Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 27.10.2007 14:26:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

mapa od Jarka

Gdyby ktoś jeszcze nie widział, link jest gdzieś na dole tej strony: http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 4704#p4704 . Rzecz - od razu widać - piękna, a po bliższym przyjrzeniu się, nachodzą człowieka refleksje. Jak to u mnie - niespójne

Plik ma w nazwie rok 1930 i na pierwszy rzut oka trudno w to wątpić. Nie ma linii średnicowej, jest za to uruchomiona w roku 1929 linia do Palmir. Tak gwoli ścisłości, opisana jest jako kolej do Palmir, ale - zgodnie z legendą - kończy się w Dąbrowie. Dalej biegnie na mapie odcinek planowany - jak to przy ówczesnym entuzjaźmie (gdzie te czasy, poważnie) było modne i praktykowane. Na tej podstawie, zapewne można by było datować mapę na rok 1928-29.

I tu mam dwie drogi:
- uznając tę datę, mocno dziwić się temu, co widzę gdzie indziej
(albo)
- na podstawie tamtego, kwestionować rzetelność aktualizacji mapy - kiedykolwiek by nie została wydana

Gdzie indziej widzę bowiem coś takiego:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193487369.gif

Moja legenda do powyższego obrazka jest taka:

1 - linia Struga-Zegrze (rozebrana w roku 1923)
2 - bocznica do Nadmy (rozebrana na początku lat trzydziestych)
3 - odgałęzienie do folwarku Czarna Struga (rozebrane nie wiadomo kiedy - na pewno przed rokiem 1931)
4 - zwrotnica - która na innych mapach znajduje się kilkaset metrów dalej w stronę Radzymina

Odsapnę trochę i będę pisać dalej


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 27.10.2007 17:18:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: mapa od Jarka

Już na tej - kontrowersyjnej nieco, wiem - mapie z roku nie_wiadomo_którego (wiem, napisali "Druck 1914" ) widać gołym okiem różnice w przebiegu izabelińskiego odgałęzienia. Zwrotnica oznaczona wyżej czwórką, mieści się przy przystanku (stacji?) Struga a tor w kierunku Czarnej (którą w końcu przekracza), skręca na północny zachód znacznie wcześniej.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193497794.gif


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 28.10.2007 00:06:39

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: mapa od Jarka

Sądzę, że mapa Karpowicza jest  unacześnioną koło 1930 ( nie do końca) mapą z początku lat 20'. Długość geograficzna na mapie jest liczona od Ferro, co zanikło ostatecznie właśnie w latach dwudziestych.

Offline

 

#4 28.10.2007 00:17:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: mapa od Jarka

Zapewne coś w tym jest - marnie im te aktualizacje powychodziły, nie wszystkie zmiany zauważyli. Poniżej jeszcze jedna ciekawostka ze Strugi:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1193522922.gif

Do dziś sądziłem głupawo, że jest to ta sama mapa, z której pochodzi fragment ukazany powyżej. Brednie - ta jest ponoć drukowana o rok później, w 1915 a różnice na tym terenie dostrzeże nawet niewidomy - pojawiła się bocznica do Nadmy (zbudowana jeszcze w czasach Rosjan, czyli najpóźniej wiosną 1915) a za to odgałęzienie do Izabelina zaczyna się bliżej Marek - tak, jak na mapie, od której te dziwaczne rozważania zacząłem. Czyżby więc obie niemieckie mapy mówiły prawdę? Może z jakichś przyczyn ten krótki odcinek toru zmienił jednak przebieg?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 28.10.2007 07:34:33

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: mapa od Jarka

Nasyp w Strudze, na linii do Izabelina przebiega tak jak go widać na ostatniej mapie. Kilka lat temu był widoczny jeszcze dalszy ciąg tego nasypu, po prawej stronie ulicy Legionów. Niestety, dziś nie mogę Wam towarzyszyć ale życzę udanej wyprawy i spodziewam się obszernej relacji. Pozdrawiam.

Offline

 

#6 28.10.2007 07:46:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: mapa od Jarka

Mechanik Jarząbek napisał:

dziś nie mogę Wam towarzyszyć

To się nazywa "paskudnie"
Cóż, aby do wiosny... Jakąś relację też spróbuję (mam nadzieję, że nie sam) przygotować. Pozdrawiam


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 10.10.2014 18:57:16

Lauren23

Użytkownik

Zarejestrowany: 10.10.2014
Posty: 1

Re: mapa od Jarka

kontrowersyjnej nieco, wiem - mapie z roku nie_wiadomo_którego (wiem, napisali "Druck 1914" ) widać gołym okiem różnice w przebiegu izabelińskiego odgałęzienia. Zwrotnica oznaczona wyżej czwórką, mieści się przy przystanku (stacji?) Struga a tor w kierunku Czarnej (którą w końcu przekracza), skręca na północny zachód znacznie wcześniej.

Jeszcze jeden zablokowany spamer, nienawidzę tego świństwa


Save your time and get on time success in  400-051  and  RIVERBED  exams.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora