Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek#1 23.08.2012 07:42:07

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

23 sierpnia

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu czyli ... 1939 - Pakt Ribbentrop-Mołotow

476 - koniec cesarstwa zachodniorzymskiego.

686 – urodził się Karol Młot. Zdaje się, że to od jego imienia pochodzi słowo "król".

1887 – urodził się gen. bryg.  Władysław Bończa-Uzdowski, dowódca obrony jednego z odcinków Twierdzy Modlin.
Mimo pewnych niejasności wynikających z postępowania pana generała, gen. Thommée, w swoim rozkazie pożegnalnym do załogi Twierdzy Modlin złożył podziękowanie dowódcy 28 DP.
Dwukrotnie Prezes PZPN

1902 - zmarł Sokrates Starynkiewicz, rosyjski generał, prezydent Warszawy.

1926 – zmarł Rudolf Valentino.

1944 - Sovieci kontynuują chlubne tradycje, wywożąc do łagrów ZSSR  250 polskich oficerów więzionych przez NKWD na Majdanku.

W obronie szpitala Jana Bożego ginie Andrzej Makólski ps. Mały Jędrek. Wymieniony w "Kamieniach na szaniec" przyjaciel Alka, który spędzał u niego w majątku czas w czasie okupacji.
Prywatnie mój ziomal. Majątek Raj już nie istnieje. Mało kto tez pamięta o nim tu, gdzie mieszkam

Obsłudze powstańczego ckm z Reduty "Kanoniczki" [pchor. Jerzy Ciszewski Metz, Motz(?) i strzelec Wiesław - wg innych źródeł ppor. Jan Korzybski "Irma"] udaje się zestrzelić niemiecki bombowiec Ju-87 "Stuka".
W związku z brakiem amunicji obowiązywał zakaz strzelania do niszczących Warszawę maszyn Luftwaffe. Jednak dwóch powstańców nerwowo nie wytrzymało. Otrzymali nagany i... Krzyże Walecznych

W Pasażu Simmonsa, po ataku Goliatem, zawaliła się czołowa ściana.

Zaatakowano trzy ważne obiekty wroga; "bolesne ciernie", których nie zdołano zlikwidować 1 sierpnia:
- baon "Zaremba-Piorun" opanował budynek "małej PASTY".
- grupy szturmowe dowodzone przez mjr. "Wolę" zdobywają  gmach Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu 1 oraz sąsiadującego z Komendą kościoła św. Krzyża.
-  natarcie na Uniwersytet Warszawski. Mimo, że w szturmie brały udział dwa powstańcze wozy opancerzone: "Kubuś" i "Jaś", natarcie krwawo załamane.

W tych trzech akcjach Niemcy stracili 83 zabitych i rannych oraz 158 żołnierzy i policjantów wziętych do niewoli, natomiast oddziały AK, które praktycznie od dwóch tygodni prowadziły jedynie działania obronne - pokazały, że sa w stanie prowadzić działania ofensywne.


1949 – Przed sądem w Hamburgu stanął feldmarszałek III Rzeszy Erich von Manstein oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych.
Przykład na to, że zdolni zbrodniarze są inaczej traktowani niż zbrodniarze pospolici.

1963 – Ukazał się singiel She Loves You grupy The Beatles.

Offline

 

#2 30.08.2012 07:42:57

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 23 sierpnia

1939 - na Kremlu w obecności Józefa Stalina Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali: "kierując się pragnieniem umocnienia pokoju między Związkiem Radzieckim, a Niemcami" pakt o nieagresji na 10 lat.
Pierwszy artykuł tego układu brzmiał:
"Obydwie układające się strony zobowiązują się do powstrzymania wszelkiego agresywnego działania i wszelkiej napaści względem siebie jak i wspólnie z innymi mocarstwami".

Podpisano także dodatkowy tajny protokół stanowiący integralną część układu o nieagresji.


"IKC":
Do Gdyni powrócił motorowiec "Batory", przywożąc 700 pasażerów z wycieczki do Kopenhagi. Na pokładzie wróciła między innymi polska delegacja, która brała udział w obchodach Unii Międzyparlamentarnej w Oslo. "Batory" pozostaje w Gdyni do jutra i o godzinie 20.00 odpłynie do Nowego Jorku.[/i]

"IKC":
Wobec bliskiego już rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym kuratoria wydały kilka zarządzeń dla szkół powszechnych i średnich. W szkolnictwie prywatnym przed rozpoczęciem zajęć przeprowadzona będzie kontrola stanu pomieszczeń szkolnych, gdyż wszystkie miały obowiązek dokonania w okresie letnim remontów. Już w przyszłym tygodniu  księgarnie otrzymają uzupełnione opisy podręczników dla szkolnictwa ogólnokształcącego i zawodowego z uwzględnieniem zmian obowiązujących od nowego roku szkolnego.

Offline

 

#3 19.11.2013 18:15:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11810
WWW

Re: 23 sierpnia

Coś zacytuję:

Po podpisaniu dokumentu Stalin był ogromnie podekscytowany: „Oszukałem go, oszukałem Hitlera!"' Rzeczywiście, Stalin wywiódł go w pole tak, jak nikomu się to nie udało: półtora tygodnia po podpisaniu paktu Hitler toczył wojnę na dwa fronty, a Niemcy od początku znalazły się na przegranej pozycji.  Innymi  słowy,  23  sierpnia  1939,  w  dniu  podpisania  paktu  o  nieagresji,  Stalin  wygrał  II wojnę światową - jeszcze zanim Hitler do niej przystąpił.
Dopiero latem 1940 Hitler zrozumiał, Ŝe dał się podejść. Usiłował jeszcze odwrócić sytuację, ale było  już za  późno.  Mógł  jeszcze  liczyć na  błyskotliwe  zwycięstwa  taktyczne,  lecz  strategiczna sytuacja Niemiec była fatalna. Raz jeszcze dały się wziąć w dwa ognie. Z jednej strony Wielka Brytania na swych niedostępnych wyspach, za nią Stany Zjednoczone. Z drugiej strony - Związek Sowiecki.
Hitler zwrócił się na zachód, ale poczuł, że za jego plecami Stalin szykuje się do skoku i może jednym  uderzeniem  odciąć rumuńskie  zaplecze  naftowe.  Oznaczałoby  to  paraliż niemieckiego  przemysłu zbrojeniowego, wojska,  Luftwaffe  i  Kriegsmarine. Wtedy zwrócił się na wschód, lecz wkrótce nastąpiły strategiczne naloty dywanowe, a potem inwazja z zachodu.
Uważa  się,  że  Stalin  zwyciężył  tylko  dzięki  pomocy  i  współdziałaniu  Wielkiej  Brytanii  i Stanów  Zjednoczonych.  To  prawda.  Na  tym  polegał  jego  geniusz,  że  on,  zdeklarowany  wróg Zachodu, potrafił wykorzystać Aliantów dla obrony i umocnienia swej dyktatury.


(Suworow, Lodołamacz)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora