Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 17.10.2007 11:34:59

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

trochę getta

Widać nawet jedynkę, ale jakoś nie mogę sobie jej dopasować do tej ulicy i bramy. Wjeżdżała na teren getta Dziką, wyjeżdżała Nalewkami. Nalewki to nie są, więc może Zamenhofa. Najgorsze, że Niemiec stoi chyba na zwrotnicy, której na Zamenhofa przy Niskiej być nie powinno.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1192613474.jpg

Tu to samo miejsce. "Prądnica" wbrew pozorom niczego mi nie przybliżyła - w książce z roku 1938 są dwa adresy: Świętokrzyska 12 i Żelazna 75a. Żaden mi się nie podoba

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1192613502.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 17.10.2007 11:45:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Eee... już chyba wiem. Według hipotezy sprzed dwóch minut, "Prądnica" się przeniosła na przeciwległy narożnik. To by była Chłodna od Żelaznej w stronę Waliców. Potwierdzenia/zaprzeczenia mile widziane

(na ewentualne pytanie, co tam robi tramwaj z numerem 1, odpowiadam: )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 17.10.2007 13:09:36

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Offline

 

#4 17.10.2007 15:17:06

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Jak widać, zająłem się ostatnio intensywnym odkrywaniem Ameryki i wyważaniem otwartych drzwi

Słowo daję - to nie była prowokacja, naprawdę nie wiedziałem. Tym bardziej mi teraz wesoło, dzięki


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 18.10.2007 00:45:24

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: trochę getta

chrisfox napisał:

Jak widać, zająłem się ostatnio intensywnym odkrywaniem Ameryki i wyważaniem otwartych drzwi

W tej dziedzinie zawsze byłem mocny


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#6 17.02.2008 19:48:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Pora na coś naprawdę strasznego. Zdjęcie, które nie daje mi spać od lat. Mam nawet wytypowane miejsce, gdzie to zrobiono - i dużą dozę przekonania - ale potwierdzić nie jestem w stanie. Gdzie to było?

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173793943.jpg

W razie czego, służę nieco większym obrazkiem - ale z niego też wynika tylko tyle, co z powyższego...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#7 18.02.2008 11:58:09

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Może - żeby trochę popchnąć temat - napiszę parę rzeczy w miarę oczywistych Ulica biegnie (z grubsza) z południa na północ, prawda? Na dobrą sprawę, dzięki tramwajowi, małe getto odpada. Pewne, że nie jest to Żelazna. Nie są to - po mojemu - Nalewki, bo widoczny w perspektywie jasny budynek, jest zbyt niski, jak na Plac Muranowski. Nie jest to (zdjęć nie mam, ale nic nie pasuje) Smocza...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 23.02.2008 20:25:35

 osa

Użytkownik

Zarejestrowany: 21.01.2008
Posty: 98

Re: trochę getta

Jestes pewien,że to zdjęcie z getta?
Może zostało zrobione wiosną lub latem 40 roku gdzies w okolicach getta,
wtedy gdy jeszcze getto nie było zamknięte.
Na ulicy sa ludzie w opaskach i bez.


Jeśli wypłaczesz już wszystkie swoje łzy, zacznij się śmiać
Amos Oz

Offline

 

#9 24.02.2008 00:31:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Prawdę mówiąc, nie widzę nikogo bez opaski. Może jedynie rikszarz z lewej, ale całej jego prawej ręki nie widać a opaska mogła się zsunąć nisko. Muszę spokojnie popatrzeć na większy obrazek, myślę jednak, że to getto - także dlatego, że żadna z ulic poza tym obszarem nie przychodzi mi do głowy a na Muranowie mam pomysł na lokalizację, nie mogę jej tylko potwierdzić z braku materiału porównawczego Oczywiście, jestem otwarty na wszelkie inne pomysły - w końcu po to ten temat poruszyłem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 24.02.2008 20:27:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Większy obrazek wygląda tak. Obejrzałem, wszyscy mają opaski.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1203881002.jpg

Popracowałem trochę nad hipotetyczną lokalizacją - niektóre szczegóły nieźle pasują (choćby ilość posesji za skrzyżowaniem na drugim planie). Cała reszta wygląda tragicznie - nie ma się do czego odnieść


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 24.02.2008 22:49:43

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

No, dobrze. Zerknąłem jeszcze na fotoplan `35 i już chyba wystarczy. Stanowczo twierdzę, że to Karmelicka. Zdjęcie wykonano prawie ze skrzyżowania z Nowolipiem. Widać po lewej narożnik Nowolipek a w perspektywie budynek Dzielna 20. Kto tak nie uważa... niech protestuje


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 25.02.2008 10:01:25

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta

chrisfox napisał:

No, dobrze. Zerknąłem jeszcze na fotoplan `35 i już chyba wystarczy. Stanowczo twierdzę, że to Karmelicka. Zdjęcie wykonano prawie ze skrzyżowania z Nowolipiem. Widać po lewej narożnik Nowolipek a w perspektywie budynek Dzielna 20. Kto tak nie uważa... niech protestuje

Trafnie zidentyfikowałeś - to Karmelicka. Tyle, że to foto mam zidentyfikowane od dość dawna. Zaoszczędził bym Ci czasu gdybym wiedział wcześniej (ale pewnie bym odebrał Ci sporo przyjemności )

Offline

 

#13 25.02.2008 12:21:01

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Wolę tak, jak teraz przyjemność rzeczywiście była spora - i bardzo dziękuję za potwierdzenie. Prawdę mówiąc, po pierwszym spojrzeniu na obrazek, zacząłem krzyczeć, że to musi być Karmelicka - a było to ze dwa lata temu - tylko kompletnie nie miałem się czym podeprzeć. Masz może jeszcze jakieś zdjęcia z tego odcinka? Z getta (nie licząc skrzyżowania z Lesznem) mam chyba ze dwa obrazki: jeden jest przy szpitalu, od strony Nowolipia a drugi chyba też z północy, ale na razie nie umiem go podczepić do konkretnego miejsca. Podpisany był "Karmelicka", przedstawia tramwaj na wąskiej ulicy, więc nie zgłaszałem zastrzeżeń Znajdę chwilkę, to może sporządzę jakiś oddzielny wątek o tej ulicy - chyba, żebyś zrobił to przede mną.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#14 26.02.2008 19:57:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Najpierw - dla pewności - zajrzałem na warszawa1939... Odetchnąłem z ulgą - tam tego nie ma. Więc może to będzie tradycyjne u mnie odkrywanie Ameryki, ale za to z nieco mniejszym wstydem Kolejne zdjęcie (dziś nareszcie spojrzałem tu i ówdzie) - i od razu ogłoszę, gdzie to było. Roox się pewnie uśmieje, ale trudno Naprawdę, jeszcze piętnaście minut temu nie byłem pewien.

Znany obrazek:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173819852.jpg

...wykonano ze skrzyżowania Bonifraterskiej i Przebieg. Perspektywę ulicy zamyka narożny budynek Placu Muranowskiego - Muranowska 7. Niezbyt wielkie odkrycie, ale ucieszyłem się i tak.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#15 26.02.2008 23:40:26

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: trochę getta

chrisfox napisał:

Perspektywę ulicy zamyka narożny budynek Placu Muranowskiego - Muranowska 7. Niezbyt wielkie odkrycie, ale ucieszyłem się i tak.

Ano jak już jesteśmy przy Muranowskiej. Przeczytałem kiedyś w książce o Powstaniu w Getcie, że kamienicę Muranowską 6 łączył tunel pod ulicą łączący ją z Muranowską 7. Wiadomo Wam cuś na ten temat?


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#16 26.02.2008 23:56:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Yorik napisał:

jak już (...) Wiadomo Wam cuś na ten temat?

Jak już przychodzi do konkretów, to wiadomo, że mi nic nie wiadomo. Coś gdzieś... aczkolwiek nie wiem, czy przypadkiem nie czytałem tego u kogoś pokroju Jacka Eisnera, czy inszego Szpilmana (z całym szacunkiem - mam tu na myśli, że nie są to opracowania historyczne). Kojarzy mi się to trochę z Edelmanem a może też coś było u Ringelbluma (bo - żałuję - dziennik Czerniakowa miałem w ręku bardzo dawno temu i niewiele zeń pamiętam). Najbardziej na bieżąco - niby - jestem z "Przewodnikiem po nieistniejącym mieście" - ale stamtąd jakoś tego sobie nie przypominam. A może Antoni Reński ("Czytanie z dłoni" - naprawdę polecam)?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#17 26.03.2008 10:09:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Dwa obrazki, do których jakoś nie mogę się zabrać:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1176287159.gif

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1190225366.jpg

Na dolnym widać wieżę kościoła św. Augustyna. Ukształtowanie terenu wydaje się wskazywać na widok od strony Okopowej (chyba jest pod górę - a może mi się wydaje?). A jaka to konkretnie ulica?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#18 26.03.2008 11:59:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

Właściwie, jednak ten pomysł z widokiem od Okopowej nie bardzo mi się podoba. Na pierwszym planie mamy skrzyżowanie, które tam mi nijak nie pasuje - więc może to np Lubeckiego przy Ostrowskiej czy Miłej? Cienie chyba się kładą z prawej na lewą, więc gdyby słońce świeciło z zachodu (południowego zachodu), przebieg ulicy by pasował.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#19 26.03.2008 12:45:32

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: trochę getta

To Lubeckiego róg Miłej. Zabudowania m.in garbarni Imrotha z charakterystycznym graniastym kominem.
Na drugim planie zabudowa Ostrowskiej.
A więc dobrze typowałeś:)

Ostatnio edytowany przez roox (26.03.2008 13:05:41)

Offline

 

#20 26.03.2008 20:22:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: trochę getta

roox napisał:

róg Miłej

Miło mi niezmiernie

Słowo daję, to Lubeckiego pomyślało mi się dziś przed dwunastą - przez parę lat całkiem gdzie indziej to lokowałem. Umieszczenie zdjęcia na forum (nie pierwszy raz to widzę) jakoś pobudza mój leniwy rozum. Trzeba więc chyba próbować nadal, muszę czegoś kolejnego poszukać


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora