Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 3.06.2009 10:00:52

giga47

Użytkownik

Skąd: Mokotów
Zarejestrowany: 19.05.2009
Posty: 66

Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Dom Spotkań z Historią 30.06 godz.18 poświęcone ul.LESZNO, spotkanie z cyklu "Spojrzenie na warszawskie getto",prowadzi Jacek LEONCIAK>

Offline

 

#2 3.06.2009 18:30:21

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Dziękujemy za informację (choć tak po prawdzie, ten pan nazywa się odrobinę inaczej - nie mogę się powstrzymać, skojarzyło mi się od razu z Leoncinem i Singerem ).

Ponieważ wydaje mi się, że Jacek Leociak, getto, Leszno (itd.) stosunkowo niewiele mają wspólnego z parowozownią w Skierniewicach a w dodatku zapowiedzi takich imprez umieszczamy w innym dziale (przewodnik po forum jest tu: http://kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=859 - marny, ale i tak polecam), pozwoliłem sobie wydzielić post i umieścić go tu, gdzie wygląda nieco lepiej

A tak merytorycznie: na pewno przyjdę, to będzie taaka imprezka

(na wszelki wypadek wezmę chusteczki)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 3.06.2009 21:04:09

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Może mi się w końcu uda być

Offline

 

#4 3.06.2009 22:20:02

Docent

Użytkownik

Skąd: Stąd, stamtąd, zewsząd
Zarejestrowany: 22.09.2007
Posty: 86

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

chrisfox napisał:

(na wszelki wypadek wezmę chusteczki)

Kołek lipowy raczej, żeby zębów nie zniszczyć ;] Albo knebel dla siebie lub prowadzącego. Ja w razie czego biorę pół basa na znieczulenie ogólne i chętnie się podzielę ;]

Offline

 

#5 3.06.2009 22:48:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Poważniej: myślę, że Leszno będzie smutne, bez fajerwerków. Rzeczowo (no, w miarę, trochę poezji być musi ), poprawnie, żadnych szokujących teorii - tam nie było Nebelwerferów.

Oczywiście, słuchacze powinni poprosić, żeby w ramach kompensaty, prowadzący nazywał Leszno Nowolipiem. Poprzednim razem było odwrotnie, chyba teraz Nowolipiu należy się rewanż.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 29.06.2009 19:04:10

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Przypominacz - to już jutro
Krzyś zapewne już zaciera ręce

Offline

 

#7 29.06.2009 21:06:07

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

A owszem, zacieram

Chociaż pesymistyczną prognozę podtrzymuję. Tym razem będzie smutno.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 30.06.2009 22:05:05

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

A było wesoło

Offline

 

#9 1.07.2009 00:19:33

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

A rzeczywiście, było. Parę ładnych kwiatków

Skądinąd, co do Stefanii Grodzieńskiej... http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje39/text21p.htm (nie znam się, nie wiem, będę szukać)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#10 1.07.2009 09:12:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Wczoraj ujadałem z pamięci, dziś się podeprę literaturą. Rozdział o topografii i komunikacji napisał Jacek Leociak.

Tranzytowymi trasami były z początku ulice: Chłodna, Gęsia, Muranowska, Nalewki, Franciszkańska, Bonifraterska oraz Leszno (s. 118)

i jeszcze:

19 marca 1941 r., w związku z zamknięciem bramy wjazdowej przy ul. Tłomackie [...] tramwaje tranzytowe nie mogły już przejeżdżać przez Leszno (s. 123)

Oczywiście, o rzekomym tranzycie Żelazną, Nowolipiem i Smoczą, ani słowa

Teraz, co do orkiestry. Owszem, Jonasz Turkow wspomina o występującej w Feminie orkiestrze symfonicznej - niestety, bez szczegółów. Podobnie Stanisław Adler (http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … =zdarzenia). Tu z kolei mowa o słynnym dyrygencie wiedeńskim: http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … =zdarzenia . Samuel Puterman pisze o czterdziestoosobowej orkiestrze pod dyrekcją Kataszka, grającej w Feminie: http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … =zdarzenia . Adolf Berman wspomina orkiestrę, którą m. in. dyrygował Szymon Pulman - jednak nie symfoniczną, ale dwunastoosobowy zespół kameralny: http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … =zdarzenia .

Mam natomiast poważne wątpliwości, czy Marysia Ajzensztadt była - jak nam wczoraj podano do wierzenia - córką Szymona Pulmana. Według dostępnych mi w tej chwili informacji, jej ojciec nazywał się tak, jak się nazywać powinien - Dawid Ajzensztadt. Adolf Berman zapewne wiedział lepiej: http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … by&alone=1

I jeszcze krótki cytat z Ringelbluma:
W sierpniu [1942 r.] Niemcy posłali ją na Umschlagplatz, skąd Remba (uratował wielu wybitnych ludzi) wyciągnął ją z wagonu śmierci, do którego zagnali ją wraz z rodzicami. Zauważył to esesman i biciem zapędził rodzinę Ajzensztadtów z powrotem do wagonu. Wkrótce po tym Remba ponownie posłał swoich ludzi, żeby uratowali Marysię i jej rodziców. Marysia była jednak zbyt wstrząśnięta, aby szukać ocalenia. Zastrzelono ją na Umschlagplatzu, gdy stawiała opór esesmanom. (A. Eisenbach,  Emanuel Ringelblum. Kronika getta warszawskiego s. 599)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#11 1.07.2009 13:10:56

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Ze Stefanią Grodzieńską nam się nie udało Umieszczają ją na scenie Feminy zarówno Wiera Gran (występowała w "Sztuce"), Jonasz Turkow jak i Mary Berg: http://warszawa.getto.pl/index.php?mod= … &tid=osoby


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 1.07.2009 13:29:34

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

No i niech ktoś teraz powie, że na tych wykładach nic nowego się nie można dowiedzieć. No niech ktoś powie...

Offline

 

#13 1.07.2009 13:38:57

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Leszno w DSH - 30 czerwca 2009

Uczciwie: dowiedziałem się dwóch rzeczy. O p. Grodzieńskiej i o fotoplastikonie. Można też dodać ową nieszczęsną orkiestrę symfoniczną, której istnienia nie byłem świadom. Oczywiście (nie oszukujmy się, po raz kolejny i z pewnością nie ostatni) dowiedziałem się też, że gdy już się ma nazwisko, można ściemniać ile wlezie i nikt nie zauważy - a w każdym razie, nie podskoczy. Zwłaszcza w tak niszowych tematach, jak getto. Mówiłem wczoraj - kiedy już ktokolwiek będzie mnie kojarzyć, ja też zacznę pleść, co mi się tylko zamarzy. Wtedy nareszcie koniec z badaniami - tylko odczyty dla wiwatujących tłumów Zaszczyty, kobiety, piwo, wino, wódka... (i salceson sułtański)


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora