Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#81 2.07.2017 22:15:23

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Ostrzegacze uliczne

Naprawdę Kolega wykonał kawał, naprawdę potrzebnej roboty. Dzięki!

Fakt, kiedyś próbowałem pociągnąć temat "Floriana", ale zabrakło mi konsekwencji.
System "Florian", jak się trochę rozjaśni będzie dobrym uzupełnieniem gigantycznej pracy jaką wykonał Wierzbowa.

Na pewno o tym systemie i jego innowacyjności był materiał w dodatku do GW w 1 poł. lat 90-ych, czyli w erze przed-netowej. Bodajże w dodatku zwanym Magazynem czy jakoś podobnie.
Niestety nie czytam tego tytułu od pocz. lat 90-ych więc naturalnym jest, że nie mam także dostępu do płatnych archiwów GW (notabene mocno niekompletnych)  Pozostaje solidna kwerenda w bibliotekach (Narodowej labo BUW-ie) A temat wart zachodu, bo ważny kawałek historii naszego miasta.


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#82 3.07.2017 11:29:59

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Dziękuję "Antyku" za tak miłe słowa

Sam się zastanawiam jak to się ten temat tak szybko rozwinął?. Może fakt, że te urządzenia
zniknęły z ulic Warszawy tak szybko? Transformatorów kioskowych zachowano...chyba ze trzy sztuki, w ramach
eksponatów muzealnych, pokryw na studzienki telefoniczne z logiem "Ericssona" jest jeszcze sporo,  to samo dotyczy historycznych kratek ściekowych czy pokryw kanałowych. Ale ostrzegaczy nie ma. Najprawdopodobniej nie zachował się ani jeden. Więc tym bardziej taki spis jest cenny.

Tak przy okazji dwa nowe miejsca:

- Andersa 37 - uchwyt na kolumnie przy sklepie "Galskór"
- Miodowa 22/24 - po prawej stronie od wejścia do Akademii Teatralnej (żaden ślad dziś nie istnieje) -  dziś tam, owalna
pamiątkowa metalowa tablica.

Offline

 

#83 4.07.2017 23:28:50

 Antyk

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 4.11.2010
Posty: 245

Re: Ostrzegacze uliczne

Nie ma za co. Należało je napisać

Ostrzegacze przestały prawdopodobnie funkcjonować już w latach 70, wraz rozwojem telefonii miejskiej (automaty uliczne) Czyli już ponad 40 lat temu. 4 dekady to sporo w życiu miasta, więc trudno się dziwić, że zniknęły ze szczętem. Szkoda tylko, że żadna instytucja (do takich celów powołana) nie zajęła się zabezpieczeniem chociaż kilku eksponatów, a przynajmniej spisem takich urządzeń i opisem systemu. 

Ale na początku w pięknej dekady lat 90-ych nie zajęto się tylu ważnymi sprawami, że trudno się dziwić, że ostrzegaczom nikt nie poświęcił uwagi.

Pewnym tropem mogą być tzw "końcówki" bo z tego co wiem były zlokalizowane w najbliższej ostrzegaczowi remizie. Może tam warto szukać śladów?

Ale na pewno warto zebrać fotografie ostrzegaczy, aby zilustrować opis systemu, który zapewne kiedyś powstanie.

Ostatnio edytowany przez Antyk (4.07.2017 23:29:09)


Wszystko, co patriotyzmu i historycznego dotyczy uczucia, tak wielkie jest i wielmożne w narodzie tym, iż zaiste że kapelusz zdejmam przed ulicznikiem warszawskim - ale - ale wszystko to, czego nie od patriotyzmu, czego nie od narodowego, ale czego od społecznego uczucia wymaga się, to jest tak początkujące, małe i prawie nikczemne, że strach wspominać o tym !
C.K.N

Offline

 

#84 5.07.2017 19:49:57

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Myślę, że ostrzegacze, były w użytku w Warszawie do końca lat 60-dziesiątych. Przeglądając różne zdjęcia
znajduję, czasem też kolorowe. Nie znalazłem jak dotąd fotografii, tych skrzynek zrobionych z takiej odległości aby można rozpoznać szczegóły, ale na tych kolorowych zdjęciach widać spłowiały kolor skrzynek. Ostrzegacze nie były konserwowane.
Sam pamiętam, że te skrzynki były brudne i pordzewiałe. Okienka miały zaślepione blaszką z napisem "Nieczynny". Tak
jak mówisz, "Antyku", w miarę jak zwiększał się dostęp do telefonów, tym szybciej rezygnowano z tych urządzeń. Ciekawe
informacje o ostrzegaczach można znaleźć na tej stronie: 

http://www.brandmuseumrsyd.se/larm_och_ … kation.htm

Strona jest po szwedzku, ale od czego mamy PANA GOOGLA Tłumacza?

Jeśli chodzi o system, to teza, że końcówki jakiejś grupy ostrzegaczy z danego terenu były
doprowadzone do najbliższej remizy, jest jak najbardziej logiczna. Zresztą tezę tę w pewnym
stopniu potwierdzają informację na podanej powyżej stronie(o ile dobrze rozumiem to tłumaczenie
ze szwedzkiego na nasze

No ale bym zapomniał dziś dwa nowe miejsca:

- Zapiecek róg Piwnej - śladów brak
- Pl. Konstytucji 1 róg Waryńskiego - cały narożnik zajęła knajpa" U Szwejka", trudno sprawdzić...ale myślę, że nic
się tam nie zachowało

Offline

 

#85 6.07.2017 12:00:41

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Dziś następna lokalizacja:

- Emilii Plater 35 róg Al. Jerozolimskie  65 - budynek nie istnieje. Został rozebrany pod budowę hotelu "Marriott".
(ostrzegacz był od strony Emilii Plater) jak widać na obrazku

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1499336881.jpg

z fotopolska.eu

PS: - kolejny: Stalowa róg Konopackiej płd wsch narożnik


PS II - to miejsce na Ochocie jest już co prawda ,wcześniej namierzone,ale :

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1499355175.jpg

ale ostrzegacz, taki piękny, kolorowy ....był

Offline

 

#86 10.07.2017 11:19:33

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Dziś kolejne ostrzegacze "wyrwane" z niepamięci.

- Puławska 90a róg Odyńca - brak śladów
- Czerniakowska 71 róg Chełmskiej - narożnik, obudowany, tablicami reklamowymi. Trudna stwierdzić, czy się coś zachowało...
- Al. Waszyngtona 4 róg Lipskiej - uchwyt

spis się rozraszta...

Offline

 

#87 12.07.2017 15:52:46

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Dzisiaj dwa nowe miejsca :

- Puławska 154 – uchwyt, przy bramie budynku po prawej stronie.
- Wileńska 67 – uchwyt, przy bramie budynku po prawej.

Tutaj, moje, spostrzeżenie. Mimo, że parę metrów dalej były wolne narożniki ulic, w obu przypadkach,
to jednak ostrzegacze nie zostały tam zainstalowane. Wniosek jest taki, albo były one montowane w myśl
jakiegoś z góry ustalonego szablonu i ponieważ akurat wypadło w tym miejscu, no tam zamontowali. Albo
kierowano się dostępnością sieci telefonicznych, w tych miejscach. Bo to, że urządzenia te były wpięte w sieć
telefoniczną, i w ten sposób komunikowały się z JSP, jest raczej pewne.

Offline

 

#88 13.07.2017 13:36:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Wierzbowa napisał:

Mam podejrzenie, że to Osowska róg Żółkiewskiego.

Oczywiście, potwierdzam.

Zerknąłem na posty, których jeszcze nie widziałem... aj, fantastyczny wątek (i to zdjęcie z Wawelskiej, cudeńko)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#89 17.07.2017 10:36:40

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Prawda, że był ładny...

PS .O nowym miejscu:

- Dąbrowskiego 15a/Bałuckiego, napiszę trochę więcej, bo budynek, gdzie był , jest w trakcie remontu
i część śladów już właśnie na dniach zniknęła. Ale nie ma w tej chwili możliwości wklejanie zdjęć
więc sprawę, dokumentacji fotograficznej, załatwię później.

Offline

 

#90 17.07.2017 17:37:16

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Nie mogę się napatrzeć na lampę (szkoda, że taka mała). Zawsze mnie te klosze fascynowały


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#91 18.07.2017 16:10:17

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Christfox napisał:

Zawsze mnie te klosze fascynowały

Ja też, będąc dzieciakiem,kiedy,  przechodziłem koło takiego ostrzegacza, to myślałem w głębi
duszy, że może akurat wybuchnie jakiś pożar, i ktoś uruchomi to urządzenie
a lampa się zaświeci. Ale nic takiego się nie zdarzyło

Na dziś trzy nowości:
- Kasprowicza 48/ al. Zjednoczenia – był jeszcze niedawno uchwyt, a teraz jest tablica reklamowa.
- Boboli 2/Madalińskiego – uchwyt
- Białobrzeska 58/Barska - był niedawno uchwyt, ale był później remont i nic już nie ma..

Offline

 

#92 20.07.2017 15:19:36

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Na dziś mam cztery miejsca:
- Foksal 13 – przy bramie uchwyt
- Tamka 37 – uchwyt na rogu z bezimienną uliczką prowadzącą do klasztoru
- Markowska 46 róg z Ząbkowska – uchwyt
- Ząbkowska 54 uchwyt przy bramie, róg z Korsaka

Te cztery miejsca po dodaniu do spisu, da w sumie 99 namierzonych ostrzegaczy. Następny,
odnaleziony bedzie już SETNYM  . Ciekawe, której dzielnicy przypadnie ten "zaszczyt"  
Czekam niecierpliwie...

Offline

 

#93 21.07.2017 11:42:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Naprawdę imponujące wyniki. Kto by pomyślał, że tyle tego było?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#94 21.07.2017 18:06:00

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

No, było ich 600. Załóżmy, że znajdzie się druga setka.
A co z resztą? Wygląda na to, że ta reszta, to ostrzegacze
"słupkowe", jak mniemam, z terenów słabiej zurbanizowanych.

Offline

 

#95 23.07.2017 10:05:10

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Uwaga SETNYM ostrzegaczem został:

- Al. Waszyngtona 71/73 róg Modrzewiowej - uchwyt( na tyłach ronda Wiatraczna) czyli Praga Południe
wygrała...

Offline

 

#96 24.07.2017 15:56:27

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

A tak przy okazji przekroczenia pierwszej setki namierzonych ostrzegaczy, parę refleksji
natury ogólnej.
Trudno było by je tak  namierzyć bez, was wszystkich, zainteresowanych wątkiem
forumowiczów, dokładających od siebie, zapamietane fakty i miejsca.
Do rozszerzenia spisu przyczyniło się także istnienie takich internetowych zbiorów fotografii jak : NAC, czy "fotopolska".Bez tego indeks ostrzegaczy byłby o wiele uboższy. Wielką pomocą stał się także, "street wiew", zwłaszcza funkcja, możliwości oglądania archiwalnych(od 2009) fotografii, ulic.( Niestety ta funkcja  jest akurat, niedostępna z poziomu mojego telefonu, i muszę tu użyć komputera.)

Nie udało się, analizując stare fotografie, namierzyć, ani jednego ostrzegacza na słupku,
Po prostu były one głównie ustawiane, na peryferiach ówczesnej Warszawy(w 1960). Terenach
nieatrakcyjnych dla fotografów. Niewykluczone, że, później  likwidując ostrzegacz, usuwano, automatycznie i słupek, na którym był umieszczony. Dlatego nie ma po nich współcześnie, prawie żadnych śladów.
W ciagu trzech miesięcy tj. od założenia tego wątku 24.04.2017, spis ostrzegaczy sporo się powiekszył . Oby tak dalej...

No tak ale, dochodzą nowe:

- Dolna 21 róg  Konduktorskiej – uchwyt
- Konduktorska 23 róg Promenada – uchwyt

- Grochowska 255 róg Międzyborskiej – już nie ma śladów, był remont.
- Szczęśliwicka 27 róg Częstochowskiej – j.w.
- Częstochowska 19 róg Białobrzeskiej - uchwyt

No a teraz perełka z terenu ubogiego, jak do tej pory,  w ostrzegacze:

- św. Wincentego 64 róg Kołowej – ślady były jeszcze widoczne w 2013. Ale teraz nic już nie ma.

Jak tak rzucić okiem na plan Warszawy to, lezy on mniej więcej  w jednej linii z tym z Remiszewskiej  róg Radzymińskiej. Przypadek ?
Wydaje mi się, że nie były to wszystkie ostrzegacze w tej części Targówka.

Offline

 

#97 25.07.2017 16:47:42

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Muszę popytać starszych (tzn. w moim wieku ) mieszkańców Fabrycznego. Na Mieszkaniowym prawie aborygenów nie ma, tam się uchowali.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#98 26.07.2017 07:17:52

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Niczego sobie nie dam, uciąć.Ale wydaje mi się, że kiedy w latach 80-dziesiątych jeździłem do szkoły Zabraniecką,
to w rejonie pomiędzy Ziemowita a ks. Anny był tam, taki na słupku. Ale Głowy nie dam.

Ps. Ostrzegacze nie były "samotnikami". Jeśli gdzieś odnalazł się jeden, to w pobliżu powinien być kolejny.
Jeśli chodzi o św. Wincentego to mam swoje typy: albo Smoleńska róg Wincentego, albo Oszmiańska.
Ale niestety nie dysponuję dostatecznie starymi zdjęciami aby to sprawdzić.

PS II - nowe miejsca:

- Al. Solidarności 95/99 róg Orlej 13 - ślady po uchwycie i lampie na elewacji
- Jagiellońska 48 róg Ratuszowej - uchwyt zakryty tablicą reklamową, a na górze ślad po mocowaniu lampy

Offline

 

#99 28.07.2017 13:40:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Ostrzegacze uliczne

Przejrzałem posiadane zdjęcia z Targówka. Nie jest ich strasznie wiele, więc to nawet długo nie trwało. Niestety, nigdzie niczego nie zauważyłem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#100 2.08.2017 15:56:38

Wierzbowa

Moderator

Zarejestrowany: 24.01.2009
Posty: 904

Re: Ostrzegacze uliczne

Coraz trudniej coś znaleźć. Ale na razie:

- Piękna 68a róg Emilii Plater -  brak śladów
- Belwederska 26/30 róg Gagarina - ślady po uchwycie i mocowaniu lampy
- Mazowiecka róg Traugutta 7/9 - mimo remontu zachowano uchwyt

No jak coś znowu wygrzebię, to napiszę...

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora