Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 10.07.2019 12:24:33

Grochu7

Użytkownik

Zarejestrowany: 13.11.2014
Posty: 125

Album "szopowy"

Siedzę obecnie w czytelni Yad Vashem (jeśli macie jakieś życzenia co do materiałów - piszcie, postaram się skopiować / sfotografować!) i przeglądam zdjęcia z szopów na szarym podkładzie.

Rozmawiałem z jednym z ichnich archiwistów, który powiedział:
1. Istnieją dwa, nieznacznie różniące się zestawy zdjęć.
2. Cały album sprawia wrażenie zrobionego naprędce - patrz krzywe cięcia papieru, dziwne kadrowania zdjęć.
3. Karty nie były ze sobą związane, nie istnieje okładka tego "albumu" - a co za tym idzie raczej patrzymy na dzieło w produkcji.
4. Nie wiemy kto i kiedy sporządził album - tu pozostają nam tylko domysły.

Zdjęcia dostępne są w ogólnodostępnej kolekcji https://namesfs.yadvashem.org//arch_sri … 3190/3119_[numer-zdjęcia].jpg
Żeby tylko one pojawiły się w wynikach wyszukiwania polecam zaznaczyć w temacie "Forced labour" i "Workshops", a w polu wyszukiwania wpisać "Foto Forbert" (bo to ten zakład je przygotował). // Jeśli wpiszemy samo "Foto Forbert" dostaniemy górę wyników ze zdjęć dot. pomocy społecznej.

Zabawa tym razem to, oczywiście, datowanie i lokalizowanie tych, które w opisie nie miały miejsca wykonania. A i jeśli ktoś byłby tak szalony, że zdołałby wymyślić kto jest autorem tego albumu to czapki z głów!


Jeśli dobrze pamiętam jedno z sensowniejszych przypuszczeń mówiło, że zdjęcia te (albo im podobne) miały towarzyszyć wystawie żydowskiej wytwórczości z jesieni 1941 r. - nie mam pod ręką "Przewodnika", więc mogę się mylić, ale chyba odbywała się ona jakoś w listopadzie 1941 r. Inna sprawa, że część z tych zdjęć (szczególnie te gotowych produktów) wyglądają jakby właśnie na takiej wystawie zostały zrobione...

Offline

 

#2 11.07.2019 00:06:41

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Album "szopowy"

Trzebaby uważnie przestudiować pamiętniki Czerniakowa.
Np
1941.V.5 - "W Gminie odwiedził nas dr Gater i Meder w sprawie pracy (wytwórczości) w ghetcie etc. Są za tym aby kupcy w ghetcie komunikowali się bezpośrednio z kupcami po tamtej stronie, aby się w ghetcie utworzyła spółdzielnia żydowska."
V.8 - "Byłem u Auerswalda. Oświadczył, że rozmawia jako człowiek prywatny. Czy mamy dość spółdzielców"
V.17 - " W Gminie Rumkowski zdawał relacje ze swojej działalności w Łodzi. Jednostka dla niego nie egzystuje. Ma Sonderkomando do spraw rekwizycji. Zbiera brylanty i futra. Nie ma biedaków na ulicach Zwrócono mu uwagę, że 150 000 łodzian uciekło do Warszawy..."
itd,
Przypuszczam, że zdjęcia zostały wykonane w początkowym okresie powstawania schopów, kiedy jeszcze tworzyli je sami Żydzi, a zanim wkroczyli Toebbens, K.G. Schultz, F. Schultz i inni. Prawdopodobnie część "warszawiaków" podzielała wtedy przekonania Rumkowskiego, że tylko maksymalna współpraca i "przydatność" jest gwarancją bezpieczeństwa. Z drugiej strony administrujący w Warszawie Niemcy musieli mieć przecieki z Łodzi, o tym jak bardzo można się wzbogacić na tym interesie.

Offline

 

#3 14.07.2019 19:43:36

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Album "szopowy"

Może to jest jekiś trop?
1941.VII.5 - ..."Zażądano ode mnie niedawno rachunków na dostarczone towary. Aparat Leica podałem, że kosztował Gminę zł 600"...

Offline

 

#4 16.07.2019 21:02:39

El_Jot

Użytkownik

Zarejestrowany: 1.04.2014
Posty: 1274

Re: Album "szopowy"

1.IX.1941- "Rano Gmina. Potem wystawa prac uczniów w szkole Rzemiosł na Stawkach. Wyznaczyłem szereg stypendiów po 50 zł miesięcznie na okres 6 miesięcy tudzież dorażnych nagród po 50 zł ."
O ile dobrze pamiętam wśród zdjęć z warsztatów, były też zdjęcia prac z tej uczniowskiej wystawy.

Dzień wcześniej otwarto wystawę prac graficznych.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na wcześniejszy wpis, który może Ci się przydać do twoich gospodarczych opracowań.
Jeśli dobrze rozumiem daje możliwość oszacowania ile w tym okresie powstało nowych warsztatów i firm powiązanych z Gminą.
25.VIII.1941 - ..."Prosiłem o zwiększenie ilości nowych telefonów dla handlu i przemysłu (ponad 250), jak dotychczas dla wszystkich.

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora