Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 8.04.2016 23:48:40

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Mam niewątpliwą przyjemność dzięki uprzejmości paru osób z USHMM podzielić się z Wami skanem negatywów Willego Georga. Jak zapewne zauważycie jest na nich nieco więcej niż 127 zdjęć (największa kolekcja jaką znalazłem - również na stronie USHMM), ale w tym niektóre zdjęcia są uszkodzone/prześwietlone/cokolwiek. Co mnie zaskoczyło - mamy nawet część piątej rolki, która była zniszczona przy zatrzymaniu Willego Georga.

Władze muzeum dały nam pozwolenie na korzystanie z tych skanów do upadłego, a jeśli uda nam się coś złożyć (np.: mapa spaceru Willego Georga) to będą wdzięczni za udostępnienie im wyników naszej pracy. Jeśli jesteście zainteresowani jakimś złożeniem tego sensowniej to myślę, że p. Weszpiński udostępni swoje mapki getta (te dołączone do "Przewodnika") i będziemy mogli złożyć z tego jakąś całość nadającą się do druku / czegokolwiek.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/923/JUPSFC.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/922/XfGe8r.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/DpXFJI.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/923/OuUOiF.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/RZw5vz.jpg

I do tego (wybaczcie, że poza forum) tworzę dokument online: http://1drv.ms/1XlZBE9 w którym zapisuję co już się udało ustalić. Pewnie, jako że jestem kiepski w zdjęcia, przeoczę z połowę tego co już jest zidentyfikowane, więc czujcie się zaproszeni do edycji   //ten dokument uzupełnię jutro... chociaż trochę. Póki co idę spać.

Ostatnio edytowany przez Grochu7 (9.04.2016 00:00:01)

Offline

 

#2 9.04.2016 11:46:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Aj, po prostu nie wiem, co napisać...

Przyznam, że nie mam w tej chwili żadnych pomysłów, jak by to miało technicznie wyglądać, ale chęć pomocy w przedsięwzięciu jest ogromna. Sam się za to nie wezmę, grzebiąc w tej chwili w (zbyt wielu) całkiem innych przedsięwzięciach, ale gdyby było potrzebne np. miejsce na serwerze na magazyn materiałów dla osób zajmujących się sprawą, z przyjemnością skonfiguruję i udostępnię jakiś ftp itd... Rewelacja.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 9.04.2016 13:03:10

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Dobra, na późniejsze prace pora przyjdzie później. Ja póki co w swoim dokumencie przypisuję poszczególnym klatkom sensowne odbitki (bo choć skan negatywu mamy niezły to odbitki mają lepszą jakość). Jeśli ktoś znajdzie lepsze odbitki - niech podmienia moje linki. No i proszę o wsparcie z przypisywaniem lokalizacji do zdjęć, póki co tych zidentyfikowanych - ja w te klocki jestem strasznie słaby i podpiszę tylko to co znajdę na forum.

//EDIT:
Blargh, czy ktoś z ery bardziej analogowej może mi wyjaśnić czy piąty skan to nie jest jakaś niesamowicie długa końcówka czwartej (teoretycznie możliwe: drugiej, ale tematyka zdjęć na to nie wskazuje)? Sądząc z numerków pod zdjęciami to kontynuacja... (a wtedy W Georg miałby rolkę przynajmniej 42 klatkową). Do tej pory takiego cuda nie spotkałem, ale hmm... no, tak to wygląda.

//EDIT 2:
Warto zauważyć - końcówka skanu 3 to również zdjęcia z innej rolki (widać przeskok numeracji).

Ostatnio edytowany przez Grochu7 (9.04.2016 16:12:47)

Offline

 

#4 9.04.2016 17:26:22

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

IMHO tak właśnie jest. Analoga nie używam od ponad dekady, ale pamiętam, że jak się odpowiednio rolkę założyło, to można było spokojnie 39-40 klatek uzyskać

Offline

 

#5 9.04.2016 20:41:04

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Tak, aparaty analogowe czasami wciągają początkowe klatki - jedną, dwie - więc można uzyskać i 40 klatek, ale bardziej prawdopodobne jest, że Niemiec dysponował "robionymi" kliszami.
Kupił kilkadziesiąt metrów filmu 35 mm i pociął na kawałki, a końcówka dała po prostu dłuższy film.
Tak na zdrowy rozum, to dysponując taką możliwością jak więcej klatek na jednej rolce, zastanawiającym jest, ze nie skorzystał z okazji na początku. Takie rzeczy robi się bezwiednie, bo się wie, a nie przypadkiem, przy ostatniej rolce i wszystkie filmy powinny mieć powyżej 36 klatek.

Offline

 

#6 9.04.2016 21:24:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Najprawdopodobniej film był cięty. Kiedyś się takimi posługiwałem, przeważnie wychodziło po czterdzieści parę klatek.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 10.04.2016 00:37:26

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1863

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Niesamowite że udało się te skany uzyskać. Dzięki wielkie!

Na moje oko, negatywów jest tylko 4 w tym jeden nie pochodzi z czerwcowej eskapady.
Pierwszy negatyw jest zapewne na skanie nr 2. W. Georg Założył nowy film jeszcze na kwaterze, cyknął dwie fotki śpiącemu kamratowi i poszedł do getta. Bramę przekroczył zapewne na Nalewkach, bo pierwsze jest zdjęcie zegarmistrza ze Świętojerskiej przy Nalewkach (będzie można odczytać godzinę rozpoczęcia eskapady bo z tego co pamiętam na wystawie zegarmistrza był zegar z etykietką "czas dokładny").  Ten skan kończy się klatką nr 33 na Franciszkańskiej ale to nie jest koniec negatywu.  Klatki 34-39 znajdują się na skanie nr 3 Są tam również klatki z innego negatywu, zapstrykanego w większości na skrzyżowaniu Chłodnej i Żelaznej w zupełnie innym czasie. Aura jest tam jesienna lub przedwiosenna. Wracając do letniej eskapady, Na Franciszkańskiej w okolicach Mławskiej nastąpiła zmiana filmu. Jest on w większości na skanie nr 4 (do klatki 33) a dokończanie ( klatki 34-39) jest na skanie nr 5. Film kończy się na bazarze przy Lubeckiego. Następuje zmiana filmu i jest to film ze skanu pierwszego, który zaczyna się przy Lubeckiego. Trasa wiedzie dalej Miłą, Zamenhofa, Karmelicką, Lesznem,  aż do Krochmalnej/Waliców i następuje powrót bo znów jest parę klatek z Leszna. Tam zapewne Georg załadował kolejny film który wkrótce potem został skonfiskowany.

Sądzę że warto każdemu zdjęciu założyć coś w rodzaju metryczki, być może w formie osbnego postu w dedykowanym wątku. Byłby tam rubryki w rodzaju np: lokalizacja, różne linki do zdjęć (np na yv są poprzycinane, ale dają się fenomenalnie powiększać natomiast na  USHMM kadr jest szerszy), linki do dyskusji na forum (lub poza forum) gdzie zdjęcie było analizowane, link do street view, i być może jakieś inne informacje.

Offline

 

#8 10.04.2016 11:44:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Gdybyście uznali, że z jakichś względów przydatny byłby odrębny dział czy oddzielna galeria, dajcie znać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 10.04.2016 13:34:23

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Ok, kolejne parę chwil patrzenia się na te zdjęcia i mam takie wnioski:
1. Koncepcja kilku wyjść do getta jest, sądząc po odzieniach, prawdziwa - gorzej z jej potwierdzeniem poza zdjęciami. Czy pamięta ktoś w jakim okresie W.Georg stacjonuje w Warszawie? Ewentualnie wypadałoby przejrzeć dane meteo (nie mam takowych, będę wdzięczny za wskazówki gdzie szukać) - może nam się tylko wydaje, że to zimowa pora roku, a to po prostu pochmurne +10 w czerwcu?
2. Co do metryczek - nie mam nic przeciwko dorzuceniu więcej linków do mojego dokumentu, albo skopiowaniu danych z niego gdzieś indziej. Na dobry początek linkowałem z USHMM, żebyśmy w ogóle widzieli co się dzieje.

Wywód
<skan 2>
Georg wchodzi bramą Nalewki, idzie na północ, skręca w Gęsią, skręca w Zamenhofa - idzie na południe i dochodzi do Pawiej. Wraca na skrzyżowanie nie robiąc zdjęć Gęsia-Nalewki-Franciszkańska i tym razem skręca we Franciszkańską. 
<skan 3 dół>
Idzie Franciszkańską do skrzyżowania z Nowowiniarską, i dalej do skrzyżowania z Mławską
<skan 4>
Franciszkańską dochodzi do Koźlej, gdzie odbija się od muru. Trafia na swoje ulubione skrzyżowanie  Gęsia-Nalewki-Franciszkańska. Skręca na północ i na pl. Muranowskim skręca w Miłą, dochodzi do Zamenhofa. Z Zamenhofa skręca w Gęsią - i na na targowisku przy Lubeckiego strzela sporo zdjęć.
<skan 5>
Więcej zdjęć z bazaru przy Lubeckiego.
<skan 1>
Georg idzie Lubeckiego na północ i skręca w Miłą (na wschód), skręca w Zamenhofa (jest tam po raz trzeci...) i jakoś przechodzi na Leszno. Przechodzi nim do Żelaznej (prawie nie robiąc zdjęć), skręca na południe i dochodzi do Ogrodowej (w którą zerka), dochodzi do Waliców-Krochmalnej i zawraca. Idzie Lesznem (tym razem patrzy na stronę nieparzystą, czyli południową pierzeję) i w okolicach skrzyżowania z Solną trop się urywa.

Teraz pytania:
Podczas letniej wyprawy W.Georg "wystrzelał" 2 rolki z "ogonem" i jedną bez - czy to oznacza, że jedną miał krótszą, czy może po prostu na skrzyżowaniu Leszno-Solna mu się znudziło klepanie zdjęć i poszedł do koszar?
Kiedy Georg udał się na wycieczkę na skrzyżowanie Chłodna-Żelazna? Wystrzelał tam dwadzieścia parę zdjęć, czyli nie całą rolkę - widzimy kawałek kolejnego zdjęcia na dolnym pasku negatywu. Czy coś poza tym skrzyżowaniem wtedy fotografował?
Kiedy właściwie Georgowi zabrano aparat? Czy jak kręcił się po Lesznie, czy jak był na Chłodnej-Żelaznej?

Wiem, że te pytania są trochę ponaciągane w różne strony, ale takie rzeczy mi przyszły do głowy przy porannym oglądaniu obrazków

Offline

 

#10 10.04.2016 17:16:33

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Zgodnie z wpisem: "* Dokument wolno (ba, wręcz należy) popularyzować, ale proszę o dodanie informacji..." pozwolę sobie przekazać informację o zdjęciach ograniczonej grupie osób skupionych wokół pewnego projektu na FB.

Możliwe, że pomogą w identyfikacji, a nawet jeśli nie, to warto, żeby zapoznali się ze zdjęciami.

Offline

 

#11 11.04.2016 01:32:28

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/497_1460330388.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/497_1460330640.jpg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/497_1460330680.jpg
i
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/497_1460330729.jpg
Poprzekładałem by było łatwiej śledzić kolejność.

Ostatnio edytowany przez El_Jot (11.04.2016 01:35:07)

Offline

 

#12 11.04.2016 11:49:10

 weldon

Użytkownik

19455822
Skąd: Łomianki
Zarejestrowany: 4.03.2011
Posty: 1184
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Dwie informacje od Janusz Wąż
"Skan 2 / R.5434 , zdjęcie 1074142 to chyba Karmelicka 9"

oraz

"czy na " skan - 2 nr 30 http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1077736 nie jest ten sam człowiek, co na tym zdjęciu ?":
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/944996_1143447685695157_1801776233566120998_n.jpg?oh=f876036551244747486f1884ee2d047f&oe=57798161

Offline

 

#13 11.04.2016 16:48:12

Bemol

Użytkownik

Zarejestrowany: 28.09.2012
Posty: 68

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

To z pewnością ten sam człowiek.

Offline

 

#14 11.04.2016 18:18:13

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

OK, droga forumowa ekipo, teraz mam drobny problem: Nie mam niestety w posiadaniu (a wrocławskie biblioteki mi nie pomagają) "In the Warsaw ghetto. Summer 1941", czyli albumu gdzie po raz pierwszy zostały wydane zdjęcia W. Georga. Chciałbym sprawdzić jak w tej książce jest wytłumaczona liczba negatywów z getta i dlaczego dwa z nich są krótsze niż pozostałe dwa.

Jeśli ktoś miałby parę chwil i mógł się udać do czytelni ŻIHu (albo innej w której ta książka się znajduje) i ją zeskanować/sfotografować/przeczytać i dowiedzieć się co tam jest powiedziane to byłbym setnie wdzięczny.

Jeśli nikt tam się nie wybiera - nie ma problemu i tak za tydzień odwiedzam stolicę (a co za tym idzie ŻIH), więc idzie tylko o tydzień.

A z wieści różnych - GFH i USHMM (które wcześniej pytałem o skany negatywów) są zainteresowane naszymi ustaleniami. Ja modlę się o elektroniczną postać mapy do P. Weszpińskiego cobyśmy mieli jak ładniej zwizualizować nasze przemyślenia (chyba, że jako podkładu użyjemy fotomapy z 1935 / planu Lindleya, ale to wydaje mi się bardziej pracochłonne).

Poszukuję ludzi, którzy wiedzą jak wygodnie nałożyć zdjęcia na mapę (w stylu zdjęć na mapach Google), albo ma inny pomysł na przedstawienie trasy Georga - chciałbym na 75 rocznicę jego "letniej" eskapady zrobić już coś nadającego się do zaprezentowania szerszej publiczności.

EDIT:
Centrum Badań nad Zagładą Żydów (czyli wydawcy "Przewodnika") prawdopodobnie będzie mogło udostępnić nam którąś z map P. Weszpińskiego. Czy macie jakąś preferencję którą z nich? (Ja strzelam w "handel, usługi, miejsca szmuglu" - tego najwięcej W. Georg uwiecznił, bądź "czystą" mapę getta.)

EDIT 2:
Centrum Badań nad Zagładą Żydów dało nam mapkę https://drive.google.com/file/d/0B5yDCi … sp=sharing do wykorzystania online. Ja szukam jak do takiego obrazu podpinać zdjęcia. A i oczywiście - jeśli gdzieś wrzucimy mapę (@chrisfox - chyba będzie potrzebne parę mega miejsca...) to musimy się grzecznie powoływać na jej źródło.

Ostatnio edytowany przez Grochu7 (12.04.2016 10:36:50)

Offline

 

#15 13.04.2016 16:08:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Aj, zapomniałem się dopisać. Z miejscem na serwerze, jak deklarowałem wcześniej, nie ma problemu.

Nieładnie wybrzydzać, gdy coś dają, ale nie mogli dać podkładu bez naniesień związanych z inną tematyką? Tym bardziej, że to pdf i ciężko cokolwiek z tym zrobić. O wiele wygodniejszy byłby np. cdr, z warstwami do pokazania lub ukrycia (Corela mam, legalnego, mogę się nim oficjalnie posługiwać ). Wiem, wiem... To tylko na marginesie.

Odnośniki z planu do zdjęć można zrobić metodą prehistoryczną, w HTML-u (na szczęście z pewnością są już znacznie prostsze sposoby). Kiedyś potrafiłem, ale czasochłonne jest to koszmarnie, nie polecam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#16 13.04.2016 16:30:57

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

chrisfox napisał:

Aj, zapomniałem się dopisać. Z miejscem na serwerze, jak deklarowałem wcześniej, nie ma problemu.

Nieładnie wybrzydzać, gdy coś dają, ale nie mogli dać podkładu bez naniesień związanych z inną tematyką? Tym bardziej, że to pdf i ciężko cokolwiek z tym zrobić. O wiele wygodniejszy byłby np. cdr, z warstwami do pokazania lub ukrycia (Corela mam, legalnego, mogę się nim oficjalnie posługiwać ). Wiem, wiem... To tylko na marginesie.

Odnośniki z planu do zdjęć można zrobić metodą prehistoryczną, w HTML-u (na szczęście z pewnością są już znacznie prostsze sposoby). Kiedyś potrafiłem, ale czasochłonne jest to koszmarnie, nie polecam.

Nie ma problemu z pdf-em, mogę go wyczyścić ze zbędnych elementów, pytanie tylko, co jest zbędne i czy możemy go bezkarnie edytować.
Bo edytować się da

Offline

 

#17 13.04.2016 18:42:17

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Póki co mogłem wybrać jedną z map załączonych do "Przewodnika" i uznałem, że ta będzie najsensowniejsza (w końcu W. Georg uwiecznił sporo sklepów/zakładów rzemieślniczych). Nie chcę naginać zasad i przerabiać tej mapy - sądzę, że jeśli uda nam się z tej cos sensownego zrobić, to dadzą nam i wektorową wersję "czystego" planu getta.

Ja wypytuję tymczasem znajomych o to jak współcześnie dodaje się zdjęcia do map.

Offline

 

#18 14.04.2016 01:27:28

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1863

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Grochu7 napisał:

Podczas letniej wyprawy W.Georg "wystrzelał" 2 rolki z "ogonem" i jedną bez - czy to oznacza, że jedną miał krótszą, czy może po prostu na skrzyżowaniu Leszno-Solna mu się znudziło klepanie zdjęć i poszedł do koszar?

Trzymając się wersji, że ostatnia rolka (z aparatu) została skonfiskowana oznacza to, że trzecia klisza, skoro przetrwała, musiała być skończona i schowana. Przychodzi mi do głowy np takie wyjaśnienie, że końcówkę trzeciego negatywu (który był zapewne pocięty i przechowywany w klaserze) Georg mógł  nieopatrznie udostępnić jako próbkę, w efekcie czego zaginęła. Nie wykluczone też, że trzecia klisza była jednak krótsza od wcześniejszych. Znalazłem na sieci stary amerykański folder reklamowy Agfy i, o ile dobrze zinterpretowałem tabelkę, w ofercie były również szpulki 18, 30 i 50 klatkowe. Może ta trzecia klisza była 30 klatkowa? Za wersją krótszej kliszy przemawia to, że ostatni kawałek negatywu ma o jedną klatkę mniej niż wcześniejsze. To zdaje się sugerować, że nic już dalej nie było. (Usiłuję namierzyć ponownie tę reklamówkę, bezskutecznie)

Grochu7 napisał:

Nie mam niestety w posiadaniu (a wrocławskie biblioteki mi nie pomagają) "In the Warsaw ghetto. Summer 1941", czyli albumu gdzie po raz pierwszy zostały wydane zdjęcia W. Georga. Chciałbym sprawdzić jak w tej książce jest wytłumaczona liczba negatywów z getta i dlaczego dwa z nich są krótsze niż pozostałe dwa.

Z tego co pamiętam, opis wyprawy do getta w albumie jest krótki i przypomina to, co można znaleźć w podpisach zdjęć na GFH czy USHMM.


Zamierzam ciągnąć temat spisu klatek na negatywach. Poniżej wygląd fiszki dla przykładowego ujęcia z komentarzami w []. Pytanie czy czegoś nie dodać/zmienić/inaczej nazwać. Dodatkowa kwestia techniczna: dla jednego negatywu musiałbym wygenerować nowy wątek a w nim ok 40 takich fiszek, czyli postów (jeden po drugim) i pytanie, czy nie będzie reakcji jakichś mechanizmów antyspamowych forum.

Linki      [do instytucji udostępniających zdjęcie online: USHMM, GFH, YV, ...]
http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1048332
http://www.infocenters.co.il/gfh/notebo … ENG&menu=1

Ujęcie     [z zaznaczeniem  miejsca i kierunku na wycinku mapy, tu podkład z planu getto.pl (w negatywie, w celu lepszej widoczności markera)]
http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173793112.jpg http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1460589264.jpg

Adres     [adres lub opis miejsca]
Franciszkańska 22

Linki do dyskusji
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 796#p10796

SV    [jeśli jest ujęcie street view w pobliżu, jeśli nie, można tu będzie wstawić zwykłe zdjęcie]
https://www.google.pl/maps/@52.2513372, … 312!8i6656

GPS [współrzędne GPS; może na codzień niezbyt przydatne, ale za to ponadczasowe (w odróżnieniu od różnych hotlinków)]
21.0010089
52.2513372

Id      [w celu ułatwienia odnoszenia się do konkretnych ujęć w dyskusjach.]
  n2e14        [oznacza negatyw 2 ekspozycja 14]

Ostatnio edytowany przez VCS-3 (14.04.2016 01:28:32)

Offline

 

#19 2.05.2016 23:07:54

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1863

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

Dzięki skanom klisz pojawiają się możliwości lokalizacji ujęć do których nic się dotąd "nie kleiło". Np.:
http://www.infocenters.co.il/gfh/notebo … ENG&menu=1
http://www.infocenters.co.il/gfh/multimedia/GFH/0000029792/0000029792_1_web.jpg
Pomysł jest taki, że to Krochmalna 44. Fragment tej kamienicy widać  po lewej stronie:
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 150#p25150
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/81_1296160828.jpg
Podobna nawierzchnia, boniowanie, dwuczęściowe skrzydło przy wejściu. Problem, że to chyba nie to samo wejście. Pewności więc nie ma, ale kolejność klatek na kliszy temu pomysłowi sprzyja - poprzednie ujęcie pochodzi ze skrzyżowania Krochmalnej i Waliców, czyli dość blisko. Następne jest ze skrzyżowania Żelaznej i Ogrodowej, zatem rozpoznawana klatka mogła być pstryknięta po drodze.

Ostatnio edytowany przez VCS-3 (2.05.2016 23:11:23)

Offline

 

#20 3.05.2016 23:27:08

VCS-3

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.09.2010
Posty: 1863

Re: Willy Georg - prace z pomocą archiwalną

http://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1077787
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1462309775.jpg
Na kliszy poprzedzająca klatka pochodzi z rogu Żelaznej i Ogrodowej, następne ujęcie jest przy gmachu sądów na Lesznie.
Odbijająca się w szybie elewacja bardzo przypomina kamienicę Żelazna 84:
http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic. … 049#p32049
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1462309489.jpg
Wynika z tego, że zdjęcie może być zrobione przy Żelaznej 91. Budynek stoi do dziś:
https://www.google.pl/maps/@52.2392304, … 312!8i6656
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/219_1462309465.jpg

Ostatnio edytowany przez VCS-3 (3.05.2016 23:33:14)

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora