Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 19.03.2007 20:39:23

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

bocznica Otwock Teklin

Witam, 5 minut temu się zarejestrowałem a już pierwszy post.
Poniżej umieściłem wycinek I wojennej mapy niemieckiej. Widać na niej bocznicę z Otwocka do Teklina, ale już na mapie WIGu tej bocznicy już nie ma. Może ktoś coś wie na ten temat?

http://www.republika.pl/bzq5/1/t/H33.jpg

Offline

 

#2 19.03.2007 20:43:01

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: bocznica Otwock Teklin

Witaj

Po cichu liczyłem, ze do nas trafisz.

W tym temacie nie jestem mocny, ale poczekaj cierpliwie - są tu tacy, którzy będą wiedzieć


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 19.03.2007 21:18:40

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: bocznica Otwock Teklin

Akurat na temat tej linii to coś wiem. Była to linia ze stacji Otwock do Cegielni Teklin. W pewnym okresie dołączono do niej bocznicę do budowanego Sanatorium m.st. Warszawy. W późniejszym okresie zbudowano linię z Cegielni Teklin do glinianek przy Szosie Lubelskiej.
Ale niewiele wiem o innej, widocznej na tej mapce bocznicy od linii normalnotorowej.

Offline

 

#4 19.03.2007 21:23:17

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: bocznica Otwock Teklin

balcerek napisał:

Widać na niej bocznicę z Otwocka do Teklina, ale już na mapie WIGu tej bocznicy już nie ma.

Z kolei, na mapie WIG-u jest linia z cegielni do wyrobisk zwanych Dołami Goldflama

Offline

 

#5 19.03.2007 21:27:49

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: bocznica Otwock Teklin

balcerek napisał:

Poniżej umieściłem wycinek I wojennej mapy niemieckiej.

A nie masz przypadkiem wycinka terenów położonych na wschód od zamieszczonego fragmentu aż do Szosy Lubelskiej - chodzi mi o przedłużenie bocznicy normalnotorowej. Na jakiejś mapie juz to widziałem ale Twoja jest bardziej dokładna.

Offline

 

#6 20.03.2007 20:26:21

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: bocznica Otwock Teklin

Tak się składa, że to koniec arkusza. Ale znalazłem w sieci sąsiedni, jako tako udało mi się je przeskalować i spasować.
http://republika.pl/bzq5/1/t/H33a.jpg

Offline

 

#7 20.03.2007 21:16:21

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: bocznica Otwock Teklin

Dziękuję bardzo. Szkoda tylko, że ta dołożony fragment pochodzi chyba z wcześniejszego okresu, gdyż linia na nim nie jest zaznaczona. Ja natomiast znalazłem coś takiego. I dalej nie wiem co to za linia. Świerk zaczynali już wtedy budować? 

http://img339.imageshack.us/img339/320/otwockmapacs3.jpg

Offline

 

#8 5.07.2007 23:24:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: bocznica Otwock Teklin

Mechanik Jarząbek napisał:

na mapie WIG-u jest linia z cegielni do wyrobisk zwanych Dołami Goldflama

Ja tak troszkę OT

Ciekawostka - a może i nie. Być może owa tradycyjna nazwa wyrobisk wzięła się od zniekształconego nieco nazwiska właściciela cegielni, Adolfa Goldmana.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#9 24.08.2008 21:02:59

KP

Nasz Drogi Gość

Re: bocznica Otwock Teklin

W miejscu gdzie jest bocnica  normalno torowa jest obecnie stacja śrudborów, nie zauważyłem w tamtej okolicy śladów po nasypie kolejowym ani nic co by mogło wskazywać na obecność bocznicy ale jeszcze będę sprawdzał tamtą okolicę. A kolejka wąskotorowa z Teklina do stacji Otwock służyła do transportu cegieł z cegielni nazwanej od imienia żony Adolfa Goldflama Tekli "Teklinek" do stacji Otwock gdzie następował przeładunek. Kolejka wąskotorowa przebiegała najpierw lasem gdzie obecnie jest leśna droga na której jeszcze są pozostałości cegieł czerwonych, dalej wzdłóż ulicy żeromskiego, samorządowej i czaplickiego. W czasie budowy sanatorium owszem była bocznica i ułożone tory żeby ułatwić transport cegieł na budowę ale cegieł z teklinka użyto tylko do budowy fundamentów. Obecnie jeszcze zostały w Rudce 2 doły tzw. doły Goldflama słyszałem od starszych mieszkańców że w jednym z tych dołów są jeszcze zatopione 3 wagony i fragment torowiska ale nie sprawdzałem tego osobiście.

pozdrawiam
KP

 

#10 24.08.2008 21:33:49

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: bocznica Otwock Teklin

Drogi nasz Gościu.

Jeśli pospacerujesz sobie po lesie pomiędzy przystankami Śródborów i Pogorzel Warszawska bez trudu znajdziesz dawny nasyp kolejowy. Aby ułatwić Tobie zadanie dodam, że jest to w pobliżu niedużego mostka.
Od Mamy mojego Kolegi wiem, że bocznica ta obsługiwała żwirownię w Świerku.
Ja natomiast pamiętam inny, wyraźny nasyp w Pogorzeli idący w tym samym kierunku. Niestety nasypu dziś nie ma - być może został splantowany przy budowie boiska sportowego.
Gorąco zachęcam do spaceru po lesie, tym bardziej, że zaczęły się pokazywać grzybki. Można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Offline

 

#11 25.08.2008 10:37:25

KP

Nasz Drogi Gość

Re: bocznica Otwock Teklin

Dziękuję za informację, na pewno sprawdzę którędy przebiegał ten tor w kierunku świerku, a czy możesz powiedzieć coś więcej o bocznicy w pogorzeli? Czy wiesz dokąd mogły prowadzić tory z pogorzeli i w jakich latach były używane?

 

#12 25.08.2008 11:38:15

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: bocznica Otwock Teklin

Przypuszczam, że te wszystkie nasypy prowadziły do żwirowni w Świerku lub gdzieś w pobliżu. Może po wybraniu piasku w jednym miejscu tory przekładano na nowe miejsce. Na mapie zaznaczony jest wjazd od strony Śródborowa natomiast na wspominany przeze mnie nasyp był wjazd od strony Pogorzeli.

Offline

 

#13 3.12.2008 22:58:47

mas1o

Nasz Drogi Gość

Re: bocznica Otwock Teklin

Przepraszam ze odkopuje taki stary wątek, ale chcialem sie spytac czy ktos moze nie ma tych map wiecej i/lub w lepszej jakosci?

Bardzo mnie interesuje historia Otwocka, a dosyc ciezko cos znaleźć nowego na ten temat...

 

#14 4.12.2008 08:16:20

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: bocznica Otwock Teklin

Coś by się znalazło, napisz jaki fragment Cię ineresuje.

Offline

 

#15 4.12.2008 17:40:36

mas1o

Nasz Drogi Gość

Re: bocznica Otwock Teklin

O! Wspaniale!

Nie wiem czy masz jakies rozne wersje starych map (a moze nawet i zdjec...) Otwocka ale wszystko mniej wiecej z tego kwadratu


http://img160.imageshack.us/img160/9787/87362774cc5.jpg

 

#16 4.12.2008 21:35:28

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: bocznica Otwock Teklin

przez kilka dni za pomocą poniższego linku będziesz mógł pobrać 3 mapki jakie znalazłem. Uwaga ciężkie.

www.republika.pl/bzq5/mapy.rar

Offline

 

#17 4.12.2008 22:39:42

mas1o

Nasz Drogi Gość

Re: bocznica Otwock Teklin

WOW! Są swietne


...a masz moze jeszcze troche bardziej na wschód od Otwocka?

 

#18 5.12.2008 21:10:34

balcerek

sekcja gimnastyczna

Zarejestrowany: 19.03.2007
Posty: 628
WWW

Re: bocznica Otwock Teklin

Offline

 

#19 2.05.2009 22:53:04

kolejki...

Nasz Drogi Gość

Re: bocznica Otwock Teklin

Witam Panów.

Bocznica kolejowa od St. Śródborów do dawnego Folwarku Strachocin była użytkowana przez kilka tylko lat. Na drewnianych podkładach ułożone tory, po nich konie ciągneły wagoniki. Wiem że to był żwir i był używany na potrzeby koleji. W okolicach małego mostka, jak to kolega poetycko opisał jest coś na co miejscowi mówią grobla. Obok wspomnianego boiska jest jeszcze jedna. Przepływająca Pogorzelska Struga w tamtych miejscach była spiętrzana i tworzyła stawy hodowlane. Prawdopodobnie jeszcze wtedy o kolejach tu nie myślano
Kolejkę do cegielni Goldmana koledzy mają ładnie opracowaną.
Pozostaje mi jeszcze napisać o kolejce która na mapach jest poniżej głównego toru. To kolejka która transportowała torf do stacji w Otwocku. Torf z obecnych stawów przy rezerwacie "Na torfach"
Z innych, ciekawych informacji...
z okolic obecnego przejazdy kolejowego w Pogorzeli, na czas budowy bunkrów na Dąbrowieckiej Górze była po proawdzona "wąskotorówka"...
W okolicach PW został też rozbity niemiecki pociąg pancerny (chyba 131) w dość dużej potyczce z rosyjskimi czołgami.
pozdrawiam

 

#20 26.01.2010 13:30:59

hando_83

Użytkownik

Zarejestrowany: 26.01.2010
Posty: 5

Re: bocznica Otwock Teklin

nic nie działa tak na wyobraźnie jak zdjęcia z epoki miejsc o których mówimy, wiec pozwolę sobie wrzucić kilka zdjęć

Wspomniany już tor kolejki na ulicy Samorządowej stworzonej do transportu materiałów do budowanego Sanatorium m.st. Warszawy. 1920 rok.

http://i49.tinypic.com/2q8cy82.jpg

http://i49.tinypic.com/29bew7r.jpg

http://i46.tinypic.com/250sg35.jpg


Natomiast niemiecki pociąg pancerny rozbity po Pogorzelą Warszawską miał nr 74 (typ BP44). Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Ziemi Otwockiej.
http://i45.tinypic.com/2nl7876.jpg

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora