Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 14.08.2012 08:59:52

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

13 sierpnia

13 sierpnia

1873 – urodził się Józef Haller, polski generał, polityk, przewodniczący ZHP, minister obrony

1899 – urodził się Alfred Hitchcock. Sir.

1902- urodził się Felix Wankel. Niedawno dowiedziałem się, że i Mazda zaprzestała produkcji tego silnika
No i nie dozbieram nigdy na swoją wymarzoną RX-8

1911 – Pilot Michał Scipio del Campo wykonał na samolocie Etrich Taube pierwszy lot nad Warszawą.

1920 – Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona pod wodzą marszałka Michaiła Tuchaczewskiego uderzyła na Warszawę.

1923 – Do portu w Gdyni zawinął pierwszy statek oceaniczny, francuski SS Kentucky.
Żaglowiec STS Lwów jako pierwsza jednostka pod polską banderą przepłynął równik.

1926 - urodził się jeden facet z brodą ... Ostatnio, we Wrocławiu, widziałem pomnik papieża, który tego brodatego ekskomunikował, ale ... za dużo to nie pomogło

1944 -
"13.VIII popołudniu żołnierze z batalionu „Gustaw" wprowadzili na ul. Kilińskiego czołg niemiecki porzucony przez załogę na pl. Zamkowym.
Czołg okazał się pułapką wypełnioną materiałem wybuchowym z zapalnikiem czasowym i wybuchnął nagle z wielką siłą obok domu Kilińskiego 1. Zginęło przy tym prawie 300 osób spośród żołnierzy i ludności, nie licząc rannych
i kontuzjowanych (wśród nich gen. „Bór")."

„W związku z wybuchem czołgu przy ul. Kilińskiego i Podwale poleca się placówkom OPL i
ludności okolicznych domów przejrzeć w obrębie wypadku place, gruz, podwórza, dachy itd.
celem usunięcia części rozerwanych ciał, które mogły się tam znaleźć i nie zostały dotąd
zebrane. Zwraca się uwagę na konieczność skrupulatnego wykonania powyższego zarządzenia celem
niedopuszczenia do rozkładu ciał i możliwości powstania epidemii chorób."
- Zarządzenie Wydziału Opieki i Zdrowia Okręgowej Delegatury Rządu (z 14.VIII).

Tyle Bartoszewski.

W rzeczywistości nie był to czołg, tylko transporter ładunków typu  Borgward IV, przeznaczony do niszczenia umocnień i barykad.
Tak samo, żołnierze "Gustawa" tylko przejęli ten transporter i zabezpieczyli, natomiast na Starówkę wprowadzili go niezidentyfikowani do dziś żołnierze, prawdopodobnie dywizjonu motorowego "Młot" lub kompanii motorowej "Orlęta". Zwłaszcza ta ostatnia kompania poniosła największe straty w czasie eksplozji.

Oczywiście "Bór" też nie zginął (aczkolwiek został kontuzjowany) natomiast do dziś nie wiadomo, jaka była rola Niemców w całym wydarzeniu.

Zdaniem niektórych wszystko było nieszczęśliwym wypadkiem, kiedy to przymocowana na transporterze metalowa skrzynia z ładunkiem 500 kg materiałów wybuchowych zsunęła się z pancerza i wybuchła (dodatkowo wybuch został wsparty wybuchem magazynu butelek zapalających) - nawet dowódca kompanii "Gustaw", kapitan "Gustaw" zażądał przeprowadzenia śledztwa i osądzenia odpowiedzialnych.

Trochę w sprzeczności z tym stoją fakty, iż pojazd został podprowadzony za blisko pozycji powstańczych i, pomimo, że był w asyście czołgów, jakoś łatwo udało się go powstańcom przejąć i Niemcy nie próbowali ani odbić, a przecież oddanie sprawnego pojazdu i takiej ilości materiałów wybuchowych w ręce powstańców kompletnie nie było im na rękę, ani zniszczyć ...

Kto to tam wie. W każdym razie, nie przyjechali nim tutaj aby sobie potrenować jazdę po gruzach;)

1950 – urodził się Krzysztof Kolberger.

1976 – Wprowadzono kartki na cukier.

1982 – zmarł Adam Ważyk.
My, cośmy byli dziejów sumieniem, milczymy i oto racją stanu jest ta mowa niema...

Offline

 

#2 14.08.2012 09:32:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 13 sierpnia

Fidel ekskomunikowany? Nie wiedziałem. Mój wzór niedościgły, ulubiony mówca...

O B IV z Kilińskiego bardzo ciekawie pisał w Długiej 7 Robert Bielecki. Moje większe dziecko też poniekąd tą sprawą się całkiem poważnie zajmowało, więc ja już teraz nie muszę Dodam jedynie, że było to pierwsze użycie tego sprzętu w Warszawie - i wszyscy zgłupieli.

A skądinąd, pojazd musiał podjechać bardzo blisko pozycji przeciwnika - taka jego natura.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 29.08.2012 07:29:11

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 13 sierpnia

1939 - W "Dzienniku Bydgoskim" reportaż z dożynek w Cisowej niedaleko Gdyni.

"IKC":
Polskie Radio przystąpiło do realizacji pierwszego filmu krótkometrażowego, który zaznajomi najszersze warstwy społeczeństwa z warunkami i metodami prac współczesnej radiofonii.

"Dziennik Bydgoski":
Amator, wędkarz p. St. Bandurski złowił w Brdzie pod Bydgoszczą półtorametrowego łososia wagi 25 kg.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora