Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 12.04.2007 09:19:57

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

gruzy z getta

Rok temu (gdzie indziej) zastanawiałem się, co się stało z ogromną masą gruzu i resztek pozyskanych z terenu dużego getta. Naiwnie sądziłem, że całość wywieziono wąskotorówką biegnącą nad Wisłę. Dziś przejrzałem pewien pdf (w którym rzekomo "jest lista tego, co pozostało" - nie wierzcie, tu akurat autorzy się kompletnie nie spisali), gdzie znalazłem jednak między wierszami pewną informację. Jeszcze rzut oka na ortofotomapę...

http://mapa1945.um.warszawa.pl/mwf/Wars … t&EXT=.MWF

i cóż my tam, proszę Szanownej Wycieczki, widziem?

A co mamy widzieć? Przedłużenie wschodniej skrajnej bocznicy Umschlagplatzu, rozdwajające się zaraz za Stawkami. Jedna odnoga skręca w Miłą i dociera w okolice Lubeckiego, druga biegnie dalej na południowy zachód i skręca w prawo, kierując się w wylot Dzielnej.

Chyba nareszcie jest odpowiedź na chamskie pytanie: "gdzie się podziały nasze gruzy"


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 12.04.2007 09:22:13

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy z getta

Aj waj! Oczywiście pod Firefoxem to badziewie się nie wyświetla. Proszę o chwilkę cierpliwości - zaraz coś się poradzi


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 12.04.2007 09:39:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy z getta

No, już. Oto rzeczony obrazek

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1176363413.jpg

U góry pośrodku szkoła pomiędzy Niską a Stawkami, u dołu Gęsiówka.
(przepraszam, to dla niektórych Gości - wiem, że Wy wiecie )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 12.04.2007 19:12:45

 zmisiek

Moderator

Skąd: z Dolnego Miasta
Zarejestrowany: 20.03.2007
Posty: 153

Re: gruzy z getta

Nie przepraszaj, my też możemy mieć luki w wiedzy (a przynajmniej ja przyznaję się bez bicia, że Twoje wyjaśnienia bardzo mi pomogły w lokalizacji tej okolicy). Baaardzo ciekawa obserwacja, nie wpadłem na to.
A tak przy okazji - może wyważam otwarte drzwi - pamiętam, że czytałem gdzieś jakiś niemiecki raport, ile dobra wywieziono z getta, tylko nie pamiętam (jak zwykle ) gdzie. Generalnie było tam coś ok. 12 milionów metrów sześciennych cegieł, itd. Wszystko to trafiło do rzeszy jako materiały budowlane.

Offline

 

#5 12.04.2007 21:33:30

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: gruzy z getta

Whatfor cytował raport niejakiego Kammlera. Gdzieś to jest na forum kielmona. Kto pierwszy znajdzie, wkleja link lub cytat

(i bardzo dziękuję za uznanie )


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora