Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek

#1 17.12.2016 22:08:44

lipton

Użytkownik

Wykolejenie...

Co prawda, może nie jest to okres, który "lideruje" na Kolejce, ale i taki liczę na pomoc
Pozornie prosta lokalizacja już nieco snu z powiek nam kiedyś spędziła. Jako, że przez przypadek natrafiłem właśnie na tę fotkę, to wrzucam:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/145_1482008570.jpg

Data nieznana, ale szczegóły ewidentnie wskazują na lata 50.

#2 7.09.2018 13:20:18

lipton

Użytkownik

Re: Wykolejenie...

Odgrzewam kotleta: i co - nikt nic nie wydedukował? :>

#3 15.09.2018 19:02:00

Wierzbowa

Moderator

A czy jesteś pewny Liptonie, że to Warszawa? Bo wydaje mi się
że ten typ wozu jeździł nie tylko w stolicy.

#4 15.09.2018 19:26:53

lipton

Użytkownik

W którym jak w którym, ale akurat w tym temacie pewność mam!   O ile doczepy były oczywiście w całej .pl, o tyle "silniki" tylko w Wawie. Sorry, jeszcze w Berlinie w latach 1939-1945

#5 15.09.2018 19:32:06

lipton

Użytkownik

#6 16.09.2018 20:02:45

Wierzbowa

Moderator

No to skoro mamy pewność, to możemy spróbować.
Moim skromnym zdaniem to wczesne lata pięćdziesiąte. W zasadzie istnieją na tym zdjęciu dwa punkty zaczepienia.
Pierwszy to oczywiście ten fragment budynku na zdjęciu. Biurowy, niemieszkalny. Ciekawym elementem jest antena
na dachu. Czyżby jakiś obiekt wojskowy czy inszych służb porządkowych?Ale bardzo ważnym elementem, jest fakt
że znajduje się on, w pewnym oddaleniu od ulicy, za siatkowym ogrodzeniem. Taka konfiguracja, na trasach linii tramwajowych,
nie zdarza się często. Minęło jedna prawie siedemdziesiąt lat od tego czasu. Budynek mógł zostać rozebrany, przebudowany lub zasłonięty innym, nowym.
Próbowałem coś wyczaić na street view, ale jak na razie wynik zero.
Ale jest drugi element. Tym elementem jest numer boczny wozu "449". Widziałem na stronie '"Omni-bus.eu" takich magików, którym
wystarczyło podać numer boczny(co prawda dotyczyło to autobusów), a oni podawali wszystkie dane: rok produkcji, zajezdnia, rok zezłomowania itd. Może dało by się ustalić Liptonie, do której zajezdni należał nasz egzemplarz, i jakie linie mógł obsługiwać, a była by to już
bardzo istotna informacja.

#7 16.09.2018 22:56:49

lipton

Użytkownik

Lakonicznie:

1 - że to lata 50. to oczywista oczywistość   Napisałem to zresztą od razu wrzucając fotkę 2 lata temu;

2 - na dachowych antenach się nie znam ;

3 - "Omni-bus", hmm..., tam sama dzieciarnia jest ;]  Wiesz mi, że są w tym mieście "magicy", których wiedza jest - lekko licząc - 100 razy większa niż większości oszołomów z "Omni-busa". I wierz mi również, że wiem co mówię w tym temacie   Bo ekipy z NAC-u do dziś są w szoku na podstawie jakich detali można było ustalić niemal dzienne daty zdjęć, które były "beznadziejnymi przypadkami". Ale do tego trzeba trochę większej wiedzy niż daty produkcji i kasacji. Te mogę Ci w tym przypadku podać z głowy   Zajezdnia jest prawdopodobnie do ustalenia, ale... są niestety okresy w których - z różnych powodów - są czarne dziury co do materiałów. Poza tym jest jeszcze jeden problem. Nie wiem jak to było z "berlinkami", ale podam Ci przykład na podstawie typu 13N. Były wozy, które w swojej ponad 50-letniej służbie w Warszawie ani razu nie zmieniły zajezdni. A były też takie, które... zmieniały je ponad 20 razy!  Wszystko jest oczywiście dokładnie rozpracowane, ale potrzeba dużo czasu by się przez to przekopać. Więc trzeba by znać bardzo dokładną datę wykonania foty, aby ustalać obsługę linii przez daną zajezdnię. To zresztą również zmieniało się dość dynamicznie. Reasumując: na razie próbujemy ustalić miejscówkę po lokalizacji, bez jakichś "grubszych" działań wymagających wertowania tony dokumentów (które pozwoliłyby szacować dokładna datę) oraz poświęcania na to większej ilości wolnego czasu, którego zarówno ja, jak i koledzy (którzy mogliby coś do tematu wnieść) nie mamy.

Tyle na razie   Ale dzięki, że w ogóle podjąłeś się kontynuacji wątku!

Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP

Stopka forum

RSS