Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek#1 28.08.2012 10:59:21

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

26 sierpnia

1897 – urodził się Bohdan Pniewski.

1930 – Powstała Komunistyczna Partia Filipin czyli ... PKP

1939 - Eksperymentalna stacja telewizyjna w Warszawie (nie, nie z Pałacu Kultury ) wyemitowała pierwszy film (Barbara Radziwiłłówna w reż. Józefa Lejtesa).

Niepoinformowani o zmianie daty ataku na Polskę niemieccy dywersanci napadli na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa i próbowali przejąć tunel kolejowy pod Przełęczą Jabłonkowską na Śląsku Cieszyńskim.

1943 - sovieccy partyzanci z oddziału Markowa podstępnie opanowali bazę oddziału Armii Krajowej Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic działającego w rejonie jeziora Narocz i dokonali jego rozbrojenia.
Później rozstrzelali Kmicica, 56 partyzantów i 20 członków konspiracji terenowej.

Pod Ożarowem oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plut. Tomasza Wójcika ps. Tarzan zabił gen. Kurta Rennera.
Był to najwyższy stopniem (i jedyny) tak wysokiego stopnia oficer niemiecki zlikwidowany przez polskie podziemie.

Urodził się Tadeusz Nalepa.

1944 - na ul. Freta, na Nowym Mieście,, wskutek uderzenia niemieckiej bomby w kamienicę Łyszkiewicza  podczas odprawy sztabu zginęło pięciu dowódców Armii Ludowej.
Prawdopodobnie była to przyczyna masowej (ok. 300 osób) dezercji kanałami na Żoliborz członków PPR i AL.
Co ciekawe, dla osób spacerujących po Starówce, z pewnością znane miejsce - Skwer Hoovera - aż do 2009 roku był miejscem pochówku zarówno Sztabu AL, jak i, prawdopodobnie, innych osób, w tym dziecka, poległych w tej samej kamienicy.
Pomimo, że znajdowała się tam płyta nagrobna i składano co roku, w asyście kompanii honorowej, kwiaty, to wcześniej mogiłę traktowano jako symboliczną, więc rozkopanie tego grobu, jakie miało w 2008 roku, przy okazji prac na skwerze, zakończyło się niezłą aferą

Podczas walk jako żołnierz kompanii "Piotra", Bronisława Kalinowskiego, o kościół Kanoniczek przy placu Teatralnym ginie Juliusz Krzyżewski ps. "Prus".
Podczas powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy plutonu batalionu "Łukasiński".
Wcześniej, jako inspektor audycji w Polskim Radiu, 1 września 1939 roku odczytał orędzie do narodu Prezydenta Ignacego Mościckiego.

1968 - Ukazał się singel Hey Jude grupy The Beatles.

Offline

 

#2 30.08.2012 08:06:20

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 26 sierpnia

1939 - 26 sierpnia wojna nie wybuchła. Hitler odwołał wydane już rozkazy ataku na Polskę, choć doszło do incydentów granicznych.
Między innymi oddział niemiecki zajął stację Mosty na Zaolziu, następnie został wyparty przez wojsko polskie.
Strona niemiecka, przepraszając za incydent, tłumaczyła go niepoczytalnością młodego oficera.


"Kurier Polski":
Żywności nie zabraknie.
Już obecnie miasta są przygotowane do wypełnienia swoich zadań W przedmiocie aprowizacji ludności w okresie wojennym żadne zaskoczenia nam nie grożą.


"IKC":
Teatr Miejski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach już od kilkunastu lat pod niezawodną ręką dyrektora Marjana Sobańskiego rozpoczyna nowy sezon dnia 1 września "obroną Ksantypy" Ludwika Hieronima Morstina.

"Kurier Warszawski":
Wskutek panujących w Warszawie upałów wzmogła się silnie konsumpcja wszelkiego rodzaju owoców zarówno pochodzenia krajowego, jak i zagranicznego.
Jak wynika ze statystyki, najwięcej obecnie konsumujemy arbuzów, bo w ilości 10 wagonów dziennie, to jest 100 tys. kilogramów. Wskutek dużego przewozu arbuzów z Węgier cena w handlu detalicznym wynosi obecnie 50-60 groszy za kilogram.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora