Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 23.01.2010 09:48:15

ewahanna

Użytkownik

Zarejestrowany: 9.07.2008
Posty: 129

Dawni garbarze

Pewnie juz o tym wiecie, ale mimo to zamieszcze te informacje, ktora przeczytalam w GW. Wiem, ze niektorzy sa tym tematem bardzo zainteresowani.

"W najbliższy wtorek w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20 zostanie otwarta wystawa "Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku" zorganizowana wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Przybysze z Niemiec żenili się z Polkami i asymilowali, wrastając w polską społeczność - przypomina Tomasz Markiewicz z fundacji. Jedną z takich rodzin byli garbarze z dziada pradziada Weiglowie."

Offline

 

#2 23.01.2010 16:13:04

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Dawni garbarze

Faktycznie, niektórzy są zainteresowani. Pięknie dziękuję za informację (którą, niestety, zmuszony jestem przenieść do koncika nie do końca kultóralnego, gdyż tu kłóci mi się z widzimisię )

Z Weiglami historia jest niezwykle interesująca. Bardzo mnie ciekawi, co tam o nich będzie. Przy okazji takiego tematu, powinno być też być coś o innych muranowskich garbarzach, przynajmniej Pfeiffrach i Temlerach. Pójdziemy, zobaczymy, zrecenzujemy. Być może, coś z informacji przyda się nam podczas spotkania 10 kwietnia na Chłodnej.

Czy zakaz fotografowania wisiał na drzwiach DSH od zawsze, czy to jakiś świeży wymysł? Dojrzałem go niedawno i mocno mi się zrobiło niesmacznie.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#3 23.01.2010 17:23:26

Daros

Moderator

Zarejestrowany: 13.05.2008
Posty: 1854

Re: Dawni garbarze

Co nieco o Weiglach (i ulicy Piaskowej) znajdziecie tutaj (w ostatnim wydaniu GW)
Garbarze na Powązkach z dziada pradziada
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,97 … ziada.html

http://bi.gazeta.pl/im/9/7482/z7482309X,Dom-mieszkalny-rodziny-Weigle-przy-Piaskowej-4-po.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/8/7482/z7482308X,Elewacja-domu-przy-Piaskowej-4-od-podworka.jpg

Ostatnio edytowany przez Daros (23.01.2010 17:28:04)

Offline

 

#4 23.01.2010 20:16:47

zaruk

Moderator Kombinator

Zarejestrowany: 24.01.2008
Posty: 1293

Re: Dawni garbarze

chrisfox napisał:

Czy zakaz fotografowania wisiał na drzwiach DSH od zawsze, czy to jakiś świeży wymysł? Dojrzałem go niedawno i mocno mi się zrobiło niesmacznie.

Powiesili go chyba po mojej wizycie na wystawie "W obiektywie wroga".


Powoli, drążąc tunel, posuwa się strażnik-kret
Z małą czerwoną latarką przypiętą na czole.

Offline

 

#5 23.01.2010 20:55:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Dawni garbarze

Fajny artykulik, choć nic tam nie ma niestety nowego. Więcej... (no, tego nie napiszę)

Jedna rzecz mnie urzekła - i mam nadzieję, że zacytowany poniżej passus jest jedynie efektem niedbałej korekty i niewstawienia stosownego znaku przestankowego. Gdyby tak nie było, strach pomyśleć (Nikodem D). Fragment wygląda tak:

Fabryce narzucono niemieckiego komisarza Treuhändera.

Nazwisko komisarza nie brzmiało Treuhänder, prawda?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#6 23.01.2010 21:44:19

Mechanik Jarząbek

Moderator

Zarejestrowany: 9.03.2007
Posty: 1536

Re: Dawni garbarze

A coś takiego może być? Jest podany nawet numer telefonu ...... tylko coś króciutki.

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/5_1264279188.jpg

Niestety nie wiem co to są klapony.

Offline

 

#7 23.01.2010 22:00:34

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Dawni garbarze

Też nie wiem - ale ogłoszenie ładne, nie miałem.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#8 24.01.2010 14:07:42

ewahanna

Użytkownik

Zarejestrowany: 9.07.2008
Posty: 129

Re: Dawni garbarze

Klapony to sa membrany zaworow pomp.

Offline

 

#9 25.01.2010 09:56:38

enejeio

konto usunięte na prośbę użytkownika

Skąd: Wrzeciono
Zarejestrowany: 18.11.2009
Posty: 360
WWW

Re: Dawni garbarze

chrisfox napisał:

Czy zakaz fotografowania wisiał na drzwiach DSH od zawsze, czy to jakiś świeży wymysł? Dojrzałem go niedawno i mocno mi się zrobiło niesmacznie.

Powieszono go, żeby "uspokoić" Niemców, którzy udostępnili foty na wystawę "W obiektywie wroga" i biadolili podczas wernisażu, że wszyscy pstrykają swoimi cyfrówkami. Nikt z obsługi DSH nie robił mi żadnych uwag, kiedy fociłem sobie to i owo w normalny dzień powszedni...

A wystawa Polacy z wyboru zapowiada się niezwykle smakowicie!!!


Ukončite prosím výstup a nástup, dveře se zavírají

Offline

 

#10 25.01.2010 10:21:33

roox

miglanc

Skąd: ורשה
Zarejestrowany: 11.04.2007
Posty: 1529

Re: Dawni garbarze

Taa, dobre z tym Panem Treuhänderem
A przy okazji domu rodziny Weigle - słynne zdjęcia z Goliatami teź tam zrobiono
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/25_1264410911.jpg

Offline

 

#11 25.01.2010 10:49:32

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Dawni garbarze

Co do samej instytucji treuhändera (akurat tam), mam zresztą niejakie wątpliwości. Na razie nie mam kiedy zerknąć do źródła, ale może... W razie czego, przyczepię się, jak to ja. Na forum albo dziesiątego kwietnia, zobaczymy.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#12 27.01.2010 09:51:08

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Dawni garbarze

Wracając do pana komisarza Treuhändera. Nie byłem, nie widziałem (za rękę nikt mnie nie złapał), jednak... Autor wspomnień podczas okupacji nie mieszkał już na Piaskowej i z garbarnią - jak się zdaje - nie miał wiele do czynienia, firmę prowadził wówczas jego stryj. Aleksander Weigle zadeklarował przynależność do narodu niemieckiego, mógł więc w miarę spokojnie funkcjonować jako przemysłowiec. Po wojnie zresztą znaleźli się liczni świadkowie pomocy udzielanej przezeń podziemiu i Żydom - jednak nie o tym tu mowa. Czy możliwe jest, by prowadzona przez volksdeutscha garbarnia była nadzorowana przez treuhändera, skoro znacznie większy zakład Pfeiffrów takiego nie otrzymał? A różnica była jeszcze i w tym, że Józef M. Pfeiffer stanowczo odmówił podpisania volkslisty.

Garbarstwo nadzorowane było - ściśle, ale raczej jednak na nieco innych zasadach - przez Urząd do Gospodarowania Skórami i Futrami, kierowany przez niemieckich fachowców, z którymi ściśle współpracował (bardzo zresztą we Wspomnieniach warszawskiego przemysłowca pozytywnie odmalowany) Wilhelm Weigle, z Niskiej 61. O żadnych  treuhänderach, wzmianki nigdzie nie znalazłem. A sądząc z niezwykłej precyzji opisu, gdyby coś takiego miało miejsce, taka informacja we wspomnianej książce z pewnością by się pojawiła.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora