Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 8.11.2009 21:16:14

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Czerniakowska - szyna

Jako, że większość dnia spędziłem dziś na tutejszym forum, to właśnie znalazłem takową fotkę z jednego z Waszych spacerków
[robiona niemal dokładnie rok temu]

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1227095399.jpg

Czy jej autor mógłby się określić z dokładną lokalizacją?  Bo nie ukrywam, że eksplorowałem wszystkie dawne "tramwajowe" ulice (w tym również Czerniakowską) i żadnej szyny niestety tam nie znalazłem

BTW: to szyna kolejowa. Macie 100% pewność, że śmigały po niej tramwaje?!  Może to jakaś pozostałość po bocznicy kolejowej...?  Swoją drogą, spróbuję ustalić jaki rodzaj szyn tam był.

Offline

 

#2 8.11.2009 22:14:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Czerniakowska - szyna

Szyna wystaje sobie w parku. Całkiem blisko wylotu Wilanowskiej/Okrąg, ale po zachodniej stronie Czerniakowskiej. Dokładnej lokalizacji - wybacz - nie podam. Nie potrafię. Trzeba wejść na trawnik i szukać, to tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż jezdni - góra kilkanaście metrów na zachód.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 8.11.2009 22:24:27

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

chrisfox napisał:

Szyna wystaje sobie w parku. Całkiem blisko wylotu Wilanowskiej/Okrąg, ale po zachodniej stronie Czerniakowskiej. Dokładnej lokalizacji - wybacz - nie podam. Nie potrafię. Trzeba wejść na trawnik i szukać, to tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż jezdni - góra kilkanaście metrów na zachód.

Dzięki za namiar. W wolnej chwili się przejadę!  Bo jeśli tak, to będzie to kolejna 'cegiełka' do katalogu warszawskich pozostałości po tramwajach. A przyda się kolejna, bo od dobrych dwóch miesięcy już nic nie odkryłem   I nie powiem: ostatnie odkrycie mnie zaskoczyło, bo myślałem, ze w tym miejscu już nic odkryć się nie da. A tu proszę!

BTW: czyli jeśli dobrze rozumiem, będzie to gdzieś vis-a-vis Skweru Iringha po stronie Rozbratu, tak?  I po północnej stronie ścieżki rowerowej?

Ostatnio edytowany przez lipton (8.11.2009 22:32:24)

Offline

 

#4 8.11.2009 22:36:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Czerniakowska - szyna

lipton napisał:

jeśli dobrze rozumiem, będzie to gdzieś vis-a-vis Skweru Iringha po stronie Rozbratu, tak?  I po północnej stronie ścieżki rowerowej?

Zapomniałem uściślić. Istotnie, to tam.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 8.11.2009 22:40:53

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

chrisfox napisał:

lipton napisał:

jeśli dobrze rozumiem, będzie to gdzieś vis-a-vis Skweru Iringha po stronie Rozbratu, tak?  I po północnej stronie ścieżki rowerowej?

Zapomniałem uściślić. Istotnie, to tam.

Dobra, poszukamy   Dam znać!

Offline

 

#6 11.11.2009 20:25:55

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

lipton napisał:

Dobra, poszukamy   Dam znać!

Podjechałem tam dziś na chwilę w trakcie pracy. Jednak szukanie króciutkiego fragmentu brązowej szyny w całej stercie ziemi i brązowych liści (jeszcze przy tej pogodzie) generalnie mija się z celem...  Trzeba będzie wrócić przy innej pogodzie i raczej w innej porze roku.

BTW: ktoś się orientuje kiedy wyremontowano ulicę Czerniakowską?  Bo asfalt jest gładki jak stół...  Do tego progi zwalniające, azyle dla pieszych etc.

Offline

 

#7 15.04.2012 20:12:14

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

Byłem tam też w okresach późniejszych, jednak poszukiwania nie przyniosły niestety rezultatu...

Za to w ostatnich dniach nabyłem ciekawe opracowanie, w którym można przeczytać m.in. że "w roku 1938 [...] na ul. Czerniakowskiej wybudowano drugi tor oraz przebudowano pierwszy tor z szyn kolejowych [...]". Wychodzi więc na to, że ta szyna naprawdę młoda nie jest (tak zresztą wygląda). O ile to szyna tramwajowa... Czy w okolicy mogła być jakaś bocznica kolejowa?  Ja nic nie kojarzę, ale nie uważam się za specjalistę w tej dziedzinie. Więc byłym wdzięczny za takie dane!

Bo jeśli to rzeczywiście szyna tramwajowa, to śmiem twierdzić, że podczas wzmiankowanej przebudowy nastąpiła też korekta geometrii torowiska. Bo z tego co mówicie, to fragment tej szyny został znaleziony w parku. A ten jak wiadomo ma się dobrze. Podobnie jak i... sama ulica Czerniakowska, jakiś czas temu wyremontowana (ponawiam pytanie: ktoś pamięta kiedy?).

Czy autor(ka) fotki dysponuje może jakimś ujęciem z szerszą perspektywą omawianego miejsca?  Bo sprawa jest naprawdę ciekawa ;-)

Offline

 

#8 16.04.2012 22:45:41

Anek

Moderator

Skąd: duszą z Mokotowa
Zarejestrowany: 6.08.2008
Posty: 359

Re: Czerniakowska - szyna

Szersza perspektywa w załączeniu. Tak jak napisał Krzysztof, szyna znajdowała się gdzieś na trawniku nieopodal chodnika po zachodniej stronie Czerniakowskiej na północ lub południe od miejsca zrobienia poniższych zdjęć.

Wylot Wilanowskiej
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1334606919.jpg

Wylot Okrąg
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1334606966.jpg

Czerniakowska na północ
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1334607011.jpg

Czerniakowska na południe
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1334607469.jpg

Okrąg 2
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/91_1334607108.jpg


Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem. [Antoine de Saint-Exupery]

Offline

 

#9 16.04.2012 23:21:49

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

Anek napisał:

Szersza perspektywa w załączeniu. Tak jak napisał Krzysztof, szyna znajdowała się gdzieś na trawniku nieopodal chodnika po zachodniej stronie Czerniakowskiej na północ lub południe od miejsca zrobienia poniższych zdjęć.[ciach]

Dzięki za fotki. Zachodnią stronę ulicy ustaliliśmy już na początku, szkoda natomiast, że nie pamiętasz cze to "żelastwo" było na północ czy na południe od tego widocznego na fotografiach przejścia dla pieszych - to by bardzo ułatwiło sprawę...

A poza tym, chyba nieco niechcący, odpowiedziałeś na moje inne pytanie   Bo na fotkach z listopada 2008 r. widać, że ulica była jeszcze... przed remontem!

BTW: czy jesteś w stanie (i masz takie chęci) podesłać mi oryginał tej fotki na maila?

Offline

 

#10 22.04.2012 23:34:45

Anek

Moderator

Skąd: duszą z Mokotowa
Zarejestrowany: 6.08.2008
Posty: 359

Re: Czerniakowska - szyna

Wysłane


Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Szukać należy sercem. [Antoine de Saint-Exupery]

Offline

 

#11 22.04.2012 23:55:37

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

Ślicznie dziękuję!

A przy okazji ponawiam pytanie o ewentualne istnienie w tym miejscu jakiejś bocznicy kolejowej...

Offline

 

#12 24.04.2012 18:29:01

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Czerniakowska - szyna

lipton napisał:

A przy okazji ponawiam pytanie o ewentualne istnienie w tym miejscu jakiejś bocznicy kolejowej...

Znaczy się pewnie się wygłupie, ale trudno. Jedyną linię kolejową jaką znalazłem to była bocznica kolejki wilanowskiej do chyba portu na Wiśle.
Tu ją widać.
http://img59.imageshack.us/img59/8992/czerniakow.jpg

Pozdrawiam serdecznie i widocznie.

ksiezyc_nad_gieesem ...


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#13 24.04.2012 19:59:10

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

Dzięki za mapkę. I jeśli dobrze ją odczytuję, to bocznica ta nie dochodziła do miejsca, gdzie zostały wykonane fotki podczas spacerku w roku 2008. A wtedy...
Hmm... Czy ma ktoś więcej informacji o tej bocznicy? Bo szyna widać jest naprawdę zagadkowa

Offline

 

#14 2.01.2018 18:00:56

michel

Moderator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 17.03.2007
Posty: 631

Re: Czerniakowska - szyna

Szukałem tej szyny przed laty, ale nie znalazłem. Byłem tam dzisiaj i dojrzałem ją bez trudności. Załączam zdjęcie, które pozwoli ją zlokalizować bez trudności. A może wszyscy już ją widzieli?
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/10_1514911908.jpg

Offline

 

#15 2.01.2018 18:43:59

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Czerniakowska - szyna

O, dzięki!  Też jej kiedyś szukałem i też oczywiście nie znalazłem. Teraz przy jakiejś okazji powtórzę próbę

Offline

 

#16 3.01.2018 19:40:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Czerniakowska - szyna

No proszę, przetrwała tyle lat (od zrobienia zdjęcia) Kto by pomyślał...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora