Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


  • Index
  •  » Kiedyś...
  •  » AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

#1 9.03.2015 11:44:40

 rzepola

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 20.07.2010
Posty: 139

AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Witam.
Dzięki stronie http://www.forgen.pl/forum/viewtopic.ph … 31#p126782 dowiedziałem się, że Archiwum Państwowe w Warszawie opublikowało skany zdjęć Referatu Gabarytów w znacznie lepszej rozdzielczości, niż do tej pory były dostępne na stronie http://www.warszawa1939.pl/index_arch_main.php w dziale "Referat Gabarytów" (tam też jest objaśnienie, czym był Referat Gabarytów, ale z całą pewnością wszyscy tu i tak wiedzą). Są one dostępne pod adresem:
https://www.warszawa.ap.gov.pl/referat_ … rytow.html
P.S. Jeśli źle wybrałem dział, to proszę o przeniesienie.

Ostatnio edytowany przez rzepola (9.03.2015 13:50:30)


Pozdrawiam - Tadeusz

Offline

 

#2 9.03.2015 15:02:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

To się nazywa prezent na nasze ósme urodziny... Przepiękne. I ogromnie dziękuję za informację, sam bym pewnie nieprędko się dowiedział.

Wybór działu... W pierwszej chwili miałem wątpliwości, ale jednak raczej jest najlepszy z możliwych.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 9.03.2015 20:19:04

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

chrisfox napisał:

... sam bym pewnie nieprędko się dowiedział ...

Fejsbuk ma jednak pewne zalety

Tam informacje tak szybko się rozchodzą, że zapomina się, że nie wszyscy tam zaglądają

Offline

 

#4 10.03.2015 07:25:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Na szczęście są jeszcze na tym świecie porządni ludzie, którzy dadzą mi znać za pomocą archaicznego forum Chwała konserwatystom.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 10.03.2015 09:21:53

 rzepola

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 20.07.2010
Posty: 139

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Dziękuję za miłe słowa.


Pozdrawiam - Tadeusz

Offline

 

#6 11.03.2015 16:54:06

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Ja również dziękuję bardzo ze tę informację.

Wszystko pięknie, ale znowu zarwane noce przede mną.   Jak wrzucili w cyfrę Sempolińskiego to kilka nocy z głowy miałem


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#7 11.03.2015 19:29:23

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

To dla konserwatystów dorzucę informacje, że na serwisie mapowym UM w części "Historyczna" doszła nowa warstwa obejmująca lata 1990-94

http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/map … istoryczna

Offline

 

#8 11.03.2015 20:35:45

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Antyk napisał:

Wszystko pięknie, ale znowu zarwane noce przede mną.   Jak wrzucili w cyfrę Sempolińskiego to kilka nocy z głowy miałem

Wielu nie śpi teraz po nonach   Przy okazji też mam pytanie: czy to co jest opublikowane w podanym linku to całość RG czy to tylko jakiś fragment?

Offline

 

#9 12.03.2015 12:49:39

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

lipton napisał:

Przy okazji też mam pytanie: czy to co jest opublikowane w podanym linku to całość RG czy to tylko jakiś fragment?

AP twierdzi, że to całość.

Offline

 

#10 12.03.2015 14:22:11

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Cały czas miałem nadzieję, że archiwa kryją jeszcze sporo nie zdigitalizowanych zdjęć. A tu już mamy komplet.

Jednak w tym RG to była "złota robota" Ja wiem, że miasto było spore, ale ja się pytam gdzie Powązki, Grochów itd.?


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#11 12.03.2015 20:25:00

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Dzięki za info roox. Z jednej strony miło, że opublikowali wszystko. Z drugiej jednak brakuje całych kwartałów... Po cichu liczyłem, że to jednak nie jest 100% tego zbioru.

Offline

 

#12 12.03.2015 22:30:49

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Może było więcej, tylko nie wszystko ocalało? Bardzo mnie cieszy, że tego tak dużo - i martwi, że tak mało (i luki są, nawet na dobrze zdokumentowanych ulicach, jak choćby Żelazna). Nie da mi się dogodzić


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#13 13.03.2015 21:21:56

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Też mi przeszło przez myśl, że nie wszystko ocalało z pożogi wojennej. Tak czy siak ów zbiór jest rewelacyjny!  A kilka fotek to prawdziwe "perły", przynajmniej dla mnie

Offline

 

#14 15.03.2015 09:12:33

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Ja sądzę, że pracownicy RG, nie zdążyli wszystkiego sfotografować.Okres lat dziesięciu - 1935-1945 to dużo i mało jednocześnie. Informacje o RG są bardzo enigmatyczne. Nie wiadomo jak często pracownicy RG, wychodzili w teren i ile ekip brało w tym udział, o obróbce fotograficznej materiału już nie wspominając, to przecież wszystko wymaga czasu. Ciekawe sprawą jest też tolerowanie przez Niemców, działania RG, w czasie okupacji.

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (15.03.2015 09:13:37)

Offline

 

#15 15.03.2015 10:15:17

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Skoro tolerowali prace Zakładu Budownictwa, Miejski Wydział Planowania, Komisję Rzeczoznawców Urbanistycznych oceniających plan zagospodarowania przestrzennego przygotowywany przez ten Wydział, jak również Kursy Inwentaryzacji i Konserwacji Zabytków w Szkole Budowlanej, to tolerowanie prac RG nie dziwi.
Prawdopodobnie i tak realizowane były pod przykrywką tych legalnych, wymagających zarówno robienia zdjęć jak i pomiarów w terenie.
W końcu odbudowę Nowego Światu zawdzięczamy tylko temu, że  od 1940 roku gotowe były plany przebudowy tej ulicy, przygotowane właśnie przez Pracownię Gabarytów Ulic w Dziale Regulacji i Pomiarów Zarządu Miejskiego, a opiniowane przez wspomnianą Komisję Rzeczoznawców kierowaną przez Tołwińskiego oraz Lorentza, Zachwatowicza i innych z Miejskiej Komisji Opieki nad Zabytkami.

Offline

 

#16 17.03.2015 15:56:45

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Kiedyś trafiliśmy w Lublinie, na starszą (bardzo) Panią, która pierwszą pracę po ukończeniu gimnazjum podjęła właśnie w Magistracie (tak się wyraziła) Wspomniała, że wśród nieskomplikowanych zadań jakimi ją na początku obarczano (porządkowanie dokumentów itp.) kilkakrotnie towarzyszyła starszemu pracownikowi, który robił (nie wiedzieć po co) zdjęcia budynków. Niestety wówczas na temat RG miałem mgliste pojęcie i nie zadałem doprecyzowanych pytań. Skupialiśmy się wówczas się na jej wojennych (frapujących zresztą) przeżyciach. Ot, jak człowiek niedouczony potrafi szansę przegapić..


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#17 22.03.2015 22:14:29

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1863

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

Albo mam coś z oczami albo pominięto ul Dzielną (dwa ujęcia).

Offline

 

#18 23.03.2015 07:40:48

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

W ogóle mam od początku niejasne wrażenie, że czegoś w tym zestawie brak. Może to wynika jedynie z niedosytu, ale...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 
  • Index
  •  » Kiedyś...
  •  » AP w Warszawie umieściło skany zdjęć Referatu Gabarytów

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora