Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 24.06.2012 15:30:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

23 czerwca

1941 – pierwszy terrorystyczny nalot sowiecki na Warszawę. Bomby spadły m. in. na Plac Teatralny i Krakowskie Przedmieście a także na tramwaj na Zygmuntowskiej. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły 34 osoby.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 25.06.2012 08:10:46

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 23 czerwca

1262 - Zdobycie i spalenie Jazdowa przez Litwinów. W walce zginął książę mazowiecki Siemowit I, a jego syn Konrad dostał się do niewoli.

Bezpośrednim skutkiem tego, kolejnego, najazdu, było spakowanie klamotów i przeniesienie się w kilkanaście lat później cztery kilometry dalej, na miejsce wyżej położone i bardziej w wodę zasobne.

Nadzór nad nową osadą powierzono rycerzowi z żyjącego na Solcu rodu Rawów, Warszowi, skąd też wzięła się nazwa nowego grodziszcza: Warszowa.

1828 - Rozpoczęto budowę cytadeli Twierdzy Poznań.

1873 - W Gdańsku uruchomiono tramwaj konny.

1885 - urodził się  Juliusz Osterwa.

1916 - urodził się  Ernest Wilimowski. To tak dla przypomnienia, że przed Podolskim, Klose itp. też się tacy trafiali, tylko wcześniej było łatwiej - wystarczyło podpisać odpowiednią listę

1923 - urodził się Heinrich Severloh. Jest to coś nieprawdopodobnego, ale spośród 3 tysięcy zabitych na plaży Omaha, w czasie lądowania w Normandii, około dwóch i pół tysiąca zginęło od kul wystrzelonych przez tego dziewiętnastolatka.
W czasie 10 godzin wystrzelił ponad 12 tysięcy sztuk amunicji i jako jeden z ostatnich opuścił stanowisko i dostał się do niewoli.
Bestia z Omaha, jak go nazwali, ujawnił się dopiero w pięćdziesiąt lat później.

Ile naprawdę miał ofiar na sumieniu, tego nikt nie wie, ale nawet jeżeli było ich mniej, to całkowicie zasługiwał na przydomek.


1949 - Rozpoczęto budowę Nowej Huty. Dużo cegieł potrzebowali ... Brali jak leci, najchętniej rozbiórkowe

2000 - tragicznie zginął Bogdan Łyszkiewicz, lider Chłopców z Placu Broni.

Offline

 

#3 18.05.2014 13:17:07

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: 23 czerwca

chrisfox napisał:

1941 – pierwszy terrorystyczny nalot sowiecki na Warszawę.

Jakie jest źródło tej daty?  Bo zacząłem zgłębiać temat i przewija się też data 22.06.1941 r...

chrisfox napisał:

Bomby spadły m. in. na Plac Teatralny i Krakowskie Przedmieście a także na tramwaj na Zygmuntowskiej. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły 34 osoby.

Czy owe 34 ofiary śmiertelne to łączna liczba ofiar ze wszystkich miejsc?  Bo podobna liczba zabitych podawana jest w różnych źródłach tylko jako ofiary z wagonu tramwajowego...

Gdzie w ogóle można by coś więcej poczytać na temat tego nalotu?

Offline

 

#4 18.05.2014 19:22:52

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 23 czerwca

Podobno: (K. Cieślak, Samolot bombowy SB-2, Warszawa 1980) - pierwszy nalot miał miejsce nie 23, a 22 czerwca, kiedy samotny SB-2 który z jakiegoś powodu nie odnalazł swojego właściwego celu, zrzucił bomby na Warszawę, ale skutków nie znam.

Natomiast wg Biuletynu Informacyjnego:
-  22 VI 1941 - BI nie odnotował nalotów radzieckich na miasto.

- 23 VI 1941 - Kilka bombowców radzieckich miało zaatakować Most Kierbedzia i Okęcie. Faktycznie bomby trafiły w wóz tramwajowy koło kościoła Św. Floriana, w Wisłę, Krakowskie Przedmieście, ruiny Teatru Narodowego, dom niemiecki przy Focha 6, tor służewiecki (gdzie, tak jak na Okęciu i na mostach, była niemiecka opl).
Ponoć na Okęciu zniszczono jeden samolot hitlerowski. BI ocenia nalot jako silny, ale całkowicie spartaczony, to samo zresztą pisze o kontrakcji niemieckiej. Wytyka obu stronom kłamstwa - Rosjanie ogłosili bowiem zniszczenie w Warszawie wielkich składów materiałów pędnych, zaś Niemcy zestrzelenie 48 samolotów.
Wedle BI nalot kosztował życie 34 osób cywilnych, Niemców zabitych ok. 50 (z czego ponoć 40 z opl na Służewcu). Podobno nalot operacyjnie bez znaczenia.



22 czerwca rosyjskie samoloty z 96 Dyw. bomb. bombardowały szosę Suwałki - Augustów, a z 53 Dyw. port w Królewcu.


To ze źródeł w necie. Wiki jako źródła nie podaję, ale tam też mówią o 23

Offline

 

#5 18.05.2014 23:54:10

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 23 czerwca

Myślałem, że mam to na dysku, ale nie. Coś mi mówi, że w samochodzie mam artykuł (nie p. Majewskiego , dość poważny) o sowieckich bombardowaniach. Jakoś w ubiegłym roku go sobie w wolnych chwilach poczytywałem i pewnie tam nadal tkwi. Sprawdzę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 19.05.2014 07:54:15

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 23 czerwca

Ja mam mapkę z prelekcji p. Krzysztofa Jaszczyńskiego:
http://www.warszawa1939.pl/zdjecia_kj/naloty/Slajd02.JPG

Niedawno przy DSH była wystawa poświęcona temu tematowi. Powinienem mieć z niej zdjęcia. Zobaczę, co tam pokazali.

Offline

 

#7 20.05.2014 00:45:57

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: 23 czerwca

weldon napisał:

Podobno: (K. Cieślak, Samolot bombowy SB-2, Warszawa 1980) - pierwszy nalot miał miejsce nie 23, a 22 czerwca, kiedy samotny SB-2 który z jakiegoś powodu nie odnalazł swojego właściwego celu, zrzucił bomby na Warszawę, ale skutków nie znam.

I rzekomo są świadkowie, którzy twierdzą, że ten nieszczęsny tramwaj został trafiony właśnie wtedy.

weldon napisał:

Natomiast wg Biuletynu Informacyjnego:
-  22 VI 1941 - BI nie odnotował nalotów radzieckich na miasto.

Patrząc na powyższe, to już na "dzień dobry" mamy problem :-)

weldon napisał:

- 23 VI 1941 - Kilka bombowców radzieckich miało zaatakować Most Kierbedzia i Okęcie. Faktycznie bomby trafiły w wóz tramwajowy koło kościoła Św. Floriana, w Wisłę, Krakowskie Przedmieście, ruiny Teatru Narodowego, dom niemiecki przy Focha 6, tor służewiecki (gdzie, tak jak na Okęciu i na mostach, była niemiecka opl).

Tak, te miejscówki przewijają się w różnych opracowaniach.

weldon napisał:

Ponoć na Okęciu zniszczono jeden samolot hitlerowski. BI ocenia nalot jako silny, ale całkowicie spartaczony, to samo zresztą pisze o kontrakcji niemieckiej. Wytyka obu stronom kłamstwa - Rosjanie ogłosili bowiem zniszczenie w Warszawie wielkich składów materiałów pędnych, zaś Niemcy zestrzelenie 48 samolotów.

Jedni i drudzy siebie warci...

weldon napisał:

Wedle BI nalot kosztował życie 34 osób cywilnych, Niemców zabitych ok. 50 (z czego ponoć 40 z opl na Służewcu). Podobno nalot operacyjnie bez znaczenia.

Czyli wychodzi na to, że jednak to nie w tramwaju było tyle ofiar, a łącznie. Dostałem dziś fotkę z miejsca zdarzenia pod Florianem - musiała być jednak wykonana nie bezpośrednio po nalocie. Co prawda wrak wagonu jeszcze się pali, widać jakieś pojedyncze trupy, ale stosów ciał nie ma.

weldon napisał:

22 czerwca rosyjskie samoloty z 96 Dyw. bomb. bombardowały szosę Suwałki - Augustów, a z 53 Dyw. port w Królewcu.

OK.

weldon napisał:

To ze źródeł w necie. Wiki jako źródła nie podaję, ale tam też mówią o 23

Wiki jest tak samo wiarygodna jak monografia TW ;-)

I ten obrazek z kolejnego posta łaaaadny!   Ma ktoś może większą rozdzielczość?

Offline

 

#8 20.05.2014 21:37:12

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: 23 czerwca

chrisfox napisał:

Myślałem, że mam to na dysku, ale nie. Coś mi mówi, że w samochodzie mam artykuł (nie p. Majewskiego , dość poważny) o sowieckich bombardowaniach. Jakoś w ubiegłym roku go sobie w wolnych chwilach poczytywałem i pewnie tam nadal tkwi. Sprawdzę.

Jakbyś to przypadkiem odnalazł, to będę wdzięczny za info.

Offline

 

#9 20.05.2014 23:37:49

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: 23 czerwca

W kilku numerach Focusa Historii z 2011 miała miejsce interesująca polemika pomiędzy naszym byłym kolegą Ksenofontem, a K. Jaszczyńskim na temat nalotów radzieckich/sowieckich ( niepotrzebne skreślić).

Offline

 

#10 21.05.2014 09:33:28

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: 23 czerwca

Z tych nalotów to mi się najbardziej podoba historia niewrażliwego na nasze argumenty i sugestie kierownika kasyna na Szucha, którego za grzechy kara boska w postaci ruskiej (nie skreślać ) bombki w pracy dopadła

Offline

 

#11 21.05.2014 17:19:09

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: 23 czerwca

lipton napisał:

chrisfox napisał:

Myślałem, że mam to na dysku, ale nie. Coś mi mówi, że w samochodzie mam artykuł (nie p. Majewskiego , dość poważny) o sowieckich bombardowaniach. Jakoś w ubiegłym roku go sobie w wolnych chwilach poczytywałem i pewnie tam nadal tkwi. Sprawdzę.

Jakbyś to przypadkiem odnalazł, to będę wdzięczny za info.

Już się robi, właśnie przyniosłem.

Bogdan Kobuszewski, Naloty lotnictwa Armii Czerwonej na Warszawę, 23 czerwca 1941 - 12 maja 1943 roku. Artykuł ukazał się w Przeglądzie Historyczno-Wojskowym nr 2 (212) z roku 2006.

Odnośnie zdarzenia z tramwajem 23 czerwca, autor powołuje się m. in. na informacje z Walki (numer z 27 czerwca 1941):
(...) bomba, trafiając w tramwaj nr 8 miała spowodować śmierć 27 i zranienie około 40 osób. (cytuję tu artykuł, nie źródło)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 21.05.2014 23:52:26

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: 23 czerwca

chrisfox napisał:

lipton napisał:

chrisfox napisał:

Myślałem, że mam to na dysku, ale nie. Coś mi mówi, że w samochodzie mam artykuł (nie p. Majewskiego , dość poważny) o sowieckich bombardowaniach. Jakoś w ubiegłym roku go sobie w wolnych chwilach poczytywałem i pewnie tam nadal tkwi. Sprawdzę.

Jakbyś to przypadkiem odnalazł, to będę wdzięczny za info.

Już się robi, właśnie przyniosłem.

Bogdan Kobuszewski, Naloty lotnictwa Armii Czerwonej na Warszawę, 23 czerwca 1941 - 12 maja 1943 roku. Artykuł ukazał się w Przeglądzie Historyczno-Wojskowym nr 2 (212) z roku 2006.

Odnośnie zdarzenia z tramwajem 23 czerwca, autor powołuje się m. in. na informacje z Walki (numer z 27 czerwca 1941):
(...) bomba, trafiając w tramwaj nr 8 miała spowodować śmierć 27 i zranienie około 40 osób. (cytuję tu artykuł, nie źródło)

Ślicznie dziękuję. To daje jakiś ogląd na sprawę. Zwłaszcza, że dostałem dziś też z innego źródła namiary na tą samą "Walkę" z 27.06.1941 r...

Ostatnio edytowany przez lipton (21.05.2014 23:53:23)

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora