Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek

#1 10.09.2018 20:56:05

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł

miejsce egzekucji na Utracie

Co jakiś czas mi się przypomina, a że niedawno znów tam byłem, w końcu zapytam.

Stoi sobie taki Tchorek przy Zabranieckiej...

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1536604742.jpg

...i nic mi o tej sprawie nie wiadomo.

Jakieś takie to jest enigmatyczne, nieliczne tropy prowadzą w kółko. Z literatury przedmiotu nic takiego nie pamiętam (a raczej by mi utkwiło, bo się tym terenem interesuję). W sieci Wirtualny Sztetl o tej sprawie wspomina: https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/w … eckautrata - elegancko mówiąc, dość niekonkretnie:

(...)Być może ofiary mordów rekrutowały się spośród robotników, wywożonych do pracy poza teren getta. (...)

Od nich, przepisano te informacje do promocyjnej książeczki z roku 2008 Na Targówku kamienie mówią - a może to było kopiowane w drugą stronę Tak, czy inaczej, nigdzie nie ma niczego, co by wskazywało na źródło starsze, niż pochodzące z XXI wieku.

Przy okazji, sam pomniczek też nieco nietypowy - np. na Befehlstelle tablica jest inna - co logiczne - bez krzyża.

Dziwne, sześćset ofiar to nawet jak na Warszawę nie jest byle co. Nie wiadomo, kogo mordowano, nie wiadomo kiedy... Czy ktoś z Was może coś wie?

Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

#2 13.09.2018 19:08:55

chrisfox

administrator

status 1

Re: miejsce egzekucji na Utracie

(bez złośliwości, naprawdę)

Nie wiecie? To chyba nic dziwnego, że i ja nic nie wiem. Dziwna ta historia jakaś, słowo daję.

#3 14.09.2018 12:57:48

michel

Moderator

Szukałem informacji na temat tego miejsca , ale prawie nigdzie nie jest wymieniane, a jeśli to bez żadnych wyjaśnień. Może by trzeba było zapytać na jakimś lokalnym forum?
Tu przykład, że lokalne gazetki mogą  się przydawać:
http://mieszkaniec.pl/egzekucja-w-piekielku/

#4 15.09.2018 09:41:02

chrisfox

administrator

status 1

Lokalne media społecznościowe (skądinąd, strasznie fajny eufemizm ) trochę znam, na ogół zajmują się raczej zagadnieniami 500+, tipsów, ostatnio wyborami. Lokalsów zboczonych historycznie trochę znam (ja zresztą też teraz niemal tutejszy) i nikt nic nie wie, łącznie z oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Żeby mieć pewność, powinienem jeszcze chyba zapytać przez targowek.info, oni mają spory zasięg i czasem poruszą jakiś odrobinę poważniejszy temat. Malutki jakiś tylko z nimi mam problem, to dziennikarze nowocześni i jak im się nie napisze artykułu, sami raczej nic nie zrobią (tak, mam doświadczenia, kilkuletnie).

Nie wyrażając żadnej opinii, muszę stwierdzić, że takie prowadzące w kółko odnośniki, jako żywo kojarzą mi się z konstruowaniem historii przez grupę niejakiego "majora" Iwańskiego. Tam też to było robione na zasadzie wzajemnych rekomendacji: ja znam ciebie, ty znasz Tadka, Tadek zna mnie, wszyscyśmy byli dzielni...

#5 15.09.2018 10:51:31

lipton

Użytkownik

Co nie zmienia faktu, że link z informacjami o Białołęce jest b. ciekawy!  I mówię to jako człek mieszkający niedaleko rzeczonego miejsca (ntb. tej historii nie znałem).

#6 15.09.2018 17:31:18

chrisfox

administrator

status 1

Historia z Piekiełka to trochę co innego. Relacje Perechodnika nie są niczym nieznanym. Ktoś przeczytał ogólnodostępną ksiażkę i zrobił z tego odkrycie (Calek Perechodnik, Spowiedź, Warszawa 2004 s. 145). Tu, w przypadku Utraty, naprawdę nic nie wiadomo.

#7 15.09.2018 17:55:46

lipton

Użytkownik

Nie wiem kto co odkrył. Mówię tylko, że gdyby nie ten link, to ja dalej bym o tym nie wiedział.
I może o Utracie coś kiedyś "wypłynie" - oby!

#8 18.09.2018 17:27:34

chrisfox

administrator

status 1

Fajny optymizm.

A ja tylko pisałem o pewnych różnicach w stopniu trudności / niedostępności informacji. Co innego, jeśli gdzieś istnieją (wręcz) książki, a tylko ja jestem takim głąbem, że do nich nie dotarłem - a czym innym jest sytuacja, gdy nikt nic nie wie i każdy tylko patrzy przerażonym wzrokiem wokół (mnie nie pytajcie, może kolega...)

Obyśmy się kiedyś dowiedzieli - nie, póki co, nie wiemy i nie wygląda to dobrze. Tyle miałem do przekazania. Inaczej: cała historia jest po prostu wątpliwa - i, póki nie wiemy czegoś, co by ją potwierdzało, trzeba o tym otwarcie mówić (choćby nam z tym było źle).

Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP

Stopka forum

RSS