Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 18.03.2015 21:23:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

zmarły tragicznie pracownik T. M.

Poszukuję informacji o okolicznościach śmierci Mariana Jędrzejczyka dnia 1 kwietnia 1930 r. Na nagrobku napisano "zmarł śmiercią tragiczną przy pracy T. M.". Podejrzewam, że chodzi o Tramwaje Miejskie, więc może ktoś natrafił gdzieś na informację o jakimś tego dnia wypadku?

Gwoli ścisłości, szukałem już (m. in.) w tramwajowej monografii - może nieumiejętnie, ale bez rezultatu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#2 18.03.2015 22:05:56

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

"Na szybko" znalazłem coś takiego. W pewnym dokumencie napisano: "W roku sprawozdawczym zanotowano [...] wypadków z pracownikami na służbie: 1 śmiertelny [...]". Akurat ów okres sprawozdawczy zaczyna się... nomen omen 1.04.1930 roku. Więc to może być to. Jest to tylko sprawozdanie, więc szczegółów oczywiście brak. Niemniej skrót IMHO faktycznie sugeruje przedsiębiorstwo tramwajowe. Jakby co, będę miał na uwadze ten wypadek.

Offline

#3 19.03.2015 16:06:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

Gdybyś mógł sprawdzić, będę zobowiązany. To chyba nie były czasy, gdy tramwajarze ulegali w pracy co chwila śmiertelnym wypadkom - a rzecz mnie interesuje, bo znalazłem grób i być może byłaby okazja coś o tym człowieku w szerszym gronie opowiedzieć (pamięć, te rzeczy...).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#4 19.03.2015 19:21:05

adalek

Użytkownik

1556221
Zarejestrowany: 11.09.2009
Posty: 93

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

cos mi chodzi po glowie, ze w elektrowni na Przyokopowej kiedys ekspolodowal kociol i ktos zginal, moze to to?

Offline

#5 19.03.2015 20:22:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

Tamten wybuch miał miejsce bodajże w 1917 roku a grób ofiary - zresztą z krzyżem wykonanym z resztek uszkodzonej konstrukcji - znajduje się na Powązkach. "Mój" tramwajarz leży na Bródnie:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1426792926.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#6 20.03.2015 18:55:10

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

@chrisfox: tak jak powiedziałem, będę miał to na uwadze. Ale nie daję żadnej gwarancji, że cokolwiek więcej uda się ustalić. I tramwajarze ulegali śmiertelnym wypadkom tak samo jak dzisiaj - nie za często. Aczkolwiek wcale nie musi chodzić o konduktora czy motorowego...;

@adalek: tak jak 'chrisfox' napisał - nie ta dekada, nie ten cmentarz etc.

Offline

#7 31.03.2015 02:08:32

Jale

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.06.2014
Posty: 19

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

Podczas czyszczenia szyn "przy wekslu" (bo z zawodu był wekslarzem) na rogu Nalewek i placu Muranowskiego został potrącony przez autobus linii "C". Z pękniętą podstawą czaszki i połamanymi nogami Jędrzejczyk został odwieziony do szpitala św. Ducha, gdzie zmarł, pozostawiając żonę i 4-letnie dziecko. W Tramwajach pracował od 6 lat.

"Zaznaczyć należy, że podczas gdy na linjach autobusów „A" i „A-bis" nie było jeszcze śmiertelnego wypadku przejechania, na linji „C", która kursuje dopiero od pół roku, cztery osoby poniosły śmierć."

(za: "Gazeta Polska" z 10 kwietnia 1930)

Offline

#8 31.03.2015 20:53:34

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

O!  Fajnie, że znalazłeś   My "w gazetach" jesteśmy dopiero na początku wieku...  I ładnie się to wszystko w całość poskładało.
No i wychodzi na to, że facet był po prostu torowcem i czyścił zwrotnicę. A że wtedy w zasadzie wszystkie torowiska były w jezdni, to o taki wypadek nie było trudno...

Ostatnio edytowany przez lipton (31.03.2015 20:54:24)

Offline

#9 31.03.2015 21:17:39

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

A jeszcze jedno: Krzysztofie, zdradzisz kwaterę?  Moja wspaniała firma wydała jakiś czas temu broszurę/ulotkę poświęconą odnalezionym nagrobkom "ludzi komunikacji". Oczywiście głównie dotyczy ona dyrektorów i innych kierowników - wszak szeregowi pracownicy rzadko miewali na nagrobkach odniesienia gdzie pracowali etc. Dlatego ten grób jest dość wyjątkowy!  Nie wiem czy będzie jakieś wznowienie, ale jeśli tak, to spróbowałbym zaszczepić w stosownym dziale wiedzę, że stosowną 'publikację' należałoby "zaktualizować" o ten grób. Bo warto!

Offline

#10 1.04.2015 14:58:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

Jale napisał:

Podczas czyszczenia szyn "przy wekslu" (bo z zawodu był wekslarzem) na rogu Nalewek i placu Muranowskiego został potrącony przez autobus linii "C". Z pękniętą podstawą czaszki i połamanymi nogami Jędrzejczyk został odwieziony do szpitala św. Ducha, gdzie zmarł, pozostawiając żonę i 4-letnie dziecko. W Tramwajach pracował od 6 lat.

Bardzo dziękuję Chwilowo jakoś więcej czasu poświęcam pracy w terenie, niż szperaniu w źródłach.

Lokalizacja: 61A


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

#11 1.04.2015 18:47:25

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: zmarły tragicznie pracownik T. M.

Dziękuję.

Offline


                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora