Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 8.10.2007 08:15:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

jeszcze o KL Warschau

Zacytuję fragmenty czegoś w rodzaju recenzji najnowszego IPN-owego wydawnictwa traktującego o tym obozie. Pozwoliłem sobie ściągnąć je z pewnego forum, gdzie nie jestem już lubiany i tendencyjnie obrobić - bo chyba coś ciekawego sygnalizują...

Najpierw o tym, co publikacja zawiera:

foq napisał:

(...)Choć autor publikacji, a także autor przedmowy z wyraźną atencją oceniają dorobek śledczy i zaangażowanie p. Trzcińskiej - to nie da się ukryć, że ta publikacja jest w swojej wymowie miażdżącym głosem w dyskusji nad wnioskami wyciąganymi przez p. Trzcińską..

Nie tylko najdalej idące i kontrowersyjne tezy (komory przy Dworcu Zachodnim, 5 lagrów na terenie Warszawy, data uruchomienia obozu czy ilość jego ofiar) nie zostały potwierdzone, to jeszcze wykazano szereg nieprawidłowości oraz, co gorsza, b. nieładne manipulacje pani sędzi w prowadzeniu śledztwa i w poczynionych przez nią ustaleniach.(...)

(...)przy okazji w bardzo złym świetle zostaje przedstawiona osoba p. Trzcińskiej..(...)

Teraz to, czego w niej nie ma:

foq napisał:

(...)pomijanie zeznań jednoznacznie mówiących o istnieniu jakiegoś obozu na Kole czy też ignorowanie (z przyczyn formalnych ??) faktu jego uwidocznienia na praktycznie wszystkich fotografiach lotniczych tego rejonu jest po prostu śmieszne i niepoważne. Takich sytuacji jest więcej i nie pozwala to niestety darzyć pełnym zaufaniem poczynionych dotąd przez autora ustaleń w sprawie.

Tak mi się to jakoś wpisuje w pewien nurt... - a może to tylko mania prześladowcza?

Z nieco innej beczki. Jest jeszcze rzecz o posmaku sensacji, która jednak jakoś mocno dziwnie mi wygląda... Raz jeszcze zacytuję:

foq napisał:

Nowych materiałów brak, a stare często zostają podważone - np. mit słynnych instalacji gazowych w i na tunelu pod Dworcem Zachodnim zostaje chyba obalony dzięki żyjącym do dzisiaj ... projektantom i twórcom tych instalacji, wybudowanych w latach 70-tych!(...)

Dowodów nie mam, jedynie pamięć, która jak wiadomo lubi sobie to i owo popłatać. Owe słynne banie w międzytorzu widziałem niejednokrotnie a pamiętam to, bo zawsze mocno mnie owe nietypowe obiekty (czy też jeden obiekt - tu już się kłócić nie będę) intrygowały. Stąd pamiętam też świetnie, co o tej budowli - czy budowlach - napisano w tygodniku "Perspektywy". Pojawił się tam artykuł, w którym po raz pierwszy zetknąłem się z hasłem "KL Warschau" - była w nim też mowa o komorach gazowych a także - i chyba głównie dlatego o tym pamiętam - zdjęcie "mojego ulubionego" obiektu z Zachodniego, opisanego jako bania gazotwórcza. Co z tego wynika? Nie za wiele, jednak... Otóż - mimo owych pamięciowych figli - przekonany jestem, że czytałem ową publikację nie później (raczej wcześniej), niż pod koniec lat siedemdziesiątych. Owszem, wtedy nie takie rzeczy robiono i nie takie głupoty usiłowano ludziom wmawiać. Jednak, czy jest mocno prawdopodobne, że serwowano by aż takie brednie o budowlach powstałych zaledwie kilka lat wcześniej? Chyba, że celowo chciano wszystko sprowadzić do absurdu, ale tu z kolei - choćby w stosunku do poniesionych kosztów - szopka była o wiele zbyt mała...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 18.04.2008 08:52:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: jeszcze o KL Warschau

Tak mi się dziś z rana pomyślało... (i nie jest to głos za ani przeciw czemukolwiek - po prostu, luźna hipoteza)

Jednym z haseł pojawiających się w argumentacji dotyczącej liczby ofiar, są tzw "transporty niewiadome" - które znikły z Pawiaka a los ich nie jest znany. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego transporty do obozów koncentracyjnych wyjeżdżały z ogólnodostępnych dworców a nie ze znakomicie od strony bezpieczeństwa i poufności zlokalizowanych Stawek. Skądinąd, tamtejsza bocznica została przecież po likwidacji getta znacznie przedłużona a jedna z jej odnóg docierała niemalże pod sam Pawiak. Może więc jednak czasami korzystano z niej i w celu wywózki więźniów?


Uwaga techniczna. Wątek przeniosłem z forum "później, niż kiedyś". Kiedy go tam umieszczałem, wydawał mi się bardziej na miejscu, bo traktował o tym, co dzieje się współcześnie. Dziś jednak trochę się cofnąłem w czasie i mam wrażenie, że tu jednak będzie bardziej logicznie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 18.04.2008 12:46:37

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: jeszcze o KL Warschau

chrisfox napisał:

(...) Owszem, wtedy nie takie rzeczy robiono i nie takie głupoty usiłowano ludziom wmawiać. Jednak, czy jest mocno prawdopodobne, że serwowano by aż takie brednie o budowlach powstałych zaledwie kilka lat wcześniej? Chyba, że celowo chciano wszystko sprowadzić do absurdu, ale tu z kolei - choćby w stosunku do poniesionych kosztów - szopka była o wiele zbyt mała...

W tym wszystkim trzeba by jeszcze postawic pytanie o powojenna role KL Warschau. I tu byc moze jest odpowiedz na pytanie dlaczego sprawa jest tak zagmatwana. I dlaczego tez pewne sprawy byly sprowadzane na granice absurdu.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#4 18.04.2008 22:27:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: jeszcze o KL Warschau

oelka napisał:

trzeba by jeszcze postawic pytanie o powojenna role KL Warschau

Nie mogę się z tym nie zgodzić. Jakoś tak tylko trudno mi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Łatwo wpaść w jakieś uproszczenia.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#5 18.04.2008 23:36:38

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: jeszcze o KL Warschau

chrisfox napisał:

Nie mogę się z tym nie zgodzić. Jakoś tak tylko trudno mi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Łatwo wpaść w jakieś uproszczenia.

Co do jedengo faktu nie ma watpliwosci. Po po wojnie mial jescze swoj dalszy ciag historii. Pod pretekstem zagonienia do pracy zebrakow i roznych bezdomnych znalezli sie tam tez ludzie niewygodni dla nowej wladzy.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#6 19.04.2008 14:33:53

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: jeszcze o KL Warschau

Historia Gęsiówki jest już trochę znana i nie sądzę, żeby dziś miała ogromny wpływ na to wszystko, co się wokół tej sprawy dzieje. A jednak wciąż trwają dziwne jakieś manewry dotyczące okresu wcześniejszego i zupełnie innych obiektów. Tego sobie jakoś w głowie nie mogę poustawiać - i zapewne nie tylko ja.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora