Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek


Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#1 18.04.2007 15:12:15

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

14 Sierpnia 1944 - XIV dzień powstania

Do pracy!

Offline

 

#2 24.06.2007 13:27:25

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: 14 Sierpnia 1944 - XIV dzień powstania

Źródło 1. – W. Bartoszewski, „Dni walczącej stolicy”


Stare Miasto jako główny punkt natężenia walk.
Kontynuacja niemieckiego natarcia od strony zachodniej – od Leszna przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej. Zaciekłe walki o barykadę zamykającą Tłomackie i podstację telefonów. Ostatecznie, barykada zostaje przez powstańców utracona w godzinach wieczornych.
Utrzymano bronione pozycje w innych częściach Starego Miasta, m.in.: na ul. Bugaj odparto niemieckie uderzenie, zniszczono jeden czołg przed Pałacem Blanka oraz drugi u zbiegu Miodowej i Senatorskiej.
Ciężkie walki o Zamek Królewski.


Z zarządzenia Okręgowej Delegatury Rządu:
„W związku z wybuchem czołgu przy ul. Kilińskiego i Podwale poleca się placówkom OPL i ludności okolicznych domów przejrzeć w obrębie wypadku place, gruz, podwórza, dachy i tak dalej celem usunięcia części rozerwanych ciał, które mogły się tam znaleźć i nie zostały dotąd zabrane.
Zwraca się uwagę na konieczność skrupulatnego wykonania powyższego zarządzenia celem niedopuszczenia do rozkładu ciał i powstania epidemii chorób.”


W nocy z 13/14 sierpnia, w celu nawiązania kontaktu Starego Miasta z Żoliborzem, wyprawia się na Żoliborz czteroosobowy patrol pod dowództwem por. Stanisława Jankowskiego „Agatona”.

Śródmieście – skutecznie odparto wszystkie uderzenia niemieckie.
Żołnierze zgrupowania „Chrobry II” opanowali magazyny żywności firmy Pluton przy ul. Ceglanej 8. Tego dnia odkryto także żywność zmagazynowaną w browarze Haberbuscha.

O godz. 10.30 „Bór” wydaje rozkaz, skierowany do dowódców okręgów sąsiadujących z Warszawą:
„Dowódca Armii Krajowej do oddziałów w terenie.
Walka o Warszawę przeciąga się. Prowadzona jest przeciw wielkiej przewadze nieprzyjaciela. Położenie wymaga niezwłocznego marszu na pomoc stolicy. Nakazuję skierować natychmiast najbardziej pospiesznymi marszami wszystkie rozporządzalne dobrze uzbrojone jednostki z zadaniem bicia sił nieprzyjaciela, znajdujących się na peryferiach i przedmieściach Warszawy i wkroczenie do walki wewnątrz miasta.”

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora