Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 24.07.2007 08:49:23

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Żelazna?

Zdjęcie, które co jakiś czas nie daje mi spać od kilku już lat:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185259092.jpg

Podpisano je (zabijcie - nie pamiętam, skąd toto wytrzasnąłem) "Żelazna, Wydział Zatrudnienia". Ba, nawet (chyba) wiem, dlaczego. Wydział Zatrudnienia (czy też Pracy - nie chce mi się teraz sprawdzać) faktycznie w którymś momencie mieścił się w gmachu Zgromadzenia Kupców na rogu Leszna i Żelaznej, do którego wchodziło się kładką od razu na pierwsze piętro. Fajnie - tylko tamten budynek miał pięć pięter a na zdjęciu nie widać paru drobiazgów, które powinny się na nim wówczas pojawić... A tak w ogóle, czy to aby na pewno Warszawa? Z drugiej strony, niektóre elementy do Żelaznej (tylko nie przy Lesznie ) mogłyby pasować. Sądzicie coś o tym?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 24.07.2007 21:21:07

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: Żelazna?

Pastorałki nastrajają po warszawsku.

Budynek może być wysoki - fragment dachu, który widać, może należeć już do następnego, niższego budynku; zauważ że tam widać coś co może być miejscem łączenia dwóch sąsiednich kamienic.

Na Żelazną to mi nie wygląda z przyczyn astronomicznych. Słońce stoi wysoko, czyli zdjęcie jest robione w środku dnia, gdyby to była Żelazna cienie nie byłyby do niej prostopadłe, ale raczej szły by wzdłuż. Czyli prędzej któraś z ulic biegnących prostopadle do Żelaznej (w sensie kierunku, nie że przecznica).

Jeszcze jedno - na Żelaznej to chyba powinno być torowisko?

Trzebaby prześledzić budynki wzdłuż muru getta szukając takiego z charakterystyczną wieżyczką na odcinku równoległym do Alej Jerozolimskich.


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#3 24.07.2007 22:54:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Żelazna?

Borek napisał:

Budynek może być wysoki - fragment dachu, który widać, może należeć już do następnego, niższego budynku; zauważ że tam widać coś co może być miejscem łączenia dwóch sąsiednich kamienic.

Może sobie i może - tyle, że tamten był narożny, więc nic niższego przed nim stać nie miało prawa.

Borek napisał:

Na Żelazną to mi nie wygląda z przyczyn astronomicznych. Słońce stoi wysoko, czyli zdjęcie jest robione w środku dnia, gdyby to była Żelazna cienie nie byłyby do niej prostopadłe, ale raczej szły by wzdłuż. Czyli prędzej któraś z ulic biegnących prostopadle do Żelaznej (w sensie kierunku, nie że przecznica).

Do tego punktu rozważań jeszcze nie dotarłem Oczywiście.

Borek napisał:

Jeszcze jedno - na Żelaznej to chyba powinno być torowisko?

Mnie się akurat wydaje, że ono tam jest. Zdaje mi się?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 25.07.2007 00:17:49

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: Żelazna?

Coś jakby pojedynczy tor być może widać, ale nie widać śladów trakcji i nie bardzo umiem sobie wyobrazić drugi tor obok (wąsko). Dlatego wydaje mi się (nienerwowo oczywiście) że to raczej tor nie jest.


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#5 25.07.2007 10:08:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Żelazna?

Trakcji - i owszem - nie widzę. Tu by się należało podeprzeć choćby Trasbusem - może (choć nic mi o tym nie wiadomo - i zresztą nie sądzę) jakiś odcinek nie został przywrócony do ruchu po 1939. Drugi tor mógłby być za murem. A czy zbyt wąsko? Bywały i takie miejsca.

(nie upieram się, to takie luźne uwagi)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 25.07.2007 10:16:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Żelazna?

Szybki rzut oka na odpowiedni plan... I (cenzura ) - żadna z ulic biegnących z grubsza ze wschodu na zachód nie pasuje do moich poprzednich założeń. Mam wielką ochotę na Sienną, ale tam nigdy nie było tramwaju - więc pewnie to nie jest tor. Szukamy...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 25.07.2007 10:50:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Żelazna?

Bliskie fotografującego budynki po prawej stronie, całkiem ładne. Niestety, dom z wieżyczką jest o jedno piętro za wysoki, żeby mógł to być narożnik Siennej i Twardej - na zdjęciach z "ostatniego spojrzenia" różnica wysokości pomiędzy nim a kolejnym budynkiem jest szokująca, moim zdaniem zbyt duża, żeby to mogło być to miejsce. Ponadto tamten miał jasną elewację - a ten na naszym zdjęciu jest stanowczo ciemny. I zresztą nie wygląda na to, żeby tamten narożnik nie był pod kątem prostym. Zamknięcie perspektywy ulicy, może być - Sienna wpadała centralnie na Plac Kazimierza W.

Aha - żeby nie tracić czasu - Referat Gabarytów nie pomoże, nie ma tam tego fragmentu.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 8.09.2007 22:02:27

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: Żelazna?

Sorry, podeprę się linkiem do konkurencji, bo tak szybciej niż tłumaczyć pół dnia co i jak...

http://www.werttrew.fora.pl/post26000.h … ght=#26000

ryszard.maczewski napisał:

Widok w Solną od strony Hali Mirowskiej - dom z wieżyczką stał na północno-zachodnim rogu skrzyżowania Solnej i Elektoralnej.


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#9 9.09.2007 00:00:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Żelazna?

Borek napisał:

podeprę się linkiem do konkurencji

A jakaż to dla nas konkurencja?
(poważnie)

Już czytam, szukam, myślę - ale ze względu na jutrzejsze plany, nie mogę obiecać wyważonej reakcji wcześniej, niż w poniedziałek


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 9.09.2007 00:15:10

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: Żelazna?

Tak się jeszcze przyjrzałem temu, co można znaleźć u Ryszarda na stronie - chyba wychodzi na to, że wejście po drewnianych schodach jest do budynku Głównego Urzędu Miar na Elektoralnej. To by mogło mieć jakiś sens - to jest ważny urząd, nawet dla okupanta.

http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1 … lna_2&r3=0


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#11 9.09.2007 00:26:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Żelazna?

I się rozwiązało

Faktycznie, znałem przecież ten nietypowy budynek, ale idiotyczny podpis "Żelazna" tak zamącił mi w głowie...

Owszem, to jest Elektoralna - widoczek zaczyna się od istniejącej do dziś kamienicy nr 18. Bardzo myli zamknięcie perspektywy, ale nie ma siły - zbyt wiele się zgadza. Pięknie dziękuję, kolejne zdjątko mam opisane

W ramach wdzięczności (?!) dodam istotną informację - zdjęcie wykonano (owszem, jestem przekonany) w roku 1942.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora