Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#41 13.03.2008 22:49:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Piękne (choć nieduże ) zdjęcia gdańskich tramwajów można podziwiać tu: http://sabaoth.infoserve.pl/danzig-onli … sbahn.html - tam też występowały odbieraki rolkowe, aczkolwiek w roku 1945 już tylko na niewielkiej części tras sieć była przystosowana do współpracy z nimi (aj, to cała gałąź wiedzy ). Tak sobie myślę, że na naszym obrazku charakterystyczny jest też słup - a konkretnie okolice wysięgnika.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#42 13.03.2008 23:42:41

oelka

Użytkownik

9127685
Skąd: MDM
Zarejestrowany: 8.09.2007
Posty: 58
WWW

Re: Bata

chrisfox napisał:

Czyli znów Niemcy. Przedtem Szczecin, teraz Wrocław... Nawet na całkiem starych obrazkach z warszawskimi tramwajami (choćby i typu A), odbieraki są lirowe.

Warszawa otwierala tramwaje elektryczne na tyle pozno, ze wykorzystano znacznie nowoczesniejsze od trolei slizgi miedziane. Co zreszta po wojnie bylo ulatwieniem przy wprowadzaniu odbierakow kolejowych a potem Stemannow, poniewaz nie wymagalo przebudowy sieci trakacyjnej.
Odbieraki rolkowe byly we Wroclawiu, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie (waskotorowe), GOP (waskotorowe) i innych, szczegolnie tam, gdzie tramwaje elektryczne pojawily sie w XIX wieku.

Wagony L maksimum i Lw, ktore trafily do Warszawy otrzymywaly poczatkowo liry, a potem odbieraki kolejowe.

Lodz poczatkowo uzywala odbierakow rolkowych, jednak juz w okresie miedzywojennym wymieniono badz na liry (KEL), badz na odbieraki nozycowe (LWEKD).
Koblenckie letniaki jezdzily po Lodzi z lirami.
Do getta przakazano dwa z czterech letniakow, oraz grupe wagonow towarowych. W 1942 roku byly lacznie 4 wagony silnikowe i 29 towarowych. Do przewozow pasazerskich uzywano wylacznie wagonow silnikowych. Przewozy te byly jednak mocno ograniczone do wybranych godzin porannych i wieczornych.
Getto w Lodzi miescilo sie na Balutach, obejmowalo linie na Franciszkanskiej, Brzezinskiej i rynek Balucki. Tranzyt dla czesci aryjskiej prowadzony byl po Zgierskiej i Limanowskiego.

Krzysztof


Krzysztof Olszak
oelka.a.yahoo.com .a.=@
Kolej na rower
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa cz. 1

Offline

 

#43 14.03.2008 08:51:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Szczecin - według tego, co mi się udało wygrzebać - odpada. W Słupsku - przynajmniej w interesującym nas okresie - odbieraki były lirowe.

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1205480270.jpg
(Wikipedia)

Bydgoski przedwojenny tabor nie pasuje do zdjęcia, choć tu źródła nie są zbyt obszerne, może mieli też coś innego. Inowrocławskie tramwaje na starych zdjęciach mają liry, czy wręcz pantografy.

W Elblągu chyba dość długo stosowano rolkowe - http://www.tramwaje.elblag.webd.pl/archiwalne.html - trochę fajnych zdjęć, w roku 1916 nawet ichni (elbląski) cysorz przejechał się tramwajem z dworca . Na dwóch późnych obrazkach widać jednak lirę a nawet pantograf - a wymagały one (dotarłem, pochwalę się ) nieco innej sieci trakcyjnej i nie mogły być używane na tych samych trasach. Gwoli ścisłości, nietypowa sytuacja była w Gdańsku, gdzie do roku 1945 funkcjonowały oba systemy, jednak (bodajże m. in. do Jelitkowa) jeździł po prostu tabor eksploatowany wyłącznie na trasie przystosowanej do starego typu odbieraka. Może i w Elblągu było podobnie?

Ale się nam zrobiło tramwajowo...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#44 14.03.2008 09:41:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Tak sobie spokojniej spojrzałem na obrazek ze Słupska i wcale już nie jestem pewien - to chyba nie lira, tylko element podtrzymujący sieć

A za to w Elblągu...

Policjanci z elbląskiej drogówki zatrzymali motorniczego tramwaju, który miał ponad 1.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policję wezwał pasażer.
- Pasażer wyczuł woń alkoholu od motorniczego, gdy kupował w tramwaju bilet. Zaniepokojony wezwał policjantów, ci zatrzymali pijanego motorniczego na pętli tramwajowej. Alkomat wskazał ponad 1,5 promila alkoholu - powiedziała Anna Siwek, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji.

Przy motorniczym policjanci znaleźli reklamówkę z puszką po piwie.


I bądź tu człowieku mądry


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#45 10.09.2008 21:07:51

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Bata

Poniewaz w tym watku lacza sie klimaty warszawsko - lubelskie pozwalam sobie wkleic dwa dwa zdjecia podpisane jako Lublin a jest podejrzenie, ze moze byc to Warszawa (ale niekoniecznie).
http://img293.imageshack.us/img293/3997/2wkpolenjudenviertelvonyz0.jpg
http://img293.imageshack.us/img293/4787/wkpolenlublinvx1.jpg
Pochodza one z http://www.skyscrapercity.com/showthrea … 11&page=51
Warszawa czy nie Warszawa i ewentualnie gdzie ??

Pozdrawiam serdecznie i gdzieniegdzie.

ksiezyc_nad_gieesem ...


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#46 10.09.2008 21:12:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Górne to Przebieg - widok z Bonifraterskiej. Na dolnym pl. Piłsudskiego (wówczas raczej Adolfa H.) widziany od Królewskiej w kierunku północnym (po lewej fragment Pałacu Saskiego).

To drugie, obleci - pierwsze jest dla mnie rewelacją, dzięki ogromne

Inne zdjęcie kładki z ulicy Przebieg mamy w naszej galerii:

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1173819852.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#47 10.09.2008 21:49:20

księżyc_nad_gieesem

Moderator

Skąd: Ciecierzyn
Zarejestrowany: 16.09.2007
Posty: 132
WWW

Re: Bata

chrisfox napisał:

To drugie, obleci - pierwsze jest dla mnie rewelacją, dzięki ogromne

Prosze bardzo.

Pozdrawiam serdecznie i rewelacyjnie.

ksiezyc_nad_gieesem ...


Dopoki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem,
że na swiecie jest tak wielu idiotow (C) Stanislaw Lem (1921-2006)

Offline

 

#48 8.11.2009 21:55:08

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Bata

Yorik napisał:

Z tramwajami też różnie bywało. W takim np. Tarnowie  tramwaj jeździł  przed I i II wojną, aż do okupacji. Dziś mało kto by pomyślał.

Taaa..., Niemcom rzekomo tarnowskie tramwaje przeszkadzały w transporcie rzeczy wszelakich na front. To zaiste ciekawe, bo tych tramwajów tam były całe zajezdnie ;]  Swoją szosą, to jeden tarnowski tramwaj istnieje do dziś!

Yorik napisał:

Po wojnie zlikwidowano tramwaje w Słupsku, Inowrocławiu, Wałbrzychu, Olsztynie, Legnicy, Jeleniej Górze, Bielsku Białej.

Zapomniałeś o Kostrzynie nad Odrą, Słubicach, Gubinie i Zgorzelcu. O ile były to wtedy polskie miasta Do tego Cieszyn oraz Białystok. Choć w tym drugim mieście trakcja ta poległa jeszcze długo przed II wojną. A na deser zostaje Sopot :->

Ostatnio edytowany przez lipton (8.11.2009 22:19:45)

Offline

 

#49 8.11.2009 22:58:27

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Bata

lipton napisał:

O ile były to wtedy polskie miasta

Kostrzyń, Gorzów Wlkp to przecież prastare polskie miasta... Nie rozumiem użycia w tym przypadku trybu przypuszczającego.


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#50 8.11.2009 23:17:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11918
WWW

Re: Bata

Naturalnie. Tak samo Szczecin, Świnoujście i Berlin. Tego ostatniego, nie wiem, czemu nam nie zwrócono.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#51 8.11.2009 23:25:56

lipton

Użytkownik

Zarejestrowany: 20.09.2009
Posty: 851

Re: Bata

zaruk napisał:

lipton napisał:

O ile były to wtedy polskie miasta

Kostrzyń, Gorzów Wlkp to przecież prastare polskie miasta... Nie rozumiem użycia w tym przypadku trybu przypuszczającego.

O Gorzowie nic nie pisałem ;]  Bo tam strassenbahny się jakoś uchowały!  Choć były zakusy...  A Kostrzyn, hmm... 
Zdanie mogło wyjść nieskładne, bo mi się ze 3 razy jego koncepcja zmieniała  

I można rzecz, że to przez tamtejsze tramwaje padł blisko 400-letni Festung Kustrin, bo to właśnie przez środek twierdzy przebiegała linia tramwajowa. Niemniej łatwo się ona "nie poddawała", bo podczas robót strzałowych przy wysadzaniu najsłynniejszego bastionu Hoher Kavalier (I połowa lat 30. ub. wieku) kilkukrotnie uszkodzeniu ulegały słupy i sieć trakcyjna!  Dobra, koniec tego OT

Ostatnio edytowany przez lipton (8.11.2009 23:28:37)

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora