogą,  w wiki, w kalendarium, podany jest błędny rok 1863.

1941 - Einsatzkommando zur besonderen Verwendung dokonało na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie mordu na 25 polskich profesorach (w niektórych przypadkach wraz z rodzinami).
I tu problem mam, bo wśród nich wymienia się Boya-Żeleńskiego, o którym to wspomniano wczoraj?

1946 - W Gdańsku powieszono publicznie 6 członków personelu (w tym 5 kobiet) oraz 5 polskich kapo z byłego obozu koncentracyjnego Stutthof.

1952 - zmarł Jan Kucharzewski, premier Królestwa Polskiego w latach 1917–1918.
Tak, tak. W XX wieku byliśmy Królestwem

Offline

 

#4 4.07.2012 09:24:32

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 lipca

Jeszcze jedno, 4 lipca 1987 skazano na dożywocie "Rzeźnika z Lyonu" - Klausa Barbie.

Mocno nierychliwa sprawiedliwość upomniała się o niego, kiedy miał już 73 lata, w cztery dekady po wojnie.

Klaus Barbie.

Offline

 

#5 4.07.2012 17:20:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 4 lipca

Z datą śmierci Boya jest problem, podaje się i tak i tak ze względu na to, że ponoć zamordowany został natychmiast po aresztowaniu a zatrzymano go 3 lipca wieczorem. Tak bywa z wydarzeniami dziejącymi się w nocy (vide słynna "Noc Bartłomiejowa" w warszawskim getcie.

A liczba idiotów pochodzi jedynie od - także nieprecyzyjnego - tytułu filmu. W dawnych czasach, późnym wieczorem napotkałem na swej drodze w Oleśnie Śląskim człowieka, który zaklinał się na wszelkie lokalne i ogólnopolskie świętości, że będąc w Niemczech słyszał taki właśnie tytuł owego dzieła: Ein Hund und vier polnischen Idioten.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 4.07.2012 19:41:55

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 4 lipca

A to ładne.

Jeszcze mi się przypomniało, że Olgierd, w oryginale, czyli w książce, to już w ogóle się Wasyl Semen nazywał i był pełnokrwistym Rosjaninem.

Podobno (znalezione w sieci ): "Był kiedyś pomysł na odcinek "0" pancernych - rok 1939.

Janek siedzi w łagrze, pies go pilnuje, czołg (z załogą Grigorij i Olgierd) strzela na ulicach polskiego wówczas Grodna,
po czym bierze udział w paradzie zwycięstwa w Brześciu, gdzie po raz pierwszy spotykają czołgistę Gustlika, jeszcze w Panzerwaffe"

Wiem, że w Niemczech serial zawsze cieszył się sporą popularnością, a najlepsze było w nim to, że ... Janek z kumplami szprechali po niemiecku, jako ze oni dubbingują wszytko

Szarika nie musieli

Znalazłem w ogóle informacje, że nawet dziś jest to u nich popularny serial.
Niedawno znów wydali go na DVD i w ogóle, sporą histerię rozpętali:
"Firma Pandastorm przygotowała 5000 specjalnych pakietów w metalowych pudełkach.
Obok płyt będą one zawierały dodatki, m.in. wycięte z niemieckiej wersji fragmenty serialu, mapy, przypinki. Chętni mogą zaopatrzyć się też w czapki, torby i koszulki opatrzne logo "Rudego 102", czy t-shirty z napisem "Mein Hund heisst Scharik" (Mój pies ma na imię Szarik). "

A ja lubię ten serial. Dzieciaka historii na nim wyuczyłem.
To znaczy podśmiechujki sobie robiliśmy, a potem zerkaliśmy, jak było naprawdę

Offline

 

#7 4.07.2012 20:56:12

adalek

Użytkownik

1556221
Zarejestrowany: 11.09.2009
Posty: 93

Re: 4 lipca

chrisfox napisał:

A liczba idiotów pochodzi jedynie od - także nieprecyzyjnego - tytułu filmu. W dawnych czasach, późnym wieczorem napotkałem na swej drodze w Oleśnie Śląskim człowieka, który zaklinał się na wszelkie lokalne i ogólnopolskie świętości, że będąc w Niemczech słyszał taki właśnie tytuł owego dzieła: Ein Hund und vier polnischen Idioten.

tak naprawde to "vier panzersoldaten und ein hund", a to z idiotami w calosci brzmialo:

"Ein Panzer von den Roten,
ein Hund und vier polnischen Idioten"

Offline

 

#8 4.07.2012 23:44:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 4 lipca

Ja tego nie tłumaczę, wspominam jedynie ową wieczorną opowieść

A wierszyk ładny.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 5.07.2012 08:45:53

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: 4 lipca

Nie doczytałem wczoraj:

weldon napisał:

A ja lubię ten serial.

Cóż, ja się na nim wychowałem (może dlatego efekty są, jakie są). Moja małżonka się na nim wychowała (po niej, na szczęście, nie widać). Starsze dziecko się na nim wychowywało (już bardzo dawno temu) - to i młodsze na nim wychowujemy. Pożytek z owego wychowania raczej marny, nawet psa nie mam (i nie chcę, gdyż oprócz zapachu wydaje jeszcze wstrętne dźwięki). Być może jedynie moje umiłowanie ciężkich pojazdów jest jakimś reliktem kilkuset (ba, pewnie kilku tysięcy) godzin spędzonych na pochłanianiu nadzwyczaj historycznej treści i nastroju owego wiekopomnego dzieła. Niewątpliwie, jeden z moich wciąż ulubionych seriali, obok Sagi Rodu Kiepskich.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora