Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#61 12.06.2017 13:12:11

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Wydaje mi się, że te zielone skrzynki(poczta zagraniczna), były chyba tylko montowane przy urzędach pocztowych..

Mała korekta. Według Wiki-pedji zielone skrzynki - poczta miejscowa, czerwone - zamiejscowa, granatowe - lotnicza.
Osobiście jednak nie przypominam sobie aby te zielone skrzynki były montowane, w innych miejscach niż urzędy pocztowe.
Granatową skrzynkę widziałem tylko raz, gdzieś w śródmieściu - może to była poczta główna?

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (12.06.2017 13:50:34)

Offline

 

#62 12.06.2017 18:48:25

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Ostrzegacze uliczne

Skrzynkę lotniczą też pamiętam ze Świętokrzyskiej, ale chyba także z poczty na Białobrzeskiej. Zielone były chyba nie tylko na pocztach, pamiętam je, ale nie umiem ich zlokalizować. Co do ostrzegacza na Uniwersyteckiej, to zgadzam się, że "hak" na niego wskazuje, tylko dziwi mnie jego lokalizacji tak blisko drugiego, na Filtrowej 83 .Gdyby przyjąć w miarę równomierne ich rozmieszczenie, to zakładając, że były tylko na terenie centrum, to powinny być ok. 600 m od siebie. Ponieważ zapewne  były też , co prawda mniej liczne, na terenie tzw. zielonej Warszawy to odległość pomiędzy nimi byłaby jeszcze większa. No, ale to tylko takie teoretyzowanie.
Znalazłem zdjęcie interesującego nas narożnika Uniwersytecka/Mochnackiego zrobione na przełomie lat 60/70, niestety tak przycięte, że ostrzegacza już nie widać.

Offline

 

#63 12.06.2017 20:33:39

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Ja miałem bardzo podobne doświadczenie ze zdjęciami. Pomyślałem, że namierzyć ostrzegacz na rogu Kruczej 51 i al. Jerozolimskich, to będzie po prostu, bułka z masłem. W końcu to centrum Warszawy, często obfotografowywane. Ale srodze
się zawiodłem. Owszem , to miejsce było często fotografowane , ale...akurat nie ten narożnik
Co za pech. Jak już coś znalazłem to akurat jakiś Chausson musiał wjechać w kadr .

W końcu znalazłem tylko coś takiego:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1497291851.jpg

coś tam majaczy...chyba ostrzegacz?


Też usiłuję rozwiązać tajemnice rozmieszczania ostrzegaczy. Musiała być w tym  jakaś logika. Wątpię by to było na zasadzie Pana Dyrektora, który usiadł z linijką przy planie Warszawy i....no to jeden damy tu...drugi tu...a trzeci tu...ależ Panie Dyrektorze tu nie można bo to tory kolejowe!.. Hmm...to tory przesuniemy tu...

Ps. Zastanawiam się też, w jakiej najmniejszej odległości montowano ostrzegacze od Jednostek Straży Pożarnej ?. Bo chyba nie było sensu montować ich zbyt blisko. Rozważając sposób rozmieszczania ostrzegaczy należy wziąć też to pod uwagę.

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (12.06.2017 21:20:18)

Offline

 

#64 14.06.2017 20:20:07

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Ostrzegacz Grójecka 45 ale ostrzegacz jest od strony Wawelskiej :

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1497462954.jpg

w latach 70-dziesiątych - dziś nie ma po nim żadnego śladu.

( fotografia wyszperana z fotopolska.eu)

Kolejny to: Grójecka 27 róg Niemcewicza - dziś śladów brak. (W miejscu gdzie był, jest tablica upamiętniająca
Ferdynanda Ossendowskiego)

Zdjęcie jest tu:http://www.fotoochota.waw.pl w sekcji "Fotoarchiwum" - Stara Ochota.

Wcześniej sądziłem, że Pan Dyrektor ds. Ostrzegaczy używał linijki. Ale teraz myślę, że to był cyrkiel:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1497463089.jpg

od dołu, po kolei : Grójecka 45/ Wawelska dalej, Uniwersytecka/Mochnackiego, Filtrowa/ Raszyńska i Grójecka 27/Niemcewicza. W tym kontekście, dziwi ten samotnik po drugiej stronie Grójeckiej, przy Barskiej 7/9. Chyba w tamtym
rejonie jest jeszcze wiele do odkrycia 

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (14.06.2017 20:21:06)

Offline

 

#65 15.06.2017 00:46:26

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Ostrzegacze uliczne

Na planie brakuje jeszcze ostrzegacza z Filtrowej 83 (róg Akademickiej).
I kolejny z Żoliborza:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1497480004.jpg
Mickiewicza 18 (od Zajączka, jak widać ze zdjęcia).

Offline

 

#66 15.06.2017 18:27:51

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

No widzę, że ilość "zdemaskowanych" ostrzegaczy rośnie

Michel napisał:

Na planie brakuje jeszcze ostrzegacza z Filtrowej 83 (róg Akademickiej)

Upps... w kolejnej wersji trzeba to skorygować...

A dzisiaj - Skoczylasa róg pl. Hallera

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1497543281.jpg
( z fotoplska eu)

Zważywszy, że na drugim rogu Skoczylasa/Szanajcy był też ostrzegacz, to wygląda, że były "sadzone" dość gęsto..

A dzisiaj wygląda to tak:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1497545295.jpg

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (15.06.2017 18:49:52)

Offline

 

#67 16.06.2017 15:12:18

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Dzisiaj nowe miejsce:

- Dobra 22/24 róg Tamka - nie ma po nim żadnego śladu(zdjęcie wkleję wkrótce)

Mała dygresja. Wygrzebałem z pamięci jeszcze dwa miejsca ale nie mam 100 % pewności.

Otóż taki ostrzegacz był chyba na narożnym domu Karwińska 44 (Mokotów) Był tam zakład naprawczy RTV, i jeśli
mnie pamięć nie myli na ścianie od Racławickiej był ostrzegacz.

Drugie miejsce to skrzyżowanie Przyczółkowej z Przekorną(w Powsinie) na budynku narożnym, tam gdzie teraz jest przychodnia,wydaje mi się, że też był tam ostrzegacz. Jeździła tędy linia 139 z Wilanowa do ośrodka wypoczynkowego w Powsinie.

Mało miałem wtedy latek, więc mogło mi się teraz coś pokiełbasić. Oczywiście żadnej, archiwalnej dokumentacji fotograficznej, z tych miejsc nie znalazłem. Więc może ktoś na forum pamięta te rejony z przełomu lat 60-70? Może zapamiętał to samo co ja? Może mieszkał wtedy w tamtych rejonach.... Może ma zdjęcia( to by rozwiązywało sprawę

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (16.06.2017 15:14:08)

Offline

 

#68 19.06.2017 16:00:16

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

- Nowy Zjazd 1 - "centrum dentystyczne" - na lewym narożniku, patrząc od fasady, jest ślad po krzyżaku.
Ale czy to ślad po ostrzegaczu, czy po skrzynce pocztowej, trudno ocenić. Zdjęć z "epoki" brak.

Offline

 

#69 23.06.2017 19:53:56

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Ponieważ wszystkie podane dzisiaj miejsca namierzyłem w NAC, chyba będzie
najprościej, gdy podam obok sygnaturę zdjęć. Każdy sobie będzie mógł obejrzeć
na swoim sprzęcie komputerowym te zdjęcia "w naturze". U mnie na telefonie,
rozdzielczość jest rewelacyjna, ale na kompie już się rozmazuje
Ale do rzeczy:

- Mostowa róg Starej - sygn. 40-w-191-7 - po skrzynce nie ma śladu, ale pod gzymsem budynku zachował
się ślad po umocowaniu lampy.

- Świętokrzyska róg Mazowieckiej - dziś śladów brak sygn. 51-716-3

- Belwederska róg Chełmskiej - śladów brak sygn. 51-167

Teraz już miejsca zidentyfikowane wcześniej ale są dobre zdjęcia:

- Dobra róg Tamka - 40-4-189

- Chałubińskiego 3b dziś i kiedyś - NAC sygn.40-w-307-1
i moje:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1498238992.jpg

oraz
- Nowy Świat 51 róg Warecka - NAC sygn. 40-w-29-1
i moje:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1498239289.jpg

no to by było na tyle, na dziś.

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (23.06.2017 19:54:40)

Offline

 

#70 23.06.2017 21:27:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Ja jeszcze wciąż z daleka (choć blisko) - a niebawem naprawdę wyjadę z miasta (choć raczej wrócę). Niemniej, jak tak sobie patrzę... aj, fantastyczną pracę tu wykonujesz. Historia Ci za to pewnie nie podziękuje, ale niektórzy będą pamiętać.

(to tak na potwierdzenie, że ktokolwiek to widzi i wysoko ceni - a zpewnością takich jest więcej, tylko się nie odzywają)


(po chwili)

A może - skoro się tak imponująco w temat zaangażowałeś - mógłbyś wykonać tu oficjalny spis skrzynek i pilnować jego uzupełniania? Miałem się za to zabrać i niestety, naprawdę nie mam kiedy. A Ty w tym zagadnieniu tkwisz - bez dwóch zdań, powinieneś ten ciekawy projekt firmować i prowadzić.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#71 24.06.2017 14:15:28

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

christfox napisał:

A może - skoro się tak imponująco w temat zaangażowałeś - mógłbyś wykonać tu oficjalny spis skrzynek i pilnować jego uzupełniania? Miałem się za to zabrać i niestety, naprawdę nie mam kiedy. A Ty w tym zagadnieniu tkwisz - bez dwóch zdań, powinieneś ten ciekawy projekt firmować i prowadzić.

Nie ma problemu..... Mam już spis w formie papierowej. Na razie mam 71 "pewniaków". Nie jest to co prawda, nawet 1/6 wszystkich ostrzegaczy(miało ich być 600), ale ciągle dochodzą nowe.

A tak a pro po, to gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1295563459.jpg

to by był 72, z kolei

Ostatnio edytowany przez Wierzbowa (24.06.2017 14:16:36)

Offline

 

#72 28.06.2017 12:29:22

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

(UWAGA) Spis ostrzegaczy został przeniesiony do postu #1 tego wątku.

Offline

 

#73 28.06.2017 12:48:57

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Ostrzegacze uliczne

Świetna robota! Proponowałbym jednak przenieść wykaz do pierwszego postu w tym wątku, łatwiej go będzie znaleźć. Mylę też, że było by dobrze przenieść cały ten watek do działu Maszyneria, ale to zadanie dla Chrisfoxa.

Offline

 

#74 28.06.2017 13:43:53

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Ja sobie myślę tak:

- Przede wszystkim, naszemu koledze należy się zmiana koloru koszulki Ktoś, kto tak się angażuje, nie może nie posiadać możliwości, jakie daje status moderatora. Przepraszam, powinienem to uczynić o wiele wcześniej... Lepiej późno, tak sobie myślę Żaden to zaszczyt, ale pogratulować chyba mogę? Naprawdę uczciwie wypracowana pozycja, niech się niektórzy wstydzą.
- Żeby nie rzucać Wierzbowej od razu na głęboką wodę, zaraz spróbuję przenieść spis na początek wątku.
- Umieszczenie wątku w Maszynerii też wydaje mi się logiczne, ale tu powinien się wypowiedzieć sam jego twórca. W razie czego, przeniosę.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#75 28.06.2017 13:49:39

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Żeby nie mącić w poprzednim poście, napiszę to w oddzielnym.

Niestety, przeniesienie pojedynczego posta nie jest aż tak proste, jak mi się zdawało. Skrypt forum chce, żebym utworzył nowy wątek, w którym spis byłby pierwszym postem. Tego się pewnie obejść nie da - a co będzie dalej, też nie wiem, póki nie zacząłem Tak więc, chwilowo nie zrobiłem nic . Poczekajmy na decyzję autora wątku, jak go nazwać i czy przenosić do Maszynerii.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#76 28.06.2017 16:39:49

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Dzięki wam wszystkim, drodzy forumowicze za docenienie mojej osoby
Jestem pod wielkim wrażeniem.    A tak niewinnie zaczął się ten wątek, niewielką prośbą o pomoc  

Jeśli chodzi o przeniesienie wątku do działu "maszyneria"... to jestem jak najbardziej za. Nazwę można przyjąć "Ostrzegacze uliczne". Te urządzenia mają w różnych krajach tak różne nazwy, a ostrzegacz jest nazwą oficjalną, u nas.

PS. Trochę na początku sfuszerowałem całą sprawę, bo przecież już istniał, wątek o ostrzegaczach założony w 2011 roku przez "Antyka" - system 'Florian" ???. Mogłem go po prostu dalej  kontynuować. Ale się zorientowałem po fakcie...tzn. pewnie przed laty już oglądałem tamten wątek, ale później, zapomniałem o całej sprawie. Wątek wtedy zamarł. Musiało się to pewnie odleżeć...  parę lat..

Jeszcze raz dziękuję...no i do następnego posta

PS II No to sobie teraz POMODERUJĘ  -

Offline

 

#77 28.06.2017 17:29:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Przyjemnego moderowania Od dawna Ci się należało.

Technicznie: muszę teraz znikać, przenosiny zapewne zorganizuję jutro. Gdybyś zauważył zniknięcie tego wątku, szukaj w Maszynerii pod tytulem "Ostrzegacze uliczne".


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#78 28.06.2017 23:29:45

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

O, widzę, że przeniosłeś spis Ja też swoje zadanie wykonałem


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#79 30.06.2017 06:32:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Co do pytania z posta #71... jestem ostatnio średnio bystry, w tej chwili to zauważyłem. To Grochów, niestety w tej chwili nie pamiętam dokładnej lokalizacji a sprawdzić nie zdążę, gdyż zaraz udaję się na króciutki niezasłużony urlopik. Po powrocie powinienem bez większego trudu ustalić, gdzieś to mam (chyba) opisane.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#80 30.06.2017 09:45:36

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Mam podejrzenie, że to Osowska róg Żółkiewskiego. Jeśli tak, jest to bardzo cenna fotka.
Dziś po tym ostrzegaczu nie ma już żadnego śladu

Tymczasem namierzyłem nowe:
- Freta 18(przy skrzyżowaniu ze Świętojerską) - uchwyt przy bramie
- Krakowskie Przedmieście 35 - śladów brak
- Marszałkowska 53 róg Koszykowej - śladów brak
- Marszałkowska 136 róg Świętokrzyskiej - śladów brak
- Rynek Starego Miasta 28 (róg Krzywe Koło) - śladów brak

Oczywiście, od razu dopisuję do listy.

PS. I jeszcze ... - Freta 53/55 róg Franciszkańskiej - uchwyt

PS. II ....Puławska 30/Madalińskiego - brak śladów

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora