Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

#1 5.06.2014 12:24:33

Jale

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.06.2014
Posty: 19

Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

Z lenistwa przekleję może treść ze swojego poprzedniego postu.

Jak na razie grzebię, ile wlezie, za rodzinnymi pamiątkami Loretzów, zbierając po sieci i bibliotekach dosłownie strzępy, bo oczywiście z dokumentów rodzinnych nic się nie zachowało po wojnie. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje/pamiątki/reklamy odnośnie:

- zakładu Filipa Loretza z Leszna 23 (w międzywojniu 21) i 24 (w XIX był tam na kilka lat przeniesiony). Od roku 1865 produkował powozy (jeden stoi w Kozłówce). Ostatni ślad jego istnienia mam gdzieś z 1912 roku (reklama).

- zakładu Marcina Loretza (potem Edwarda) z Podwala 5, potem z Orlej 6. Gdzieś od 1848 do 1930 (ostatni ślad z książki adresowej) robili rzeczy z blachy (od foremek do ciast po dachy).

- zakładu Jakóba Sorgacza z Krochmalnej 83. Ten z kolei był ślusarski, być może robił też ozdobne ogrodzenia. Działał na pewno do wojny (od końca wieku XIX).

Z rzeczy, których nie mogę dorwać - to np. przedwojenne zdjęcie Piwnej 5 (poza tym z popem przed cerkwią), jakiekolwiek zdjęcie Krochmalnej 83, Orlej 6, wyraźne Leszna 23 sprzed 1915, szczegółowe informacje o tym, kto robił ogrodzenie pomnika Mickiewicza (w monografii jest to podane zdawkowo), etc, etc...

Mam już sporo informacji (głównie z prasy, z "Kurjera Kolejowego", "Kurjera Warszawskiego", też z kalendarzy Ungera), ale wciąż są tam straszne luki...

Offline

#2 10.06.2014 13:28:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

Sądząc po liczbie odsłon, milczenie nie jest tu znakiem braku zainteresowania, raczej niewiedzy Nie traćmy nadziei, czasem po kilkunastu miesiącach ktoś coś potrafi ciekawego dopowiedzieć.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#3 10.06.2014 18:40:18

Jale

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.06.2014
Posty: 19

Re: Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

Och, zdaję sobie sprawę, że mój problem nie jest łatwy do rozwiązania - gdyby był, już dawno sam bym wygrzebał niezbędne informacje z sieci czy z książek.

To od razu dorzucę dodatkowe pytanie, które zadałem też na forum od porcelany - czy ktoś wie, kiedy i gdzie konkretnie (bo są różne adresy - Bielańska, Senatorska, pl Teatralny) działał Schiffner ze swoim składem porcelany? I raczej chodzi mi o okres, kiedy oferowana przezeń porcelana była sygnowana jego nazwiskiem. A także - kto w ogóle tę porcelanę robił...

Offline

#4 11.06.2014 17:05:53

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

Jale napisał:

To od razu dorzucę dodatkowe pytanie, które zadałem też na forum od porcelany - czy ktoś wie, kiedy i gdzie konkretnie (bo są różne adresy - Bielańska, Senatorska, pl Teatralny) działał Schiffner ze swoim składem porcelany? I raczej chodzi mi o okres, kiedy oferowana przezeń porcelana była sygnowana jego nazwiskiem. A także - kto w ogóle tę porcelanę robił...

Genealogy Indexer kabluje, że w latach 1880-1884 była to Senatorska 16, w latach 1886-1904 roku jest pod adresem Senatorska 22.
Później chyba się przebranżowił, bo pod tym ostatnim adresem fukcjonowała: Schiffner i Grodzicki, warsz. fabr. narz. rolniczych.

Co ciekawe, rejestr RHA w ogóle nic nie wie na temat Schiffnera

Offline

  • Index
  •  » Pomocy!
  •  » Leszno 23 (potem 21), 24, Orla 6, Podwale 5 i Krochmalna 83

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora