Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 1.03.2008 00:12:42

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Kozia Górka

Na terenie Koziej Górki,przy ulicy Wiatracznej(!) stoi dziwny budynek z wieżą. Znajduje się w tym miejscu:
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1204326321.gif
Budynek wygląda zaś tak:
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1204325089.jpg
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1204325154.jpg
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1204325256.jpg

Wieża jest przelotowa i do niedawna prowadziła do niej bocznica. Obiekt jest chyba opuszczony. Czy ktoś wie co tu się znajdowało?

Offline

 

#2 1.03.2008 11:48:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kozia Górka

Kozia Górka to w ogóle ciekawskie miejsce Na zupełnym odludziu, nagle kilka solidnych obiektów. Mnie się zawsze podobał budynek widoczny z lewej strony górnego zdjęcia - taki niby biurowy, niby mieszkalny (w tej chwili chyba ktoś tam mieszka) - ale rządek potężnych izolatorów ze ściany sterczy...

"Wieża" kojarzy mi się z urządzeniem przeładunkowym - u góry maszynownia, wagon wjeżdża pod dźwig. Co by tam miało być ładowane? Okolica jest taka dość energetyczna - może jakieś elementy podstacji? W końcu coś takiego w sąsiedztwie (a może i w tym budynku) istnieje/istniało. Tylko po co wznosić taką budowlę dla czynności z definicji raczej niezbyt często wykonywanych? A budyneczek obok wieży niewielki - ile by tam można było dużej i ciężkiej aparatury pomieścić? Obiekt może i opuszczony, ale pod ochroną (widzę tabliczkę) a nawet z systemem alarmowym...

Zagadnienie interesujące, czekam niecierpliwie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 1.03.2008 12:47:39

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kozia Górka

Była to podstacja energetyczna. Swego czasu można tam było zobaczyć przewoźną podstację trakcyjną - tylko dziś już nie pamiętam czy ASEA czy ACEC. PKP zakupiło podstacje trakcyjne w szwedzkiej firmie ASEA i w belgijskiej ACEC.

A ulica Wiatraczna - jak najbardziej. Kiedyś tam był przejazd kolejowy, obecnie nieczynny. Przez ten przejazd można było się bezpośrednio dostać z Grochowa na Targówek z pominięciem Targowej.
Może właśnie ten przejazd, tylko przez tory Warszawy Wsch. Rozrządowej widać na zdjęciu, które zamieściłem kilka dni temu w sąsiednim wątku.

Offline

 

#4 1.03.2008 15:18:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kozia Górka

Tak z ciekawości: kiedy zlikwidowano tamte przejazdy? Mam na myśli ten, przy Zabranieckiej i ten bliżej Makowskiej. Dziś GPS wyznacza najkrótszą trasę pomiędzy tymi punktami - bagatelka, 7,1 km W linii prostej 820 m, piechotą przez dawne przejazdy i Wiatraczną - kilometr.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 1.03.2008 15:42:35

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kozia Górka

Jak dobrze pamiętam, to w latach siedemdziesiątych.

Offline

 

#6 3.03.2008 13:26:07

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Kozia Górka

Ten drugi budynek jest zamieszkały, choć rzeczywiście wygląda na podstację energetyczna lub coś w tym rodzaju. Tabliczka informująca, że budynek z wieżą jest pod ochroną jest rzeczywiście, ale miałem wrażenie że odnosi się to już do przeszłości.
Jeśli była to podstacja, to po co w niej przejazdowa wieża?
A co do dziwnych z pozoru adresów w tamtym rejonie, to kawałek dalej jest budynek z adresem Podskarbińska!

Offline

 

#7 3.03.2008 13:49:16

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Kozia Górka

michel napisał:

Jeśli była to podstacja, to po co w niej przejazdowa wieża?

Właśnie na torze,przechodzącym pod wieżą  stała przewoźna podstacja trakcyjna.

Offline

 

#8 4.03.2008 12:26:37

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Kozia Górka

Wielkie dzięki:)

Offline

 

#9 29.06.2009 12:25:37

wieża na Koziej

Nasz Drogi Gość

Re: Kozia Górka

Tabliczka informująca, że budynek z wieżą jest pod ochroną jest rzeczywiście, ale miałem wrażenie że odnosi się to już do przeszłości.


DO niedawna ten budynek był opuszczony i w środku był napis do wynajęcia....teraz właśnie wynajęto go chyba na STOLARNIE i dlatego najemca wynajal ochrone solid

 

#10 29.06.2009 13:13:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kozia Górka

Przy okazji może kiedyś zajrzę, co się zmieniło. Tylko ten nieszczęsny dojazd - ode mnie w linii prostej to niecałe trzy kilometry, ale żeby tam się dostać, muszę jechać do Ząbek, potem Chełmżyńską, Chłopickiego... (11 km - w dodatku tradycyjnie dość zakorkowaną trasą)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 7.01.2016 23:40:11

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Kozia Górka

Wrzuciłem hasło Kozia Górka i wyskoczył mi ten antyczny wątek

Wieża w budynku na zdjęciu to nic innego jak wieża suwnicowa. Po sklepieniem wieży była  ( i chyba jeszcze jest) potężna belka z szyny na której umocowano suwnicę. Służyła do załadunku ciężkich elementów na wagony pociągu remontowego i jak się dowiedziałem przed laty w tzw. zakładzie eksploatacji PKP wyciągania silników z lekkich lokomotyw. Nawet mieli zdjęcie takiej operacji, bodajże z lat 70-ych. Miałem okazję zwiedzać tę bazę remontową w czasie gdy PKP już ją opuściło, a nie znalazł się jeszcze nowy najemca. Olej transformatorowy było czuć w całym budynku.

Budynek transformatorowo - mieszkalny przy ul. Podskarbińskiej (spróbujcie kiedyś zamówić taxi na ten adres ) jest projektem z lat 30-ych. podobny  stoi na Woli, przy Armatniej. Rozwiązanie ciekawe, ale mieszkanie przy takiej podstacji chyba nie jest najzdrowsze? Budynek teraz należy chyba do spółki PKP Energetyka. Kilka lat temu pomalowano go w "gustowny" kolorek. Foty z bodajże z 2011/12

http://poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=6GwLgZk5MlbTuj6eSAtPzbaNTOoP2OtLTPsMDOwhWaZjSMeP3OxPTPsNTM2cDN2hnYwjjMoNzNZdTNJ83bwjjMAMTM2OjNJ8jNZjTMJ8DbadiMs8CMskgARkFAkdjMVfDNwbkLFZwRk

http://poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=02gLkAfkQ9efTuj9DSAtPzbaOTMsMDM2P2OtLTPsNjMkODNwhWaZjSMea3OxPTPsPjM6MjM6hnYwjjMwOzN6bjNJ83bwjzMofDMkOjNJ8jNZjTMJ8DbadiMs8CMskgARkFAkdjMVfDNwckLFZwRk

http://poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=02gLkAfkQ9efTuj9DSAtPzbaaDNZeTMZc2OtLTPZaDN6PTMRhWaZjSMeb3OxPTPsMjNRMjNohnYwjjMkcTN6eTOJ83bwjjM6PTMkPjNJ8jNZjTMJ8DbadiMs8CMskgARkFAkdjMVfDNwdkLFZwRk

PS. A propos przejścia zza torów na K. Górkę. Dość często korzystałem (zachowując wyjątkową asekurację) z przejścia przez tory z ul.  Zabranieckiej na Wiatraczną. Można, ale nie zachęcam.

Ostatnio edytowany przez Antyk (7.01.2016 23:47:33)


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#12 8.01.2016 19:13:30

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Kozia Górka

Przygód z wrzucaniem zdjęć na forum ciąg dalszy. W podglądzie było wszystko widać, a teraz tylko linki zostały. Postaram się to rozkminić niebawem.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#13 8.01.2016 19:50:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kozia Górka

No cóż, kiedy sobie któryś z tych linków kopiuję i wrzucam w przeglądarkę, wyskakuje mi strona, gdzie powinienem się zalogować (a choćbym nawet chciał, nie mogę). Tak więc, coś tu faktycznie...

Jak dla mnie (prymitywnie), pozostaje:
- ściągnąć obrazek na swój dysk
- wysłać go do naszej galerii
- i dalej już tradycyjnie

Nic innego mi jakoś nie chce przyjść do głowy

A przy okazji. Z Wiatracznej (Podskarbińskiej też) wielokrotnie chadzałem na Fabryczny, Niestety, jakiś czas temu (przy wylocie Wiatracznej?, nie pamiętam) pojawiły się faszystowskie* tablice zabraniające przejścia przez tory - a ja, jako wielki zwolennik przestrzegania prawa** jakoś tak... I już tamtędy nie chodzę, z czym mi źle. Inna rzecz, że nie mam czasu - i to jest ten drobny pozytyw we wszechogarniającym paskudztwie.



*) Faszysta, to według czerwonych ten, kto im czegoś zabrania.
**) Nie dotyczy Prawa o Ruchu Drogowym (ale nikomu nie mówcie).


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 9.01.2016 00:49:29

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Kozia Górka

Ale ja właśnie z własnego dysku nie mogę wrzucić. Z netu bez problemu wchodzą.

Faszystowskie porządki nastały wraz z nadejściem "Pierdolino" które to rzeczone "wahadełko" stacjonuje na stałe na Koziej Górce. Pojawiła się siatka i faszystowskie tablice. Efekt. Teraz przejście przez tory jest znacznie bardziej niebezpieczne niż uprzednio.  Potwierdzili to maszyniści manewrowi, których miałem okazję zapytać pewnego razu. A ludzie będą tam chodzić, bo muszą. Część mieszka na "zatorowej" Podskarbińskiej, a część musi dojść do Dudziarskiej.

Wśród praw świata tego - moim ulubionym jest Naturalne


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#15 9.09.2018 12:44:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Kozia Górka

Zajrzałem dziś, bo się już stęskniłem. Droga chwilami zaczyna przypominać okolice posowieckiego Kłomina Budynek mieszkalno-energetyczny odnowiony i nieco przebudowany - znikły izolatory umieszczone tuż pod dachem. Pozostałe ze ścian sterczą ale przewody do nich już nie biegną, tylko kilka transformatorów wciąż obok stoi.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora