Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek


#1 30.01.2014 10:18:05

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Rosyjskie szkoły w Warszawie międzywojennej.

A.R. Moloch podaje, ze w Warszawie międzywojennej działały w Warszawie następujące szkoły rosyjskie:

"Od roku 1920 działała w Warszawie, przy ulicy Kopernika 32/34 tzw. Szkoła Dąbrowskiego. Rosyjskie gimnazja w Warszawie mieściły się również przy Podwalu (Nr 3) Do 1924 roku działało również rosyjskie gimnazjum przy ulicy Miodowej 15 (dyr. N.K. Sztemberg); również przy Miodowej (Nr 21/7), do roku 1929, prowadzone były ośmioletnie kursy gimnazjalne, którymi kierował I.F. Gołubowski. W podwarszawskim Wołominie i Sulejówku działała szkoła-schronisko dla dzieci emigrantów, pozostających bez dachu nad głową."

Wątpliwości dotyczą kilku adresów:
- budynek przy Kopernika : "obecność szkoły rosyjskiej jest dyskusyjna, bo wg wspomnień Henryka Szletyńskiego, po wyprowadzce gimnazjum Konopczyńskiego (późn. gimnazjum im. Mickiewicza) w 1913 r., w budynek na krótko przejęła szkoła realna Nawrockiego, a po jej bankructwie „w zabytkowych murach zainstalowano drukarnię, która przetrwała długie lata [wytł. moje]”. Poza tym w 1930 r. w budynku znajdowały się mieszkania prywatne."

- Podwale 3: cerkiew tłumaczyłaby tę szkołę, ale cerkiew jest pod nrem 5, zaś w budynku znajdowało się: "min. 8 mieszkań prywatnych. A tu "gimnazja" występują w liczbie mnogiej."
W KTW 1936 występuje „Tow. Pomocy Emigrant. Rosyjsk., Miodowa 6” - czyżby to był prawidłowy adres szkoły z Podwala?

- Miodowa 15 - pałac Paca. Co prawda na przeciwko są bazylianie, pod nrem 16, więc mogli coś wynajmować, ale tu mieściły się instytucje sądowe.

- Miodowa 21/7: "Pod adresem Miodowa 21 mieściło się żydowskie gimnazjum Zaksowej przed przeprowadzką na Pl. Krasińskich."

Spotkaliście się może z dokładniejszymi informacjami dotyczącymi tych szkół tak, żeby można było dokładniej określić ich lokalizację i okres, w jakim działały?

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora