Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#41 14.12.2019 00:54:49

J23

Moderator

Zarejestrowany: 18.08.2013
Posty: 1665

Re: Trzy wiatraki - konkurs

marcinguzek: Obiekt oznaczony numerem 1 (biały niski budynek z dachem opadającym w prawo) widoczny jest znacznie bliżej niż budynki w tle - niewiele dalej niż ostatni wiatrak (widoczny za nim komin może stać dalej, np. gdzieś przy Wolskiej). Wg hipotezy najbardziej pasowałby budynek w głębi posesji Płocka 13, oznaczony na zdjęciu lotniczym 1935 przez EwaH niebieską strzałką i słowem TU (jednospadowy dach opadający w prawo, z południa byłby widoczny tak jak na zdjęciu z trzema wiatrakami). Do szczęścia brakuje potwierdzenia, że istniał zanim powstały pozostałe zabudowania, m.in. drewniaki na posesji Płocka 11.

Teraz sprawa planów. Trzeba przyjąć, że nie przedstawiają one stanu w jednej chwili czasowej, lecz są kompilacją materiałów powstałych w różnym czasie (czasem na podkładzie sporo wcześniejszym, częściowo uaktualnianym). Np. na planie 1936 widać zapożyczenia z planu 1900 (dwa wiatraki, których już wtedy nie było). Jeśli datowanie planu 1900 jest poprawne (taka data widnieje na na dolnym marginesie, a zarys kościoła św. Wojciecha mógł zostać naniesiony przed ukończeniem budowy), to można przyjąć, że w 1900r. były już tylko dwa wiatraki, a więc zdjęcie z pięcioma wiatrakami zostało wykonane sporo wcześniej - przed powstaniem zabudowań Dworska 46.

Plan Lindley'a datowany 1897 również zawiera treść niejednolitą czasowo. W opisie https://www.warszawa.ap.gov.pl/lindley/ … leyow.html czytamy: "Na planie w skali 1:2500 widać wyraźnie ślady użytkowania i aktualizacji. Dla przykładu naniesiony został na arkuszu 16 czerwonym tuszem zarys budynku Muzeum Narodowego, którego budowa została rozpoczęta dopiero w roku 1926. Podobnie naniesiono też przebieg zbudowanej w roku linii średnicowej (1924-1933)." Podobnie mogły zostać naniesione już po roku 1897 budynki szpitala i inne (świadczyć o tym mogą różnice koloru poszczególnych konturów). Idąc dalej - zobrazowanie niektórych okolic może dotyczyć czasu przed 1897r. (można by tym tłumaczyć brak na planie zabudowań w okolicy Płockiej 13 mimo, że mogły już w rzeczywistości być - ale taka hipoteza oczywiście wymaga potwierdzenia), a niektóre po.

Biorąc to wszystko pod uwagę można postawić tezę, że zdjęcie z pięcioma wiatrakami jest wcześniejsze (przed powstaniem garbarni Dworska 46), natomiast zdjęcie z trzema wiarakami wykonano później (może nawet wtedy, gdy któryś wiatrak przestał istnieć).

EwaH: Wg mnie w przypadku zdjęcia z pięcioma wiatrakami fotograf stoi znacznie dalej niż w przypadku zdjęcia z trzema wiatrakami.
Przyporządkowanie wiatraków na obu zdjęciach ok. (też je porównywałem we wcześnijszym wpisie). Uwaga o znaczeniu położenia śmigieł - bardzo ciekawa :-)
Zasięg zdjęcia z pięcioma wiatrakami oznaczony żółtą linią - wg mnie nie jest poprawny: na zdjęciu wiatrak nr 5 jest prawie w środku kadru, a wg oznaczenia na planie - w pobliżu prawej krawędzi. Przy założeniu jak na wcześniejszym rysunku (zielone linie i budynek oznaczony znakiem zapytania) połozenie wiatraków jest poprawne. Jest prawdopodobne, że zdjęcie wykonano przed powstaniem tego budynku (szukamy potwierdzenia).

Ostatnio edytowany przez J23 (14.12.2019 00:58:24)

Offline

 

#42 14.12.2019 11:17:37

marcinguzek

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.07.2017
Posty: 403

Re: Trzy wiatraki - konkurs

argument z ubraniem dorosłych mężczyzn wydaje mi się doskonały! (chłopiec mógł "donaszczać" ubranie po starszej siostrze);

jeżeli twierdzicie, że to posesja Płocka 11 (potem Płocka 9/11 hip.7092) to ja to przyjmuję - jak pisałem nie umiem ocenić odległości i perspektywy na zdjęciach; niestety osoba, która pisała artykuł o historii tej posesji na podstawie materiałów z archiwum, nie ma dostępu do notatek więc teraz nie dowiemy się wiele więcej; sprawy nie ułatwiają dostępne taryfy; w 1911, Płocka 11 ma oznaczenie typowe dla części Woli hip. 3106 (które może być równie dobrze gdzieś w okolicach Żytniej czy Młynarskiej), po nieparzystej stronie jest tylko nr 5 więc nie wiadomo nawet do kogo należałby ocalały wiatrak; taryfa z 1914 pokazuje już numery 7, 9, 11 ale podane nr hip zupełnie nie pasują do oznaczeń na "geodezyjnej" z 1936;
jeżeli ktoś z Was ma dostęp do Lindley'a 1897, z APW w lepszej rozdzielczości, to tam jest nr hip. może by to coś wyjaśniło?

bardzo mi się podoba teoria że na zdjęciu z 3 wiatrakami po prostu pozostałych wiatraków już nie ma!
chronologia była by więc taka:
5 wiatraków 1887-94 od otwarcia gazowni do wybrukowania Dworskiej ... hmm może to jakiś piknik z okazji otwarcia?
3 wiatraki ok 1898/99 bo widać zabudowania Płocka 11; zdjęcie nie mogło być wykonane po 1900, bo: Brandel wyprowadził się z Warszawy oraz Lindley zaznaczył już tylko 2 wiatraki

mam prośbę do Ewy żeby nie używać podwójnej numeracji na zdjęciu 5 wiatraków zaproponowałaś "obiekt 7" jako "Garbarnie Dworska 46" ustaliliśmy że to obiekt późniejszy wybudowany prawdopodobnie ok 1904; "drugi obiekt 7" też nie pasuje do założenia że zdjęcie przedstawia niewybrukowaną dworską; to są budynki Szpitala Starozakonnych otwartego ok 1902 (w 1894 rozpoczęto budowę i dla tego wybrukowano Dworską);

przy okazji oznaczenia niezabudowanego placu, należących rzeczywiście do gazowni, po przeciwnej stronie Dworskiej, obok garbarni, Dworska 46, chciałbym Wam zwrócić uwagę na "klepisko", na którym odbywa się "piknik" na zdjęciu "5 wiatraków"... może to było jakieś stałe miejsce na tego rodzaju zgromadzenia? widziałem bardzo podobne zdjęcie Brandla, jeżeli chodzi o kompozycje, z wyścigów na Mokotowie? mężczyźni w kapeluszach/melonikach/cylindrach sugerujący klasę średnią i kobiety w chustach, wyglądające na przybyłe ze wsi, siedzące na ziemi (zdjęcie jest publikowane w tej samej Stolicy z 1979 co odwrotka 3 wiatraków)

Ostatnio edytowany przez marcinguzek (14.12.2019 11:20:53)

Offline

 

#43 14.12.2019 15:26:01

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Jedno zdanko tylko dorzucę. Czy wiecie, że budyneczki zaznaczone za mapie strzałkami widać na zdjęciu z 3 wiatrakami Dolne strzałka wskazuje budynek tuż za pierwszym wiatrakiem za panem w kapeluszu a strzałka wyżej  chałupę za chłopcami ( nad panią w jasnej bluzce )

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576332985.jpg
Szerzej później się rozpiszę

Ostatnio edytowany przez EwaH (14.12.2019 15:26:34)

Offline

 

#44 15.12.2019 11:33:18

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Dotarło do mnie, że  urwałam się z choinki w tym temacie   ( zresztą na czasie - niedługo 24 grudzień ) bo wałkujecie temat od 6 lat a ja się z jakimiś teoriami się wychylam. W tym wątku  jest tyle informacji, adresów, nazwisk że aż mi się kręci w głowie   Ja widzę tylko zdjęcia, mapy, linie pomocnicze, zarysy budynków i nie potrafię tak pięknie pisać i opowiadać jak Wy   Baaa.. nawet numerację plączę - obiecuję, że się poprawię   Rozbawił mnie sweterek po starszej siostrze... ale oczywiście  to bardzo prawdopodobne i dlatego przyjrzałam się bliżej zdjęciu z 3 wiatrakami i dostrzegłam co prawda więcej szczegółów, o których wcześniej nie wspominaliście analizując te zdjęcia  lecz... moje linie pomocnicze się nie mylą. To nie mogą być te trzy wiatraki tzn. nr 1, 2 i 3 O ile przestrzeń po lewej stronie pierwszego wiatraka jakoś da się dopasować, o przestrzeni między 1 i 2 wiatrakiem można dyskutować to przestrzeń miedzy 2 i 3 po prostu prawie nie istnieje. Nie wiem czy rozumiecie moje rysunki... tam jest za wąsko. I raczej nie da się dopasować odpowiedniego punktu z którego fotograf mógł zrobić zdjęcie, to fizycznie niemożliwe. Trzeba rozważyć wersję z innym układem tych wiatraków, może jednego czy dwóch już nie było.
Co do zdjęcia z pięcioma wiatrakami J23 oczywiście masz rację, fotograf stoi znacznie dalej. 


http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576404598.jpg

Najbardziej pasuje usunięcie wiatraka nr 4, nr 3 również ( chociaż można założyć ,że się schował za nr. 2 ) I kolejne zagadki. Czy to możliwe żeby w tej sytuacji budynek między nr 2 i 5 nie był widoczny ? Na planie Lindleya ma nieco inny kształt. A może go krzaki zasłaniają ? I czy między nr 5 a dolną czerwoną linią był jakiś komin ?

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576409437.jpg

Ostatnio edytowany przez EwaH (15.12.2019 12:40:22)

Offline

 

#45 15.12.2019 12:41:04

marcinguzek

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.07.2017
Posty: 403

Re: Trzy wiatraki - konkurs

odnosząc się do poprzedniego posta to budynki które wypatrzyłaś, to budynki te już opisywaliśmy (chyba?)
zacytuje sam siebie (to lubię najbardziej)
"chciałem zwrócić uwagę na zabudowania o przedwojennym adresie Skierniewicka 22 i 24 (obecnie budynek ZTM, Skierniewicka 28) na rogu Siedmiogrodzkiej i Skierniewickiej, oznaczyłem je nr 5 (zamiast Ohma); budynki o identycznym zarysie jak na Lindleyu widać na planie z 1936 (historyczna UM) oraz na zdjęciach lotniczych z 1935 i 45"
niestety pod tym wpisem zniknęły zdjęcia hostowane nie na Kolejce, zapewne stąd zamieszanie; J23 dał potem chyba współczesne zdjęcie tego budynku?
https://goo.gl/maps/HuD5kAdsoYK2

drugi obiekt który wypatrzyłaś to protoplasta Ursusa na Wolskiej; zabudowani włączono do tej fabryki, istniały do II wojny
tu jest fotka
https://images89.fotosik.pl/46/a56d66c4ce3c4c19.jpg
szczegóły gdzieś w zakamarkach tego tasiemcowego wątku - nie ma powodu żeby ich nie przypomnieć

Bardzo i się podoba teoria, że zdjęcie 3 wiatraki przedstawia JEDYNE pozostałe wiatraki w okolicach Sadurki (Płocka/SKierniewicka)

Nie wiem czy dość wyraźnie opisałem swoją tezę: jeżeli zdjęcie 3 wiatraki jest późniejsze to BARDZO PRAWDOPODOBNE, że pozostałych wiatraków już nie było; jeżeli założymy że zdjęcie wykonano ok 1897/98 po wydaniu Lindleya z którego korzystamy, a zaraz przed kolejnym z 1900 gdzie są już oznaczone tylko 2 wiatraki

Ostatnio edytowany przez marcinguzek (15.12.2019 12:50:30)

Offline

 

#46 15.12.2019 13:34:38

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Nie wiem Marcinie czy zauważyłeś, że edytowałam swój poprzedni post.
Czy tyły wiatraków 1 i 5 są tymi samymi ? Hmmm... chyba nie mam 100 % pewności.
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576412941.jpg

Ostatnio edytowany przez EwaH (15.12.2019 13:35:00)

Offline

 

#47 16.12.2019 18:15:57

J23

Moderator

Zarejestrowany: 18.08.2013
Posty: 1665

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Jeszcze raz przeanalizowałem kąty i odległości i nadal uważam, że zaproponowany przeze mnie zasięg zdjęcia z trzema wiatrakami jest w miarę poprawny:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/454_1576515193.jpg

Linię, na której musiał stać fotograf, wyznacza północny wiatrak i budynki fabryki Franaszka w tle (żółta linia). Jeżeli to nie są budynki Franaszka, to cofamy się do początku i zaczynamy wszystko od nowa...

A teraz zwróćmy uwagę na szczegół, który nie był dotąd analizowany. Oto fragment zdjęcia przy lewej krawędzi:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/454_1576515355.jpg

Dwie osoby na lewo od wiatraka są częściowo przez coś przysłonięte. Co to może być? Może po prostu jakiś kopczyk usypany z ziemi lub chwastów.
A może  - i tu pofantazjuję w kierunku Marcina - jest to złożony w jednym miejscu materiał z rozbiórki wiatraka nr 4, który znajdował się tuż za prawą krawędzią zdjęcia...

Na marginesie - zdjęcia analizujemy na podstawie reprodukcji z albumu. Przydałaby się większa rozdzielczość. Rozumiem, ze nikt nie wrzuci czegoś takiego do sieci, ale może udałoby się uzyskać zdjęcia w większej rozdzielczości prywatnie? Marcin zdaje się znać wiele ciekawych osób, może by ktoś przesłał mu w zaufaniu taki rarytas.

Offline

 

#48 16.12.2019 19:58:30

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Trzy wiatraki - konkurs

marcinguzek napisał:

zacytuje sam siebie (to lubię najbardziej)
"chciałem zwrócić uwagę na zabudowania o przedwojennym adresie Skierniewicka 22 i 24 (obecnie budynek ZTM, Skierniewicka 28) na rogu Siedmiogrodzkiej i Skierniewickiej, oznaczyłem je nr 5 (zamiast Ohma)

Wiem, że nie ma to znaczenia w tym wątku, ale ja z kolei chciałem zwrócić uwagę, że ów budynek nie należy do ZTM. Tylko do TW. Pisałem to już zresztą w poście #22.

Offline

 

#49 16.12.2019 20:19:27

marcinguzek

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.07.2017
Posty: 403

Re: Trzy wiatraki - konkurs

co do ostatniego wątku to już o tym pisałem? Janusz D. jeden z adminów JzW jest zawodowym fotografem jeżeli są dostępne szklane negatywy to chce do nich dotrzeć, głównie przez Muzeum Woli (np. w celu ustalenia, po której stronie była emulsja czyli czy to nie odwrotki? jak odwrotki, to np grubość szklanego negatywu przekłamuje obraz na odbitce itd. itp. nie znam się, On się zna więc dajmy mu działać? );

tak przy okazji to cichłbym przypomnieć (poinformować), że znający ciekawych osób Marcin mieszka na stałe w Londynie ... i zachęcić mieszkających w Warszawie a nie daj boże na Woli, żeby spróbowali w Muzeum Gazownictwa? to jest raczej "izba pamięci" niż jakiś wielka instytucja naukowa; może uda się ustalić w jakich okolicznościach powstało 5 wiatraków i dla czego Muzeum przechowuje je jak relikwie? przypomnę że ustaliliśmy, że to jakiś kawałek płotu na tyłach gazowni (wiejcie główne było gdzie indziej), czemu zdjęcie z kawałka klepiska na zapleczu Gazowni eksponowane jest w ich Muzeum?

ten kopiec, to kocham! i idee, że to kopiec po którymś wiatraku ... niestety na podstawie takiego zdjęcia to możemy tylko pofantazjować ale gratuluję J23 "oczka", to na prawdę fajny element

na koniec, ma propozycję - może sprawdzimy co tam mogło być wzdłuż Wolskiej, na fragmencie który nas interesuje?
ja zacząłem od "najbardziej po lewo" bo tam widać jakiś komin a który pytaliście?
teoretycznie może być to Wolska 63, też garbarnia Hornów, wygląda bardzo obiecująco gdy ją obserwujemy od strony wiatraków
https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-G-2110-2.jpg
(na drugim planie wyłania się Wolska 66 ale niestety to kamienica z 1912)
na NACu jest jeszcze jedno zdjęcie - może zobaczycie coś więcej? co Was naprowadzi, ja jak mówiłem zupełnie nie mam wyobraźni do fotografii
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/69111:1/

a wyglądała garbarnia, od strony Wolskiej
https://www.warszawa.ap.gov.pl/referat_gabarytow/galerie/Wolska_galeria/duze/6399.jpg
niestety nie ma jej na Lindleyu 1900 (to posesja z budynkiem w kształcie położonego L nad samą Sadurką, nad napisem na mapie)
... a może garbarnia była w rozbudowie i to właśnie widzimy na zdjęciu? tak czy inaczej część zabudowań oficyny (widzianych od strony Sadurki/wiatraków) jest na Lindleyu z 1897

Ostatnio edytowany przez marcinguzek (16.12.2019 20:21:18)

Offline

 

#50 16.12.2019 20:27:38

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Ja z kolei dokonałam kolejnych odkryć na tym zdjęciu.
Myślę, że widoczny kontur dachu to dach budyneczku ( ów ) widocznych na mapie 1936.
O budynku za plecami pana w kapeluszu już wspomniałam.
A trzecia strzałka to komin .... muszę to rozrysować

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576523825.jpg

Ostatnio edytowany przez EwaH (16.12.2019 20:28:56)

Offline

 

#51 16.12.2019 22:19:14

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Wyszło mi tak jak na załączniku. Nawet się w miarę zgadza. Mam nadzieję, że zrozumiale to narysowałam. Budynek między wiatrakiem 1 i 2 wygląda na budynek w którym obecnie mieści się Wydział Ruchu Drogowego KSP lub inny znajdujący się na niebieskiej linii. Nawet kupka resztek po wiatraku nr 4, którą wykukał J23 by się zgadzała.


http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576530445.jpg

Marcin Ci ludzie siedzą nad wodą na grobli dlatego są widoczni do pasa w górę
A zwróciliście uwagę na podobne rogatywki kilku panów ? Studenci czy pracownicy gazowni ?

Ostatnio edytowany przez EwaH (16.12.2019 22:28:11)

Offline

 

#52 16.12.2019 22:32:40

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Trzy wiatraki - konkurs

EwaH napisał:

Wyszło mi tak jak na załączniku. Nawet się w miarę zgadza. Mam nadzieję, że zrozumiale to narysowałam. Budynek między wiatrakiem 1 i 2 wygląda na budynek w którym obecnie mieści się Wydział Ruchu Drogowego KSP lub inny znajdujący się na niebieskiej linii.

WRD KSP mieści się przy ulicy... Waliców. Na pewno o to Ci chodziło?

Offline

 

#53 16.12.2019 22:42:08

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Lipton chodzi mi o budynek stojący przy skrzyżowaniu Karolkowej i Grzybowskiej ( czerwona strzałka)
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576532339.jpg


Prawie się poddałam bo wersja  J23 też pasuje do planu sytuacyjnego ale.... oboje do końca chyba nie mamy racji bo spójrzcie co dostrzegłam na zdjęciu z 3 wiatrakami. Z- to budynek  zajezdni tramwajów a zatem kluczowy budynek musi być tym z rogu Siedmiogrodzkiej i Skierniewickiej czyli bardziej na południe. Tylko teraz coś mi się daty rozjeżdżają.

EDIT:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/602_1576579275.jpg

Ostatnio edytowany przez EwaH (17.12.2019 11:51:31)

Offline

 

#54 17.12.2019 13:35:38

marcinguzek

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.07.2017
Posty: 403

Re: Trzy wiatraki - konkurs

EwaH napisał:

spójrzcie co dostrzegłam na zdjęciu z 3 wiatrakami. Z- to budynek  zajezdni tramwajów

nie mogłaś dostrzec czegoś czego nie było jakbyś przeczytała uważnie ten wątek to byś wiedziała, że w miejscu zajezdni tramwajowej była cegielnia Halbera z podanym adresem w taryfach i numerem hip. Wystarczy zajrzeć do wikipedia żeby się dowiedzieć że to budynek z 1903. Brandel przestał fotografować w Warszawie ok 1900 i wyjechał na stałe.

Podobnie twoja przednia obserwacja, nie można używać do identyfikacji zdjęć z wiatrakami zdjęć lotniczych z lat 30. Wola zmieniła się w tym czasie bardzo; warsztaty policyjne które są na rogu Karolkowej i Grzybowskiej to była za czasów Brandla glinianka (jak chcesz powiem Ci do kogo należała cegielnia?); nawet na geodezyjnej z UM z 1936 zarys budynku jest inny z czego wynika że to co pokazałaś to budynek z lat 20/30. XX w. (nie znam historii).

Dla tego zaproponowałem ustalenie czasu budowy "wysokich" kamienic wzdłuż Wolskiej żeby zawęzić poszukiwania; wg mnie tylko kilka z nich jest z XIX w. (np. stojąca do dziś Młynarska 7 znacznie bardziej pasująca niż "Twój warsztat policyjny" jest z 1904 więc nie mogła być na zdjęciu)

Ostatnio edytowany przez marcinguzek (17.12.2019 13:39:31)

Offline

 

#55 17.12.2019 16:35:17

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

No tak Marcinie powinnam doprecyzować, że na terenie zajezdni na miejscu dzisiejszych hal z czerwonym dachem wcześniej urzędowała firma Ursus a jeszcze  wcześniej Fabryka Motorów Gazowych i Naftowych Rajmunda Machczyńskiego ( zresztą Twoje słowa i zdjęcie tej fabryki ) i przypuszczam, że to właśnie ta ostania majaczy się na fotce z 3 wiatrakami.

Offline

 

#56 17.12.2019 18:38:03

marcinguzek

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.07.2017
Posty: 403

Re: Trzy wiatraki - konkurs

EwaH napisał:

No tak Marcinie powinnam doprecyzować, że na terenie zajezdni na miejscu dzisiejszych hal z czerwonym dachem wcześniej urzędowała firma Ursus a jeszcze  wcześniej Fabryka Motorów Gazowych i Naftowych Rajmunda Machczyńskiego ( zresztą Twoje słowa i zdjęcie tej fabryki ) i przypuszczam, że to właśnie ta ostania majaczy się na fotce z 3 wiatrakami.

znowu, nie na miejscu hal z czerwonym dachem, zawsze była zajezdnia tramwajowa; to  budynek oznaczony na planie 1936 "remiza tramwajowa"; powstała w 1903, w miejscu cegielni Nuty Halbera o nr hip 3086 (zasypano glinianki); historia tej posesji jest taka: najpierw była tam cegielnia potem, ogrody Ohma a potem Św. Stanisław; cegielnia dalej działał "na zapleczu" Św. Staniała, prawdopodobnie do końca XIX w. bo jest w taryfach a zarys pieca, komin i glinianka jest na Lindleyu z 1897; na jej miejscu postawiono remizę tramwajową, która stoi do dziś (sprawdź, hale z czerwonym dachem są na zapleczu szpitala)

tu kawałek planu z 1936, obrazującego to wszystko:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/599_1576604574.jpg
działka 3086 została bez nr i wygląda jak "sięgacz"/droga do remizy od Wolskiej, tak na prawdę to pozostałości dojazdu do cegielni;
Franaszek niebieska strzałka;
Ursus/Machczyński, zielona

tu fragment taryfy, który to może przybliżyć, taryfa całkiem użyteczna z 1989 czyli z czasów gdy zostało wykonane zdjęcie 3 wiatraki;
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/599_1576603738.jpg

Hale po fabryce Machczyńskiego, przejął Ursus i widać je na zdjęciu lotniczym z 1935 a także ich ruiny na 1945; mają one adres Skierniewicka 27/29 i takiego adresu używał formalnie Ursus; przyjęło się jednak potocznie podawać adres Wolska 55
http://www.warszawa1939.pl/obiekt/wolska-55

jak widać "czerwone dachy" zajezdni tramwajowej są oddalone od hal Machyńskiego/Ursusa ... dla ułatwienia Franaszek to Foton a fabryka Ursusa stała tam gdzie blok spółdzielni Strop (z dzisiejszym adresem chyba Skierniewicka 21?)

Ostatnio edytowany przez marcinguzek (19.12.2019 00:23:11)

Offline

 

#57 19.12.2019 00:39:55

J23

Moderator

Zarejestrowany: 18.08.2013
Posty: 1665

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Trochę geometrii...

Podstawowa zasada perspektywy mówi, że im bliżej obserwatora znajduje się obiekt, tym na obrazie lub zdjęciu jest większy. Tak więc na zdjęciu z trzema wiatrakami wiatrak nr 1 (lewy) znajduje się najdalej od fotografującego, wiatrak nr 2 (środkowy) - najbliżej, a wiatrak nr 3 (prawy) - w odległości pośredniej między poprzednimi.

Zrobiłem proste (wręcz prymitywne) doświadczenie. Ustawiłem na stole jednakowe obiekty rozmieszczone tak, jak na planie Lindley'a, a następnie starałem się umiejscowić aparat fotograficzny w taki sposób, aby otrzymać kierunki i proporcje takie jak na zdjęciu z trzema wiatrakami. Wyznaczony w ten sposób punkt był zgodny z miejscem zaproponowanym przeze mnie na prezentowanym wcześniej zasięgu zdjęcia z trzema wiatrakami. Tym razem został on wyznaczony tylko na podstawie rozmieszczenia wiatraków, bez odniesienia do tła i pozostałych elementów zdjęcia. Warto dodać, ze ogniskowa obiektywu nie jest w tym przypadku istotna - wpływa ona na kąt widzenia, ale nie na zasady perspektywy.

Gdyby fotografujący stał dalej, jak to sugeruje EwaH, to pozorne różnice wysokości wiatraków były by mniejsze, lub nawet niezauważalne - jak to jest na zdjęciu z pięcioma wiatrakami.

Próbowałem układów z innymi wiatrakami i nie udało mi się uzyskać poprawnych kątów i proporcji. Może jeszcze układ: wiatrak 2 z lewej, wiatrak 4 w środku i wiatrak 3 z prawej mógłby dać podobną perspektywę przy obiektywie skierowanym na północny zachód, ale wtedy w polu widzenia byłby także wiatrak 1 (pomiędzy wiatrakami 4 i 3) - chyba, że wtedy już nie istniał. W takim układzie budynki widoczne w tle znajdowałyby się przy Wolskiej za stawem Sadurka (np. duży budynek Wolska 69 - nie wiem, kiedy powstał), a biały budynek przy lewej krawędzi zdjęcia znowu nie ma odpowiednika na planie Lindley'a.

Offline

 

#58 19.12.2019 01:10:08

marcinguzek

Użytkownik

Zarejestrowany: 5.07.2017
Posty: 403

Re: Trzy wiatraki - konkurs

J23 napisał:

W takim układzie budynki widoczne w tle znajdowałyby się przy Wolskiej za stawem Sadurka (np. duży budynek Wolska 69 - nie wiem, kiedy powstał), a biały budynek przy lewej krawędzi zdjęcia znowu nie ma odpowiednika na planie Lindley'a.

ja zupełnie się nie znam na geometrii i ogniskowych
zabudowania na terenie Wolska 69, murowane, są naniesione na Lindleya; nie ma dużego frontowego budynku od strony Wolskiej, którego zdjęcie jest na referacie gabarytów (brak również na Lindley 1900). Natomiast zdjęcia z NAC, częściowo robione od strony Sadurki (czyli od wiatraków) pokazują budynki naniesione na Lindleyu
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/69111:1/
jeżeli w jakikolwiek sposób pasują do "geometrii i ogniskowych" to jesteśmy bliżej

chciałby po raz kolejny zwrócić uwagę, że zabudowa na rogu Płockiej i Wolskiej wg mnie nie pasuje do tego co widać po lewej stronie zdjęcia (obiekty oznaczone nr 1);
w XIX wieku nie było narożnej kamienicy Płocka 19/Wolska 59
http://www.warszawa1939.pl/obiekt/wolska-59
a monumentalna kamienica Grocholskiego (zwana Hrabiakiem) powstała w 1912
http://www.warszawa1939.pl/obiekt/wolska-54
podobnie Wolska 66 (istniejąca do dziś, na rogu Syreny) w 1911
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1 … _dzis.html

w skrócie: pod koniec XIX wieku, między Franaszkiem Wolska 41
https://www.warszawa.ap.gov.pl/referat_ … /6387.html
a Garbarnią Horna (Wolska 69)
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/69111:1/
nie było po "nieparzystej" wysokiej zabudowy ...

Ostatnio edytowany przez marcinguzek (19.12.2019 01:11:28)

Offline

 

#59 19.12.2019 11:15:21

EwaH

Użytkownik

Zarejestrowany: 23.10.2017
Posty: 63

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Ja z kolei poczytałam trochę o kątach widzenia i perspektywie z nawet kombinowałam jakby tu obliczyć wielkość obiektu na zdjęciu. Muszę się pogodzić z tym że źle określiłam lokalizację budynku kluczowego.  J23 ma rację to nie moźe być innego jak fabryka Franaszka. Najbardziej przekonał mnie komin który wznosi się w podwórzu tego budynku   W wolnej chwili to rozrysuję.

Offline

 

#60 19.12.2019 22:38:53

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Trzy wiatraki - konkurs

EwaH napisał:

Lipton chodzi mi o budynek stojący przy skrzyżowaniu Karolkowej i Grzybowskiej ( czerwona strzałka)
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 532339.jpg

Dobra, już wiem o co chodzi. Przy ul. Karolkowej nie mieści się WRD KSP, tylko ów wydział... garażuje tam swoje pojazdy

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora