Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 23.04.2010 14:47:29

Docent

Użytkownik

Skąd: Stąd, stamtąd, zewsząd
Zarejestrowany: 22.09.2007
Posty: 86

Projekt Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto

Projekt Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto

Z okazji 67. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, w ostatni weekend kwietnia (24-25.04.2010) w okolicach dawnej kładki, na ulicach Chłodnej i Elektoralnej odbędzie się cykl wydarzeń kulturalnych projektu Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto.

W trzech usytuowanych tutaj lokalach (Klubokawiarnia Chłodna 25, ul. Chłodna 25; Maszynownia RockBarCafé, ul. Chłodna 34; Zagadka CoffeeBar, ul. Elektoralna 24) będzie można wziąć udział w szeregu wydarzeń, których wspólnym tematem będzie historia społeczności żydowskiej, zamieszkującej Warszawę przed i w trakcie II wojny światowej.

KONCERT
Projekt rozpocznie André Ochodlo i The 3-city Jazzish Company, którzy w sobotę 24 kwietnia o godzinie 19, w Maszynowni, zaprezentują pieśni księcia żydowskiej ballady Itzika Mangera w jazzowych interpretacjach. W koncercie pt. „Malkele“, obok twórcy sopockiego Teatru Atelier André Ochodlo, udział wezmą także znakomici muzycy jazzowi: Dominik Bukowski (wibrafon, marimba), Tomasz Sowiński (instrumenty perkusyjne), Piotr Mania (instrumenty klawiszowe), Ireneusz Wojtczak (saksofon, klarnet), Adam Żuchowski (kontrabas).

DIAPORAMA
W sobotę 24 kwietnia od godziny 19.30, w kawiarni Zagadka, będzie można wziąć udział w wirtualnym spacerze po warszawskim Cmentarzu Żydowskim. Diaporama zaprezentuje zdjęcia autorstwa Michała Kudłacza.

SPEKTAKL
Twórczość Itzika Mangera, tym razem prozatorską, przybliży także spektakl rodzinny „Księga raju“. W niedzielę, 25 kwietnia o godz. 11, w Klubokawiarni Chłodna 25 zaprezentowana zostanie humorystyczna historia, odwołująca się do jednej z żydowskich legend. Mówi ona, że przed narodzeniem każdy człowiek przebywa w raju. Kiedy ma się urodzić, anioł odprowadzający go na ziemię daje mu prztyczka w nos, zacierając całą pamięć o rajskim bytowaniu. W przedstawieniu wystąpią: Maciej Dużyński, Ireneusz Dydliński i Katarzyna Słomska.

WARSZTAT
Chasydzką naukę w praktyce będą mogli poznać uczestnicy warsztatu „Arele Kozienicer, cadyk z Gnojnej ulicy. Czy pozbyłem/am się złości i urazy”. Poprowadzi go Anna Ciałowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Zapraszamy do kawiarni Zagadka, 25 kwietnia o godz. 11.

FOTOGRAFIA
Na elewacji budynku przy ul. Chłodnej 25 przez dwa weekendowe dni będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Mokum“, przygotowaną przez Sylwię Strębską i Annę Ciałowicz. Przybliży ona historię wielkich cadyków, przywódców chasydzkich, których przybycie do Warszawy zmieniło oblicze miasta. W trakcie wojny wielu z nich przesiedlono do getta.
Od 27 kwietnia wystawę będzie można oglądać w Info Qulturze przy Pl. Konstytucji 4.

SPOTKANIE/DYSKUSJA
W niedzielę 25 kwietnia o godzinie 12.30, w Klubokawiarni Chłodna 25, będzie można spotkać się z autorkami wystawy „Mokum” Sylwią Strębską i Anną Ciałowicz. Poprowadzą one panel dyskusyjny wokół cytatu: "Znikł już na zawsze pewien świat. Pozostało po nim jedynie sanktuarium ukryte w rzeczywistości ducha. Jako przedstawiciele naszego pokolenia ciągle dzierżymy w dłoniach klucz do tego sanktuarium. Jeśli odsuniemy je w niepamięć, jeśli go na czas nie otworzymy, świętość minionych wieków pozostanie tajemnicą Boga" - Abraham Joshua Heschel.

WYKŁAD
Historię powstania w Getcie Warszawskim bedzie można poznać w niedzielę, 25 kwietnia o godzinie 14, w Klubokawiarni Chłodna 25. Wykład pt. „Czy w Warszawie były dwa powstania?” poprowadzi historyk Paweł Szapiro.

SPACER HISTORYCZNY
Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadzi ulicami dawnego getta spacer historyczny pod hasłem „Moja Chłodna w latach 1940-43“. Spotkanie zainteresowanych udziałem – pod Klubokawiarnią Chłodna 25, w niedzielę 25 kwietnia o godz. 16.

FILM
Wydarzenie Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto zakończą prezentacje trzech filmów. 25 kwietnia o godz. 18, w Klubokawiarni Chłodna 25, będzie można zobaczyć dwa dokumenty Michała Nekanda-Trepki: „Karuzela” i „Łyżeczka życia”. Pierwszy z nich poświęcony jest pamięci Adiny Blady-Szwajgier, lekarki z getta, łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej. Drugi przedstawia bohaterstwo Ireny Sendlerowej, kierowniczki Referatu Dziecięcego w "Żegocie", która uratowała ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci z getta w Warszawie. Po projekcjach zaplanowana jest dyskusja z reżyserem pt. „Wokół Campo di Fiori”.

Na zakończenie, 25 kwietnia o godz. 22, także w Klubokawiarni Chłodna 25, pokazany zostanie film dokumentalny „Po-Lin“, w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Wykorzystane w nim zostały unikalne archiwalia, pokazujące świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której dwie kultury: żydowska i polska, współistniały obok siebie. „Po-lin” w języku jidysz znaczy „tu się zatrzymamy”. Film nie zaprzecza bolesnym zaszłościom. Pokazuje tylko, że obok nich było także coś więcej. Wartego przypomnienia i - być może - odbudowy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że liczba uczestników każego z punktów programu jest ograniczona.

Organizatorem projektu Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto jest Stowarzyszenie Scena 96.

Współpraca: Klubokawiarnia Chłodna 25
Partnerzy: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Urząd Dzielnicy Wola, Maszynownia RockBarCafe, Zagadka CoffeeBar.

Zadanie Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z biurem Stowarszyszenia Scena 96.
Osoba kontaktowa: Magda Bratkowska, tel. , email: sztukaulicy@tlen.pl

Offline

 

#2 23.04.2010 17:47:12

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: Projekt Chłodna/Żelazna Warszawa/Getto

Fajne, niektóre propozycje całkiem...

Niestety. Nie uzgodnili tego ze mną. W sobotę 24.04 mocno jestem zajęty, całą niedzielę spędzę za to na całkiem ciekawej wycieczce poza Warszawą. Zamierzam m. in. obejrzeć stół, przy którym podpisywano umowę o zakończeniu działań w roku 1944. Stół - naturalnie - sfotografuję i umieszczę na Kolejce.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora