Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 11.03.2008 22:08:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

księżyc_nad_gieesem napisał:

zaczynając od butów doszliśmy do koncepcji tramwajowych w Lublinie.

Ale ale... Jeszcze przy okazji do pewnego stopnia zlokalizowaliśmy zdjątko i pogawędziliśmy o latarniach. To jest właśnie urok nieskrępowanej dyskusji


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#22 11.03.2008 22:39:02

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Bata

chrisfox napisał:

Ale ale... Jeszcze przy okazji do pewnego stopnia zlokalizowaliśmy zdjątko

Zaraz, zaraz. Zlokalizowaliśmy jedno a ten tramwaj w niby Lublinie to gdzie?

Offline

 

#23 11.03.2008 22:43:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Zapomniałem...

Czyli - trzeba kontynuować wątek


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#24 11.03.2008 23:48:24

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Bata

chrisfox napisał:

Ale ale... Jeszcze przy okazji do pewnego stopnia zlokalizowaliśmy zdjątko i pogawędziliśmy o latarniach. To jest właśnie urok nieskrępowanej dyskusji

Daawno temu, miałem praktyki szkolne w lubelskiej telewizorni. Polegało to na tym, że ganiałem z ciężkim sprzętem dzwiękowym za dzwiękowcem, starając się w miedzyczasie nie wleźć w kadr kamerzyście. Dzwiękowiec, pan Zdzisio czy Czesio, niespecjalnie pamiętam, był typem wiejskiego filozofa i starał się każdą wypowiedź jaką nagrywaliśmy skomentować w swój własny niepowtarzalny sposób. Kiedyś naszła go melancholia czy inne wielkie myśli o niczym i był stwierdził.

pan Czesio czy Zdzisio napisał:

Człowiek tym różni się od małpy, że lubi sobie pogadac, a moim celem w życiu jest to wszystko zarejestrować.

Od tego czasu staram się tą różnicę powiększać.

Pozdrawiam serdecznie i róźnicowo.

ksiezyc_nad_gieesem...


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#25 12.03.2008 00:06:02

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Bata

Mechanik Jarząbek napisał:

Zaraz, zaraz. Zlokalizowaliśmy jedno a ten tramwaj w niby Lublinie to gdzie?

Na zdjęciu mamy wagon tramwajowy z doczepą na pętli, ale raczej mi to na getto nie wygląda. Koło wagonu i po prawej stronie stoją jacyś mundurowi. Na oko to chyba mundury niemieckie i jeden co mi przypomina granatowego policjanta. Trzeba by wybadać, w których miastach przedwojennej Polsce były tramwaje i czy w tych miastach były getta. A potem drogą stopniowej eliminacji, może coś uda się roztrzygnąć.

Pozdrawiam serdecznie i roztrzygająco.

ksiezyc_nad_gieesem...


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#26 12.03.2008 07:05:24

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Analitycznie: ()
Nie wiem, skąd pomysł, że to w getcie. Ja tam widzę jeden biały punkt mogący być opaską, przy czym osoba tego wzrostu niekoniecznie musiała być - z racji wieku - do noszenia opaski zobowiązana, może to być cokolwiek, niekoniecznie akurat to. Następna sprawa, to ogromny luz - getta raczej nie były miejscami o wielkich przestrzeniach, tu stanowczo brakuje mi tłoku, zresztą te drzewa w tle... sielanka, nie getto. Oczywiście, nie wykluczam, ale nie bardzo to wygląda.

Letnia doczepa. Gdzie coś takiego mogło jeszcze wtedy jeździć? Odbierak też jakiś taki nietypowy - jeden prosty pręt...

Prawdę mówiąc, granatowego też nie widzę - chyba, że jest nim człowiek stojący przy tramwaju, na prawo od bliższego słupa. Odwrócony tyłem - może to być czapka granatowego, albo cokolwiek.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#27 12.03.2008 10:44:03

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Tramwajowo:
Znalazłem odbierak rolkowy:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1205314774.jpg

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.infoludek.pl/stmkm/elektryczne.html, wykonano je ponoć w Szczecinie a komentarz jest taki:
Zaczęto systematycznie wymieniać odbieraki rolkowe na lirowe systemu "zyg-zag". Lirowe nie niszczyły tak sieci i miały dłuższy żywot. - a dotyczy wczesnych lat dwudziestych. Na stronie jest też zdjęcie letniego wagonu doczepnego używanego "do drugiej wojny światowej" - jest on jednak niepodobny do tego na naszym obrazku.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#28 12.03.2008 13:00:56

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Bata

księżyc_nad_gieesem napisał:

Na zdjęciu mamy wagon tramwajowy z doczepą na pętli, ale raczej mi to na getto nie wygląda. Koło wagonu i po prawej stronie stoją jacyś mundurowi. Na oko to chyba mundury niemieckie i jeden co mi przypomina granatowego policjanta. Trzeba by wybadać, w których miastach przedwojennej Polsce były tramwaje i czy w tych miastach były getta.

Na pewno dwa miasta mialy getto i nawet wewnetrzne w nim linie tramwajowe: Lodz i Warszawa.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#29 12.03.2008 16:38:47

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Bata

Nie dość, że Lublin nie miał nigdy tramwajów, to lubelskie getto było ostatnim miejscem, gdzie te tramwaje mogłyby jeździć.

Tu jeszcze taka fotka z krakowskiego getta (no może z pogranicza) - szczerze mówiąc sam nie wiem jak tam wyglądały linie tramwajowe

http://i29.tinypic.com/16jlgqq.jpg

Ostatnio edytowany przez roox (12.03.2008 17:17:03)

Offline

 

#30 12.03.2008 20:55:33

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Bata

chrisfox napisał:

Analitycznie: ()
Nie wiem, skąd pomysł, że to w getcie. Ja tam widzę jeden biały punkt mogący być opaską, przy czym osoba tego wzrostu niekoniecznie musiała być - z racji wieku - do noszenia opaski zobowiązana, może to być cokolwiek, niekoniecznie akurat to.

Ano właśnie. To może być n.p. jakiś pakunek owinięty w jasny papier, albo zwinięta gazeta. Z zabudowań tylko ten drewniak po lewej. To wygląda na jakieś dalekie przedmieście.


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#31 12.03.2008 21:14:15

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Bata

Tak, analitycznie. Nawet bardzo analitycznie.
Ja wiem, że dziś jest 12 marca i bardzo blisko do pierwszego kwietnia. Ale piszę w tej chwili/ co bardzo rzadko mi się zdarza/ zupełnie poważnie. Przeglądałem sobie zawartość dysku i znalazłem drugie zdjęcie, które kiedyś wyszperałem na e-bay z podpisem .......... Lublin. I co na nim widzicie? Nie znam na tyle tego miasta aby stwierdzić jednoznacznie, że to właśnie jest Lublin.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/5_1205352426.jpg


Cholera - po wypisaniu tego wszystkiego spojrzałem wstecz na zdjęcie zamieszczone przez Rooxa i chyba wszystko jasne , przynajmniej w przypadku tego nowszego "Lublina"

Offline

 

#32 12.03.2008 21:14:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Yorik napisał:

To wygląda na jakieś dalekie przedmieście.

Dokładnie. Pomysł z gettem w ogóle mi się nie podoba. A już krakowskie to nie jest z pewnością - było położone (co zresztą raczej jest lokalizacją typową) na terenie gęsto zabudowanym. Ponadto: Przez getto przebiegały dwie linie tramwajowe, jednak na terenie dzielnicy zamkniętej nie było przystanków i żaden z tramwajów nie zatrzymywał się w jej obrębie. (http://www.dws.xip.pl/reich/zaglada/getto3.html)
W Łodzi też tramwaj przez getto jeździł, ale - o ile sobie dobrze przypominam - całkiem eksterytorialnie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#33 12.03.2008 21:22:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Mechanik Jarząbek napisał:

I co na nim widzicie?

Widzimy coś całkiem podobnego do tego:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1205353120.jpg
(Kraków)

Oczywiście, w lubelskim getcie mur też mógł mieć takie eleganckie macewopodobne zwieńczenie. Zaraz będę dalej kopał, robi się ciekawie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#34 12.03.2008 21:37:39

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Bata

Z tym gettem to może być tak, że w mieście które widzimy na zdjęciu było getto i tramwaje. Być może pół roku a może i rok poźniej jak autor zdjęcia odbierał gdzieś na drugim końcu Europy zdjęcia od fotografa, to mu się te dwie informacje zbiegły do kupy. Oczywiście ogólnie błędnego opisu nie mogę wykluczyć. Lista gett, przynajmniej tych większych jest tu: http://www.deathcamps.org/occupation/pi … ertmap.jpg Wychodzi z niej, że getta z tramwajami były w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Lwowie, Brześciu, Wilnie, Bielsku Białej, Sosnowcu, Będzinie i chyba w Kownie, Rydze i Mińsku. Obejrzałem troche pocztówek ze Lwowa i większośc, znaczy się trzy ma odbieraki w kształcie liry, reszta jest nieczytelna. Jutro będę oglądał resztę miast pod tym kątem.
Wypatrzyłem jeszcze znak drogowy "ustąp pierszeństwa przejazdu". Takie znaki obowiązywały w Polsce po 1938 roku, jak wyczytałem z http://www.znaki-drogowe.pl/3_1_4.htm

Pozdrawiam serdecznie i kątowo.

ksiezyc_nad_gieesem...

Ostatnio edytowany przez księżyc_nad_gieesem (12.03.2008 21:42:23)


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#35 12.03.2008 21:38:53

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Co się tyczy Lublina:

W marcu 1941 roku w Lublinie zostało utworzone dla ludności żydowskiej getto, którego granice były wyznaczone ulicami: Od rogu Kowalskiej, przez Kowalską, Krawiecką wzdłuż bloku domów, przecinając wolne pole Siennej od Kalinowszczyzny aż do rogu Franciszkańskiej, następnie przez Unicką aż do rogu Lubartowskiej, Lubartowską aż do rogu Kowalskiej 3. (http://www.tnn.pl/pm,903.html) Muszę sobie spokojnie popatrzeć na plan, ale przecież nic mi z niego nie wyniknie


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#36 12.03.2008 21:45:20

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Bata

chrisfox napisał:

Co się tyczy Lublina:

następnie przez Unicką

Przypomniałeś mi. Właśnie na Unickiej spoczywają mój Stryj / też przedowojenny maszynista/ ze Stryjenką a także mój Brat stryjeczny ze swoją małżonką.

Offline

 

#37 13.03.2008 15:08:14

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Bata

chrisfox napisał:

W Łodzi też tramwaj przez getto jeździł, ale - o ile sobie dobrze przypominam - całkiem eksterytorialnie.

Getto lodzkie posiadalo podobnie jak warszawskie wlasna komunikacje tramwajowa i nawet znacznie dluzej utrzymywana niz w Warszawie. Tramwaje w lodzkim gettcie prowadzily tez powazne przewozy towarowe. Szczegoly dotyczace Lodzi moge podac wieczorem, poniewaz nie mam pod reka lodzkiej monografii. A na samej pamieci wole nie polegac.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#38 13.03.2008 16:20:21

Yorik

Moderator

Skąd: z Nienacka
Zarejestrowany: 11.03.2007
Posty: 2530

Re: Bata

Trochę o tramwajach w Łodzi i w łódzkim getcie jest tutaj:

http://www.mlyniec.gda.pl/~mach/lodz.htm


ZDARZA SIĘ

Offline

 

#39 13.03.2008 17:23:31

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

I owszem

Dla wielu były to mroczne czasy. Wiele tysięcy ludzi w tym czasie tragicznie i przedwcześnie zakończyło życie. Z punktu widzenia komunikacji tramwajowej nie były to aż tak bardzo mroczne czasy.

Niemniej, jest tam też coś takiego:

Ruch odbywał się przy użyciu wagonów letnich sprowadzonych w 1941 roku z Koblencji.

...i to może być ciekawe. Ja bym w ogóle klucza do zagadki tego zdjątka upatrywał w dwóch elementach - rolkowym odbieraku i letniej doczepie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#40 13.03.2008 22:27:58

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Zacząłem szukać "po odbieraku" i pierwszy efekt jest taki:

(o używanych po wojnie w Warszawie wagonach Lw) posiadały typowy dla Wrocławia odbierak rolkowy (http://mkm101.republika.pl/twlw.html)

Czyli znów Niemcy. Przedtem Szczecin, teraz Wrocław... Nawet na całkiem starych obrazkach z warszawskimi tramwajami (choćby i typu A), odbieraki są lirowe.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora