Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#21 7.07.2008 07:32:18

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Likwidacja

Na poparcie argumentu 2 przypominam sobie serię zdjęć zrobionych ze szpitala św Zofii przedstawiające ludzi pędzonych od Żelaznej na północ nastepnie w Nowolipie.

Ponadto przyglądając się mapce trudno ustalić w którym miejscu skrzyżowania stała brama czy przy Smoczej czy przy Nowolipiu (a jeśli przy Nowolipiu to z której strony skrzyżowania).

Offline

 

#22 7.07.2008 08:35:21

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Likwidacja

Sam, jak wiesz, miałem/mam nieco wątpliwości, ale akurat nie takich, o których napisałeś.
Na zdjęciu nr 2, tak naprawdę, to niewiele widać - m.in. dlatego nie powoływałem się na nie w swich wypocinach.
Gdyby budynki były - jak piszesz - połączone, to nie mogłoby być takiej sytuacji, w której na zdjęciu 1, w budynku umieszczanym przeze mnie na rogu Smoczej, widać okna, a na zdjęciu nr 2 - już nie. Jeśli są takie różnice to znaczy, że na dwóch zdjęciach robionych z różnych miejsc, wzajemny układ obu budynków jest inny. A więc są od siebie oddalone. Ponownie zwracam uwagę na tabliczkę z nazwą ulicy.  Poza tym na fotce 4 wyraźnie widać narożnik budynku przy Smoczej i okno w pierzei sytuowanej wzdłuż tej ulicy.
Co do torów - o zdjęciu nr 2 już napisałem - nie opieram się na nim, a perspektywa często kłamie. Na zdjęciu 4 - ja przynajmniej - widzę wyraźnie, że tory rozpoczynają skręt w lewo.
Co do kierunku wypędzania: zgadzam się, że droga na wschód byłaby krótsza. Co mogłoby zdecydować o tym, gdzie są pędzeni Żydzi? Popatrz, co się dzieje za murem - pożar i czarno od dymu. Może Niemcy też nie lubią się dusić?
Gdzie stała brama, głowiliśmy sie w poście z wątku "Bramy". Naszym, a przynajmniej moim, zdaniem na zdjęciu z ekipą filmową, za bramą na Nowolipiu (określaną na planie Leociaka jako wewnętrzna) widać skręt w Smoczą (tj. w prawo). I, że patrzą od wschodu, brama wydaje się być przed skrzyżowaniem ze Smoczą. A więc na zdjęciach z albumu powinna być ZA skrzyżowaniem. Pozdro.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#23 7.07.2008 09:10:14

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Króciutko

Tory na zdjęciu 4 (a może nawet i 5) wyraźnie skręcają. Ludzie na zdjęciu mogli zostać czasowo - ze względu na walki toczące się w okolicach Nowolipia i Smoczej - skierowani w kierunku Befehlstelle.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#24 7.07.2008 12:51:48

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Likwidacja

Prawda jest taka że nic innego nie pasuje. Więcej danych przemawia za koncepcją Zaruka a moje zastrzezenia nie mialy mocnego poparcia w faktach.

Offline

 

#25 7.07.2008 13:31:38

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Likwidacja

Daros napisał:

Jest takie zdjęcie
http://img67.imageshack.us/img67/3145/0 … wl5.th.jpg
które  ktoś opisał jako likwidację szopów Szultza.

Ja tam na 99,9 % już wiem gdzie to jest, ale muszę jeszcze sprawdzić w jednym źródle coby było 100% Tak więc macie czas do jutra:D

A swoją drogą Zaruk mozolnie udowodnił to, czego mi się nie chciało udowadniać. Dlatego tym większy szacunek dla niego.
Wiem wiem, leń straszny jestem, ale usprawiedliwia mnie brak netu w domu (i właściwie tylko to mnie usprawiedliwia).

Ostatnio edytowany przez roox (7.07.2008 13:55:24)

Offline

 

#26 7.07.2008 14:24:41

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

roox napisał:

Zaruk mozolnie udowodnił to, czego mi się nie chciało udowadniać. Dlatego tym większy szacunek dla niego.
Wiem wiem, leń straszny jestem

Mogę się tylko podpisać, także pod tym leniem - mnie akurat usprawiedliwia (jeśli usprawiedliwia) wyłącznie to Wielkie wyrazy uznania.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#27 8.07.2008 10:20:09

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Likwidacja

http://i26.tinypic.com/xdw605.jpg

Męczyło mnie to zdjęcie od dłuższego czasu, bo miejsce dość charakterystyczne, ale za nic nie pasowało mi to do getta centralnego czy głównego terenu szopów. I faktycznie - jest to bowiem zdjęcie z terenu Dużego Toebbensa (pewnie z przygotowań do likwidacji), SS-mani stoją na ul. Prostej przy Twardej. Oczywiście perspektywa kłamie jak najęta:) no i nie ma ruin zniszczonego we wrześniu '39  budynku Prosta 2 róg Twardej, ale za dużo detali się zgadza.

Dla porówniania fota z jesieni '39

http://i25.tinypic.com/2ebqs1h.jpg

Offline

 

#28 8.07.2008 13:28:44

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Czytam, czytam, doszedłem do słowa "Toebbens" i klapka spadła (po tzw. "niewczasie" ) W życiu bym o tym nie pomyślał, tak się tą Niską zasugerowałem. A miejsce tak charakterystyczne... Ogromne brawa


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#29 8.07.2008 13:53:18

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Szukałem właśnie czegoś w galerii, oglądam nasze zdjątko, a tam taki komentarz:

lunatic    29.04.2008 19:56:34

Znalazłam to zdjęcie w "Mówią wieki" i jest podpisane "na terenie zakładu Toebbensa" czyli Leszno lub Prosta


I to jest kolejny argument przeciwko pisaniu rzeczy istotnych pod zdjęciami w galeriach. Proszę o to, apeluję - i nic - wartościowe informacje giną nam akurat wtedy, kiedy by się mogły przydać. Chyba zacznę pod każdym wklejanym do galerii obrazkiem, wklejać od razu komentarz w stylu:
Masz coś ciekawego do powiedzenia o tym zdjęciu - powiedz nam to na forum, tu nikt tego nie przeczyta
(czy jakoś tak)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#30 8.07.2008 14:10:21

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Likwidacja

chrisfox napisał:

Masz coś ciekawego do powiedzenia o tym zdjęciu - powiedz nam to na forum, tu nikt tego nie przeczyta
(czy jakoś tak)

Amen. Podpisuję się po tym obydwoma rękami i nogami.

Offline

 

#31 8.07.2008 14:16:00

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Czyli - wprowadzamy rzecz w życie. Galerie naprawdę nie są dobrym miejscem do dyskusji. Oczywiście, nie znaczy to, że chciałbym zabronić pisania tam czegokolwiek. Ja tam na przykład umieszczam informacje dotyczące zidentyfikowanych miejsc (w getcie) - u góry napisane "gdzie to?" a pod spodem miła niespodzianka - ale rozmawiać możemy i musimy, wyłącznie tu. Od dziś będę się starał coś takiego dodawać. Do nowych obrazków na bieżąco, do starych... (gdybyście mogli w wolnych chwilach nieco pomóc, nic by w tym nie było złego )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#32 8.07.2008 14:23:24

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Likwidacja

To tak zupełnie a propos:D - uzupełnienie dodane wczoraj
http://kolejkamarecka.pun.pl/gallery.php?pid=2005
Wiem, nie do końca to sie zgadza z Leociakiem, ale fota nie kłamie.

Ostatnio edytowany przez roox (8.07.2008 14:24:09)

Offline

 

#33 8.07.2008 14:53:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

roox napisał:

nie do końca to sie zgadza z Leociakiem, ale fota nie kłamie.

Cóż, mamy takich spraw trochę - przy Marszałkowskiej chociażby... Nie kwestionując absolutnie tego, co jest (u Leociaka) napisane, ciężko na tej podstawie nie stwierdzić, że nie napisano (nie narysowano?) wszystkiego Może i dla nas coś zostanie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#34 8.07.2008 22:30:48

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Likwidacja

roox napisał:

http://i26.tinypic.com/xdw605.jpg

Męczyło mnie to zdjęcie od dłuższego czasu, bo miejsce dość charakterystyczne, ale za nic nie pasowało mi to do getta centralnego czy głównego terenu szopów. I faktycznie - jest to bowiem zdjęcie z terenu Dużego Toebbensa (pewnie z przygotowań do likwidacji), SS-mani stoją na ul. Prostej przy Twardej. Oczywiście perspektywa kłamie jak najęta:) no i nie ma ruin zniszczonego we wrześniu '39  budynku Prosta 2 róg Twardej, ale za dużo detali się zgadza.

Dla porówniania fota z jesieni '39

http://i25.tinypic.com/2ebqs1h.jpg

Wg.  Engelking , Leociak w tym miejscu powinna być brama. (powstała po 21.IX 42). Może SS-mani po prawej ją zasłaniają?

Ostatnio edytowany przez Daros (8.07.2008 22:31:23)

Offline

 

#35 8.07.2008 22:51:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Zapewne. Co ciekawe, przegradzający Prostą fragment muru z bramą, zachował się do lata 1944 - jest widoczny na "ostatnim spojrzeniu".

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1215550657.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#36 8.07.2008 23:45:57

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Likwidacja

Trochę szersze spojrzenie
http://img502.imageshack.us/img502/9838/szkolahandlowazc7.jpg

I tzw. "Dziki Zachód" - to co zostało z tej okolicy

http://img502.imageshack.us/img502/8910/dzwl3.jpg

i trochę później
http://img502.imageshack.us/img502/5728/dz2rf9.jpg

(oczywiście kazde zdjecie jest zrobione z innej perspektywy, ale  dla Was to pestka)

Ostatnio edytowany przez Daros (8.07.2008 23:51:38)

Offline

 

#37 9.07.2008 06:29:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Pięknie dziękuję za dziki zachód. Gdybyś miał więcej... (w razie czego, zrobi się oddzielny wątek)

Ciekawi mnie datowanie tych zdjęć, zwłaszcza pierwszego. Ja bym obstawiał lata sześćdziesiąte - 1962-64, chociaż jeśli źle widzę fragment tramwaju na ówczesnej Marchlewskiego (tfu...), może to być także nieco wcześniej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#38 9.07.2008 07:19:25

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Likwidacja

Tak, jest o czym podyskutować. Zdjecie zrobione z PKiN-u, jest Marchlewskiego, nie ma jeszcze ronda.

http://img228.imageshack.us/img228/7233/pulpit01um0.jpg

Offline

 

#39 9.07.2008 08:47:01

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Likwidacja

Bardzo pięnych ustaleń dokonali Szanowni Koledzy, szacuneczek. Szczególnie duże wrażenie zrobiły na mnie resztki bramy na Ostatnim Spojrzeniu.
Apelowałbym tylko, aby - jak proponował Chris - dla oceny powojennych zmian w strukturze miasta założyć nowy wątek. Mógłby on, przykładowo, obejmować stopniowe zanikanie pozostałej po wojnie zabudowy i "wymiany" jej na nową - słuszną z ideologicznego punktu widzenia. Osobny wątek mamy dla riun...


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#40 9.07.2008 09:09:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Likwidacja

Zaraz znikam - jeśli sami nie uruchomicie w międzyczasie innego wątku, może pomyślimy w okolicach soboty, co z tym zrobić. Od biedy, można nawet coś poprzerzucać. W sumie, nawet poniekąd spotkamy się na Koszykowej...

A owo zdjęcie urzekło mnie właśnie m. in. przez brak ronda (bodajże powstało w roku 1965). Po różnych okolicznych pozostałościach - całkiem wówczas jeszcze licznych - wałęsałem się nieco w początku lat siedemdziesiątych, przy okazji uczęszczania do szkoły na Grzybowskiej. Na Świętokrzyskiej widać nawet trolejbus (56 lub 56bis)...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora