Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 30.07.2007 10:07:36

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

"Stolica" nr 4

Wczoraj zostałem obdarowany czwartym numerem tygodnika. Niby nic - tyle, że to numer 4 z roku bynajmniej nie 2007 - ten egzemplarz jest o 61 lat starszy i może się pochwalić całkiem ciekawą historią. Znaleziony został na Podkarpaciu (Strzyżów, bądź Ropczyce - ofiarodawca nie jest pewien), gdzie spełniał przez lata  rolę izolacji akustycznej, czy też termicznej. Mówiąc po ludzku, wraz z innymi gazetami, zamurowano go w miejscu, gdzie kiedyś były drzwi.

Popatrzcie na te obrazki...

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185781701.jpg

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185781837.jpg

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185781935.jpg

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185782011.jpg

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185782053.jpg

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185782089.jpg

http://kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/2_1185782185.jpg


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 30.07.2007 11:43:32

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: "Stolica" nr 4

Miodzio, kocham te klimaty Mam w domu rocznik Tygodnika Illustrowanego (trochę starszy ) i czasem go wyciągam żeby - ot tak sobie - pokartkować


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#3 30.07.2007 12:44:02

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

Borek napisał:

Mam w domu rocznik Tygodnika Illustrowanego

A nie ma tam czasem czegoś o kolejce do Marek? Zdarzało im się o niej pisać.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#4 30.07.2007 18:00:12

Borek

Moderator

Zarejestrowany: 12.03.2007
Posty: 497
WWW

Re: "Stolica" nr 4

Dobre pytanie - ale nie zauważyłem, jakby było na pewno zwróciłoby moją uwagę.

Ło matko - przez pomyłkę włączyłem wyświetlanie wszystkich obrazków i teraz muszę czekać aż się cały skrol doczyta...

Doszedł.


--
dysleksja - sposób na ortografię

Offline

 

#5 30.07.2007 21:48:29

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

Borek napisał:

teraz muszę czekać aż się cały skrol doczyta...

Biję się w piersi, spadło mi to z planu Co gorsza, ten tydzień zapowiada mi się na tyle bogato, że szczerze wątpię...

A najgorsze jest, że ja tego w zasadzie nie zauważam - i stąd ta opieszałość. Egoizm - ot, co. Ohyda.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 26.08.2007 21:46:06

Gosc,choc poniekad znany

Nasz Drogi Gość

Re: "Stolica" nr 4

Pewnie lata swietlne uplyna, ale jesli znajdziecie mi na to  miejsce, to sukcesywnie moge wrzucac co ciekawsze "kaski" ze Stolicy, bowiem wszedlem w posiadanie niemal kompletu rocznikow.
pozdrowienia.

 

#7 26.08.2007 22:18:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

Miejsce? Niema problema

Najdalej pojutrze (a pewnie zaraz uruchomię kolejną galerię. Może tak być, czy szukamy jakiegoś innego rozwiązania? Jestem bardzo otwarty na takie propozycje...

Pozdrowienia z Administracji


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 26.08.2007 22:32:08

Gosc,ale poniekad znany

Nasz Drogi Gość

Re: "Stolica" nr 4

Jedynym problemem jest to, ze ja mam dostep do skanera w pracy, a ta, jak sama nazwa wskazuje, zmusza do pracy, a tylko czasem mozna sie obijac Niemniej 5, czy 6 rocznikow jest juz gesto przyozdobionych kolorowymi, samoprzylepnymi karteczkami, ktore oznaczaja strony, na ktorych jest cos ciekawego. Wstrzymaj sie jeszcze Krzysztofie chwile, jak zrobie skany pierwszej partii, dam znac i poprosze wowczas o wskazanie miejsca.
pozdrowienia
30

 

#9 26.08.2007 22:35:40

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

O, Ciebie tu jeszcze nie było... (ale brakowało, nie da się ukryć). Tymczasem witaj i baw się dobrze (nie wiem, ale a nuż to możliwe ). Kiedy już będziesz gotów - sygnalik i uruchamiamy

Kłaniam się nisko - fajnie, że wpadłeś


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 26.08.2007 22:51:19

Gosc,ale poniekad znany

Nasz Drogi Gość

Re: "Stolica" nr 4

Nic podobnego, obecny od czasu dyskusji o fotkach z getta na 1944.pl Z wrodzonego lenistwa nie zarejestrowalem sie do tej pory, zadowalajac sie przegladaniem zdjec i czytaniem co ciekawszych watkow. Ale przed chwila nadrobilem zaleglosci, pokornie godzac sie na wszystkie 4 punkty regulaminu
Serdeczne pozdrowienia
P.S. A teraz tnij, bo to nie ma nic wspolnego z tematem watku.

 

#11 26.08.2007 23:01:43

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: "Stolica" nr 4

O to ja mam olbrzymią prośbę. W któryś numerze ze wczesnych lat pięćdziesiatych jest zdjęcie parowozu w Parowozowni Warszawa Praga. Na tym zdjęciu jest przedstawiony parowóz z budką na tendrze dla kierownika pociągu. Jakbyś odnalazł. Z góry dziękuję.

Offline

 

#12 26.08.2007 23:02:51

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

Gosc,ale poniekad znany napisał:

A teraz tnij, bo to nie ma nic wspolnego z tematem watku.

Oj, to nie ze mną...

Znam wprawdzie adres, gdzie tną, zamykają niewygodne wątki, robią różne skrzywione miny i w ogóle patrzą dziwnie na ludzi (rzecz jasna na tych, którzy już zrobili swoje) - ale nie będę już tego miejsca promować.

No, teraz mogę oficjalnie:
(przyszło zawiadomienie o rejestracji)

Witaj, Tomku

Serdecznie pozdrawiam, baw się z nami dobrze


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#13 26.08.2007 23:14:48

trzydziestka

Moderator

Zarejestrowany: 26.08.2007
Posty: 82

Re: "Stolica" nr 4

Mechanik Jarząbek napisał:

O to ja mam olbrzymią prośbę. W któryś numerze ze wczesnych lat pięćdziesiatych jest zdjęcie parowozu w Parowozowni Warszawa Praga. Na tym zdjęciu jest przedstawiony parowóz z budką na tendrze dla kierownika pociągu. Jakbyś odnalazł. Z góry dziękuję.

Oczywiscie, w najwyzszej z mozliwych rozdzielczosci. Bylebym mial ten rocznik, brakuje 3 z lat 40. i dwoch wlasnie z wczesnych 50. Niemniej, pozaznaczalem "przylepkami" przy okazji lektury, wszelkie artykuly i zdjecia zwiazane z koleja, wlasnie z mysla o Krzysztofie, no a teraz juz o Was wszystkich, milosnikach "szynojazdow"
pozdrowienia

Krzysztofie, dziekuje, na pewno bedzie mi bardzo milo. Przy okazji, przepraszam za dubel Siennej, ale odswiezylem strone i poszlo jeszcze raz.

Ostatnio edytowany przez trzydziestka (26.08.2007 23:16:27)

Offline

 

#14 26.08.2007 23:24:26

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

trzydziestka napisał:

przepraszam za dubel Siennej, ale odswiezylem strone i poszlo jeszcze raz.

Nic się nie stało (lepiej więcej, niż mniej ) - zauważyłem i usunąłem. Obyśmy mieli tylko takie problemy...


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#15 27.08.2007 12:41:22

emaus

Moderator

Zarejestrowany: 8.04.2007
Posty: 217

Re: "Stolica" nr 4

Oooo, kogóż ja tu widzę - cześć Trzydziestko Miło, że jesteś - już widzę oczami duszy, tę fotograficzną ucztę.
Nie ukrywam, że skręca mnie z zazdrości na myśl o rocznikach Stolicy. Mój Dziadek je kompletował, też miał wszystkie - niestety Babcia była  a)pedantką b)posiadaczką kawalerki z środkowego Gomułki - rezultat oczywisty   Nie pwoem, co jeszcze poszło do kosza, oprócz Stolicy - bo tu obecni zejdą za zawał

Ostatnio edytowany przez emaus (27.08.2007 12:49:02)


Najlepsze fachowe tłumaczenia on-line. Polecam   http://www.polka-lingua.home.pl/

Najlepsza strona o Powstaniu Warszawskim:  http://www.powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/

Offline

 

#16 27.08.2007 13:20:05

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: "Stolica" nr 4

emaus napisał:

Babcia była  a)pedantką b)posiadaczką kawalerki z środkowego Gomułki - rezultat oczywisty

A myślałam, że moja babcia jest jedynym przykładem takiego obrzydliwego podejścia do przedmiotów nieużytkowych... Różnica tylko w tym, że Ona, rzeczy, które uznała za zbędne bez konsultacji paliła...

Offline

 

#17 27.08.2007 17:48:01

trzydziestka

Moderator

Zarejestrowany: 26.08.2007
Posty: 82

Re: "Stolica" nr 4

No to drogie Panie, chcialem niniejszym rzec, ze wejscie w posiadanie tego ciezkawego, ale jakze uroczego zbioru, nastapilo na tej samej zasadzie. Pewna przemila starsza Pani, rowniez nie potrafila sie uporac z problemami kubatury, ktora zajmowaly te tomiska. Ja rowniez z racji tej, ze od lat gromadze wszelakie rupiecie, roznego autoramentu i proweniencji nie grzesze wolna przestrzenia, niemniej grzechem byloby nie przyjecie takiego daru:)

Ilianne: pozwolilem sobie na zanurkowanie w odmety Twego podpisu, muzyka w znakomitej czesci, rodem z mojej polki. Tak trzymac, do poznej starosci

Offline

 

#18 27.08.2007 18:11:06

 Ilianne

Etatowy Sadysta (Moderator tak zwany)

3476628
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 1099
WWW

Re: "Stolica" nr 4

trzydziestka napisał:

No to drogie Panie, chcialem niniejszym rzec, ze wejscie w posiadanie tego ciezkawego, ale jakze uroczego zbioru, nastapilo na tej samej zasadzie. Pewna przemila starsza Pani, rowniez nie potrafila sie uporac z problemami kubatury, ktora zajmowaly te tomiska. Ja rowniez z racji tej, ze od lat gromadze wszelakie rupiecie, roznego autoramentu i proweniencji nie grzesze wolna przestrzenia, niemniej grzechem byloby nie przyjecie takiego daru:)

Gdzie to takie panie się spotyka? Chętnie pozbawię je balastu niepotrzebnych rupieci...


trzydziestka napisał:

Ilianne: pozwolilem sobie na zanurkowanie w odmety Twego podpisu, muzyka w znakomitej czesci, rodem z mojej polki. Tak trzymac, do poznej starosci

Dziękuję, zamierzam .

Offline

 

#19 16.09.2007 14:05:24

trzydziestka

Moderator

Zarejestrowany: 26.08.2007
Posty: 82

Re: "Stolica" nr 4

Mechanik Jarząbek napisał:

O to ja mam olbrzymią prośbę. W któryś numerze ze wczesnych lat pięćdziesiatych jest zdjęcie parowozu w Parowozowni Warszawa Praga. Na tym zdjęciu jest przedstawiony parowóz z budką na tendrze dla kierownika pociągu. Jakbyś odnalazł. Z góry dziękuję.

Jestem totalnym ignorantem, jesli chodzi o kolejnictwo, stad pytanie, czy to o to chodzilo?  Poki co, jest to zdjecie z aparatu, ale zeskanuje porzadnie, jak trzeba.

http://img403.imageshack.us/img403/8910/dsc05508sp0.jpg

Przy okazji pytania powyzej, gdzie sie takie panie ( w tym wypadku panow) spotyka:
jakies dwa tygodnie temu, ktos wystawil na allegro jeden numer Stolicy z bodaj 1989 roku za zlotowke. W opisie jednak dodal, ze ma ich wiecej. Nic prostszego, jak napisac do takiego oferenta krotki mail. Efekt? Za 30 zl kupilem i wczoraj odebralem ponad 100 numerow z lat 1982-1988. Za te pieniadze warto uzupelnic kolekcje, bowiem w tych posiadanych z lat 80., brakuje tu i owdzie po kilka numerow. I tak na przyklad rocznik 1988 po wczorajszym przegladzie widze juz, ze skompletowalem.

P.S. Facet powiedzial, ze gdybym sie nie odezwal, to za dzien, czy dwa, wszystko to wyladowaloby na smietniku. Moral? Nie czekac, samo i na srebrnej tacy nie przyjdzie, odrobina wysilku, w postaci wystukania paru zdan w klawiature naprawde moze przyniesc efekty.

Offline

 

#20 16.09.2007 14:21:22

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: "Stolica" nr 4

To nie ten - ten nie ma tendra (nie czuj się przypadkiem pouczany ). To jest (tak mi wygląda) parowóz firmy Henschel&Sohn z roku 1915 lub 1919 (zależy, który egzemplarz). Ta seria nosiła na KDM numery od 12 do 16. Parowozy - z wyjątkiem nr 15 - przetrwały wojnę i służyły na kolei radzymińskiej do roku 1951. W PKP oznaczone: Ty2-2841 do 2844.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora