Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 18.03.2016 10:42:39

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

tor na Polnej

Ładny obrazek z fb:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1458293817.jpg

Pętla przed gmachem głównym, wiadomo, była. Czym jest natomiast tor biegnący dalej ówczesną Polną? Pewnie bocznicą. Wiemy coś o niej?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 18.03.2016 12:03:03

lekr

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.10.2008
Posty: 185

Re: tor na Polnej

Offline

 

#3 18.03.2016 16:31:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: tor na Polnej

Nie, o tym akurat torze nic tam nie ma


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 18.03.2016 17:26:37

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: tor na Polnej

chrisfox napisał:

Ładny obrazek z fb

O, integrujemy się z FB?

Za Trasbus:
"1926.12. - Opublikowano projekt długofalowej rozbudowy sieci tramwajowej w mieście. Część z zaprojektowanych tras zrealizowano do wybuchu II Wojny Światowej, część zaś pozostało jedynie projektami (częściowo z racji późniejszej rezygnacji rozwoju sieci tras na wąskich ulicach Śródmieścia) (...)
Projektowane linie tramwajowe, niezrealizowane:
(...) » od placu Zawiszy ulicami: Koszykową i Polną do placu przed Politechniką Warszawską ..."
Może to to?

Offline

 

#5 18.03.2016 19:54:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: tor na Polnej

Nie integrujemy się z fb. Korzystamy z tego kanału - doceniając jego efektywność - mimo całego niesmaku, jaki temu korzystaniu towarzyszy. Z twittera też korzystamy, ani trochę go nie lubiąc - cóż, takie parszywe konieczności I owszem, dostrzegam, że sporo można tam ciekawostek znaleźć. Archeolodzy też bardzo chętnie grzebią po śmietnikach

Merytorycznie: bardzo by to było fajne, tylko lata się trochę nie zgadzają. Politechnika to zdecydowanie nie okolice, o których mam jakieś pojęcie, ale ponoć pętla była czynna do roku 1919, czy jakoś tak - w każdym razie, na planie z 1924 już jej nie ma. Oczywiście, fizycznie mogła istnieć dłużej - niestety, nie wiem, nie znam się


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 18.03.2016 20:57:09

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: tor na Polnej

Nie sugerowałbym się planami. Na tym z 1930 roku w ogóle nie ma żadnej pętli. W każdym razie nie nie zauważam ich w pobieżnym przejrzeniu.
A nie. Jest coś na Gęsiej.
Jeśli plac Politechniki przestał być przystankiem krańcowym, to go pewnie nie zaznaczali jednocześnie nie likwidując torów. Nie znam się na tramwajach, ale czy ten, który tam stoi, to nie jest jakiś wóz techniczny sadząc po dziwnym, doczepionym wagonie? Dawna pętla to idealne miejsce na wykorzystanie jej do celów technicznych.

Offline

 

#7 18.03.2016 22:46:49

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: tor na Polnej

W "Warszawskich tramwajach elektrycznych 1908-2008" w spisie torów towarowych użytkowanych w latach 1908-1918, wymieniony jest tor przy Noakowskiego.
Najprawdopodobniej wchodził on na teren Politechniki Warszawskiej, przecinając go na przestrzał i wychodząc na Nowowiejską. Słuźył zapewne (?) do obsługi elektrowni na terenie PW.

weldon napisał:

A nie. Jest coś na Gęsiej.

Jeśli chodzi o tą przy cmenatrzu żydowskim na Okopowej, to była zdaje sie nie tyle pętlica co trójkąt.
Ale może Lipton uściśli i ewentualnie potwierdzi albo wyprostuje
Swoją drogą, chętnie zobaczyłbym jakąś fotkę tego miejsca z czasów funkcjonowania tam krańca, o ile jakakolwiek istnieje.

Offline

 

#8 19.03.2016 00:00:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: tor na Polnej

No właśnie, przypomniałem sobie, że mam "Tramwaje" i nawet trochę szukałem, ale jakoś nie trafiłem na tę informację, dziękuję. Mam drobną dysfunkcję, układ tego dzieła od zawsze wydaje mi się dość skomplikowany i jakoś niezbyt dobrze się w nim poruszam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 19.03.2016 08:25:18

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: tor na Polnej

Przy Twardowskiej pętla też niby zakończyła żywot wieki temu, ale nie tylko jej nie zlikwidowali, ale jeszcze okazała się ostatnio bardzo przydatną.
Na Młocinach zlikwidowali, ale to z prozaicznego powodu, bo po drodze zniknęły szyny dojazdowe.
Tramwajarze chyba niechętnie rozbierają tory i oddają teren nawet, teoretycznie, już im niepotrzebny
Wydaje mi się, że na orto z 35 roku nie ma już śladu po tych torach.

Offline

 

#10 19.03.2016 10:22:13

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: tor na Polnej

Czołem wszystkim,

Niestety wczoraj nie miałem już siły odpalać kompa...  Do tego się przeprowadzam. Ale tak szybko:

- @chrisfox: to jest bocznica do PW (jak już ktoś napisał), niestety jest jeszcze dużo znaków zapytania przy tym torze...,

- @weldon: to najprawdziwszy skład liniowy ,

- @roox: mówisz o fotce Okopowa/Gęsia?  Słabo...,

- @chrisfox1: do wymienionego przez Ciebie "dzieła" nie ma się co przywiązywać, bo więcej rzeczy zaczyna się tam nie zgadzać niż zgadzać...

Niestety większość rzeczy mam jeszcze w starym mieszkaniu, więc nie mogę paru szczegółów zweryfikować.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora