Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 17.09.2012 21:28:46

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

17 września

Obywatele!

Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bezmała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności.

Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu.

Polska, sprzymierzona z Francją i Anglią, walczy o prawo przeciwko bezprawiu, o wiarę i cywilizację przeciwko bezdusznemu barbarzyństwu, o dobro przeciwko panowaniu zła na świecie. Z walki tej, wierzę w to niezłomnie, wyjść musi i wyjdzie zwycięsko.

Obywatele! Z przejściowego potopu uchronić musimy uosobienie Rzeczypospolitej i źródło konstytucyjnej władzy. Dlatego, choć z ciężkim sercem, postanowiłem przenieść siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej i Naczelnych Organów Państwa na terytorium jednego z naszych sojuszników. Stamtąd, w warunkach zapewniających im pełną suwerenność, stać oni będą na straży interesów Rzeczypospolitej i nadal prowadzić wojnę wraz z naszymi sprzymierzeńcami.

Obywatele! Wiem, że mimo najcięższych przejść, zachowacie, tak jak dotychczas, hart ducha, godność i dumę, którymi zasłużyliście sobie na podziw świata.

Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu, w najcięższych warunkach.

Opatrzność wymierzy nam sprawiedliwość.


Kossów, dnia 17.9.1939

/-/ Ignacy Mościcki

Offline

 

#2 18.09.2012 19:31:18

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 17 września

Miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć wczoraj w obchodach zorganizowanych przez kombatantów Zgrupowania Leśnik, w parku na Gocławku. Jan Szypowski walczył też z czerwoną zarazą...

(zdjęć nie mam - pojechałem tramwajem i aparat mi się nie zmieścił )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 17.09.2013 09:59:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 17 września

Taki okolicznościowy cytat:
Kiedy 21 III 1939 roku Joachim von Ribbentrop, rozmawiał ambasadorem Józefem Lipskim, aby raz jeszcze spróbować skłonić polski rząd do zawarcia aliansu z Niemcami, skierował pod jego adresem pogróżkę takiej oto treści: „Albo Polska pozostanie narodowym państwem, współpracując na rozsądnych zasadach z Niemcami, albo pewnego dnia powstanie marksistowski rząd polski, który następnie zostanie wchłonięty przez bolszewicką Rosję”. Pięć lat później, 22 lipca 1944 r. słowa te spełniły się w całej swojej rozciągłości…

Przy okazji. Ciekawy, smutny artykuł, z którego ten fragment pochodzi: http://geopolityka.net/wrzesien-1939-ni … atastrofa/


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 17.09.2013 11:26:25

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 17 września

Ciekawy, aczkolwiek warto pamiętać, że my, do 3 września, a nawet dłużej, swoją część umowy wypełnialiśmy, więc nie da się ukryć, że pomimo błędów popełnianych przez naszych dowódców i polityków, to jednak duża część odpowiedzialności i za wrzesień i za to co się działo później to spada na naszych koalicjantów.

A co do ewentualnej współpracy, to, jak to mówią, w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz, a tu nie było nie tylko woli po obydwu stronach, ale również  nie bardzo mogę sobie wyobrazić konsekwencje oddania korytarza i spełniania późniejszych żądań Hitlera.

Różnica byłaby taka, że Sowieci wkraczając na nasze ziemie w 44 traktowaliby nas jako wrogów, a "polskie obozy koncentracyjne" byłyby dziś prawdą.

Tak swoją drogą to my za dużo nie mieliśmy do powiedzenia, bo karty cały czas rozdawał Stalin - i podpisując pierwszy pakt i wkraczając 17 września. Bez tych wydarzeń historia z pewnością potoczyłby się inaczej, a bez nas? Nas, bez względu na to, co byśmy zrobili, nikt za specjalnie nigdy nie chciał

Ja stawiam bardziej na to, że gdyby nie wcześniejsze dokonania i gdyby nie wrzesień i okres okupacji i powstanie, to spełniłyby się marzenia niektórych bycia kolejną republika sowiecką, a tak jakieś tam pozoru suwerenności nam pozostały

Offline

 

#5 17.09.2013 12:24:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 17 września

Cóż... Mogę polecić m. in. Cat-Mackiewicza Politykę Becka. Z dzisiejszego punktu widzenia, dogadywanie się z Niemcami wygląda niespecjalnie, wtedy mogło wiele uratować. Co by było potem, to już historia alternatywna, ja się jednak skłaniam ku niepopularnemu poglądowi, że straty ponieślibyśmy mniejsze, pewnie znacznie mniejsze. Polityka nie opiera się na moralności, może dlatego dotąd się nią nie zająłem (a pewnie szkoda ). Honor, fajna rzecz. Zapytajmy (nie teraz ) ofiar, co o tym sądzą.

Stalin rozdawał karty. Owszem, od pewnego momentu. Powinien za to postawić w Moskwie pomnik Beckowi. Niewdzięczny Gruzin.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 17.09.2013 13:22:11

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: 17 września

Ta nasza trudna i smutna historia... Zawsze się jednakże pocieszam tym, że są narody, które miały (mają)  pod tym względem o wiele bardziej przechlapane.

Ostatnio edytowany przez Yorik (17.09.2013 13:27:15)


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#7 17.09.2013 15:48:38

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 17 września

chrisfox napisał:

Stalin rozdawał karty. Owszem, od pewnego momentu.

Bez jego podpisu na traktacie, jeszcze przynajmniej jakiś czas, wojny by nie było.
Tak samo nie byłoby 17 września gdyby koalicjanci zdecydowali się na postawienie swojej nogi na germańskiej ziemi, natomiast z Beckiem czy bez Becka, Hitler wyboru nie miał - albo zacząłby spłacać długi zaciągnięte a conto przyszłej wojny, albo musiałby zniknąć w niebycie historii, a kto inny i tak sięgnąłby po tanią siłę roboczą i ziemie na wschodzie.
My tu za dużo do powiedzenia nie mieliśmy.

A za ofiary niech kaci odpowiadają - pod tym względem wyjątkowo wredne sąsiady nam się trafiły

Offline

 

#8 17.09.2013 16:55:16

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 17 września

Gdy ma się za sąsiadów dwóch odwiecznych (potężnych - to przy okazji) wrogów, trzeba żyć z nimi w pokoju, póki się da. Gdy nie ma alternatywy, trzeba wspólnie z jednym walczyć przeciw drugiemu. Europa, czy Azja? Rzecz gustu.

Nie idźmy zbyt daleko, aż do paktu. Tu już było po wszystkim. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej, można było Hitlera pchnąć w pierwszej kolejności na zachód. Czas - tego nam (m. in) zabrakło, a mogliśmy go jeszcze trochę zyskać. Piłsudski mówił, żeby jak najpóźniej włączyć się do wojny...

A ten cytat w poście powyżej, jest wyrwany z kontekstu Następne zdanie jest tam też konieczne, aby zrozumieć myśl.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 17.09.2013 18:31:46

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 17 września

Na szczęście wszytko skończyło się (w miarę ) szczęśliwie i wspólnie z jednym odwiecznym wrogiem pogoniliśmy kota drugiemu do samych bram Reichstagu

Dziś mówią, że jesteśmy bardziej silni i gotowi, tylko nie wiem jak z tą zwartością, bo ostatnio jakiś, za przeproszeniem, beton nam samoloty przyziemił

Offline

 

#10 17.09.2013 21:32:28

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 17 września

Jak mówi poeta (o nauczycielach):

Jedyne co pamiętam
Po tylu latach ich pracy
To, że wojnę wygrali Polacy


Marne to zwycięstwo, lepiej wyszli przegrani. Ale ja przecież nie o tym pisałem. Tej wojny mogło nie być, albo moglibyśmy w niej robić co innego, zapewne krócej i może z mniej fatalnymi wynikami.

(można się ze mną nie zgadzać, ale osobiście zdania nie zmienię)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 17.09.2013 21:47:56

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 17 września

A mi się przypomniało co Piłsudski powiedział:
"Sąsiadów mamy takich, jakich mamy i musimy balansować między nimi dokąd się da, a potem podpalić świat", czy jakoś tak

Swoją drogą ciekawe jak byśmy dziś wyglądali jakbyśmy tę wojnę wygrali.
Ja stawiam na Linię Curzona na wschodzie i starą granicę na zachodzie, a dostęp do morza byśmy mieli taki, jak Czesi

EDIT: jest jeszcze jedna sprawa, w której prędzej czy później musielibyśmy się określić, a może nawet wziąć w niej udział - ostatecznego rozwiązania, bo tego nijak nie moglibyśmy odwlec

Ostatnio edytowany przez weldon (17.09.2013 21:50:52)

Offline

 

#12 17.09.2013 22:25:01

afmks

Użytkownik

Skąd: w drodze
Zarejestrowany: 12.01.2010
Posty: 329

Re: 17 września

Czytam tak te Wasze dywagacje i przypomniał mi się stary żart rysunkowy Mleczki w którym syn mówi ojcu: "Tato, a gdybyśmy przegrali wojnę to mielibyśmy tak jak w RFN?"


Блаженны те, которым нечего сказать и, несмотря на это, всё равно молчат

Dawne dworce kolejowe na pocztówkach:
https://www.facebook.com/Afmks

Offline

 

#13 17.09.2013 22:34:50

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 17 września

Z punktu widzenia odznaczanych od kilku dni Sybiraków, to my tej wojny za bardzo nie wygraliśmy

Offline

 

#14 17.09.2013 23:29:11

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 17 września

weldon napisał:

Swoją drogą ciekawe jak byśmy dziś wyglądali jakbyśmy tę wojnę wygrali.

Nie wiem, jak my, ale Rosji by nie było.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#15 18.09.2013 05:19:54

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 17 września

A to na to jest metoda: trzeba Chinom wojnę wypowiedzieć, a jak do nas dojdą, to się poddać

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora