Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 14.11.2011 15:00:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Grzybowska 71

Nr hip. 1039.
Właściciel (1930) – Leokadia Szaniawska (Cała Warszawa…).
Wcześniej, kamienica Gawłowiczów.
budowa 1907-10


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#2 12.08.2012 01:05:27

Cooperbeer

Nasz Drogi Gość

Re: Grzybowska 71

Witam w moim pierwszym poście.
Od lat interesuje mnie ten konkretny adres. Wiem iż w okresie międzywojennym pod adresem Grzybowska 71 mieścił się malutki browar o nazwie Browar Polonia Sp z oo. Brak o nim praktycznie wzmianek we wszystkich źródłach. Dowodem jest zachowana etykieta na piwo słodowe z tego browaru zawierająca ww adres oraz dwa numery telefoniczne do firmy (511-01 i 288-29). Poniżej kserokopia owej etykiety.
http://www.browarymazowsza.pl/?page_id=7&child_id=265
Kamienica o takim numerze istnieje do dziś. Kilkukrotnie byłem w niej, pytałem obecnych mieszkańców i nikt nie słyszał ażeby kiedykolwiek istniał w niej/na jej podwórzu browar. Podobno pod tym adresem przed wojną znajdowała się również firma W. Kaczorowskiego która produkowała m.in. zaprawy do wódek (browary często po zamknięciu były nadal firmami działającymi w branży napojów np jako rozlewnia lub wytwórnia wód gazowych, może tutaj było podobnie). Mam w kolekcji etykietkę od takiej zaprawy jednak niestety nie ma na niej adresu firmy a podany numer telefonu (290-66) jest inny niż numery telfoniczne do browaru. Pomijając fakt iż być może mylę się i firma Kaczorowskiego nie znajdowała się pod adresem Grzybowska 71 to mam pytanie : czy spotkałeś się Chrisfox z takimi firmami albo czy wiesz czy kiedykolwiek na Grzybowskiej była zmiana numeracji budynków i obecny numer 71 nie jest tym przedwojennym ? Ponieważ obecna kamienica nr 71 nie wygląda na taką która w przeszłości mogła mieścić jakąkolwiek fabryczkę czyli jest typowym budynkiem mieszkalnym, zakładam że malutki browar mógł mieścić się w jakiejś oficynie w podwórzu kamienicy na jej podwórzu (jest przejazd bramny) a pozostałości tejże oficyny mogły zostać zniszczone np w 1944 roku albo zostać rozebrane po wojnie np w związku z budową na tyłach gmachu wydawnictwa wojskowego (nie pamiętam teraz jego dokładnej nazwy).
Ponieważ nie zaglądam często na forum jeśli to możliwe to prosiłbym o kopię ewentualnej odpowiedzi na mój e-mail. Dziękuję z góry i pozdrawiam.

#3 12.08.2012 10:26:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Grzybowska 71

Niestety, zły to moment na zadawanie mi pytań. Urlop odciął mnie od dokumentacji (i chęci poszukiwań, również ).

Z pamięci: chyba było po wojnie trochę zamieszania z numerami w tej okolicy Grzybowskiej, ale raczej odrobinę dalej na zachód, w okolicy za Towarową. Nie wiem, ile miejsca zajmuje mały browar, ale z pewnością mógł mieć ten adres, mieszcząc się gdzieś za budynkiem frontowym. Ja bym szukał tak:
- ortofotomapa Warszawy - w warstwie z mapa geodezyjną (nie pamiętam, jak sie nazywa), jest posesja z przedwojennym adresem i numerem hipotecznym
- przełączając widoki warstw (1935 - 1945 - współczesny), bez trudu upewnisz sie, czy to ta sama posesja
- w bibliotekach cyfrowych są książki adresowe Warszawy, m. in. z roku 1920 i 1930 - i tam już można pobuszować, polecam też książki telefoniczne z 1938 r. i z okresu GG


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 12.08.2012 10:44:13

adalek

Użytkownik

1556221
Zarejestrowany: 11.09.2009
Posty: 93

Re: Grzybowska 71

mozesz tez uzyc widoku historycznego na google earth

Offline

#5 12.08.2012 13:40:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Grzybowska 71

I tak - i nie. Obsługa znacznie lepsza, ale nie ma tam widoku, na którym mi często szczególnie zależy - mapy geodezyjnej, ta jest jedynie w ortofotomapie: http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Map … Historical a nazywa się nieco myląco - Plan 1936 - 1940.

Właśnie ustaliłem jedno - adres nie uległ zmianie. Posesja była głęboka, jakieś 95 metrów, a na zapleczu budynku mieszkalnego znajdowały się jeszcze dalsze, całkiem imponująco z góry wyglądające zabudowania. Tak więc, śmiało mógł tam istnieć browar i wszelkie inne przedsięwzięcia.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora