Kolejka Marecka - zaciekawiamy Warszawą



Forum Stowarzyszenia

Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka


#1 26.01.2011 12:44:17

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

wyrok na Friedricha Pabsta?

Od jakiegoś roku (dzielnie) czytam „Panią Chłodną” i całkiem nieźle mi idzie, jestem już w okolicy dwusetnej strony – przed Wielkim Łomotem (Euro 2012) powinienem skończyć. Dotarłem właśnie do wzmianki o planie niejakiego Pabsta i tu coś, co mnie zaskoczyło: Sam zaś autor projektu, wyrokiem polskiego sądu podziemnego, został skazany na śmierć i zlikwidowany przez AK w grudniu 1943 roku (s. 203). Tymczasem, według Akcji zbrojnych podziemnej Warszawy 1939-1944 Tomasza Strzembosza, Pabst został zastrzelony zupełnie przypadkiem, przy okazji likwidacji Brauna, 13 grudnia 1943 na Daniłowiczowskiej. Jak pisze Strzembosz: Dopiero w wiele lat później wyszło na jaw, że zabitym w tej akcji towarzyszem Brauna był Friedrich Pabst, architekt, autor planu przekształcenia Warszawy w „nowe, niemieckie miasto” (...) (T. Strzembosz, Akcje zbrojne..., Warszawa 1983 s. 412)

Naprawdę wydano wyrok na Pabsta a wykonano go jedynie przypadkiem, czy też p. Nadolski nieco upiększył historię? Z szybkich poszukiwań tu i ówdzie wynika raczej, że mamy do czynienia z tym drugim wariantem. A może ktoś wie więcej?


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

#2 26.01.2011 19:45:54

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł
Skąd: z getta
Zarejestrowany: 8.03.2007
Posty: 11926
WWW

Re: wyrok na Friedricha Pabsta?

http://www.169.zhr.pl/historia_harcerst … /braun.htm lub http://www.rawelin.foxnet.pl/zopa/akcje.htm . Nie krytykuję Cię bynajmniej, dziękuję za głos, mam jedynie zastrzeżenia do autorów obu stron - ktoś tu od kogoś w żenujący sposób kopiował tekst (obrzydliwość, ja bym po czymś takim nie mógł spokojnie umrzeć) a w dodatku - co dla mnie jeszcze bardziej istotne - autor żadnej ze stron nie powołuje się na źródło. I w tym momencie... Nie wiem, może ten, kto napisał (skopiował?) pierwszy, dotarł do jakiegoś ciekawego tekstu - jednak zapomniał się nim pochwalić, co znacząco wpływa na wiarygodność opisu.

Opis wydarzeń u Strzembosza odrobinę się różni. U niego, czwartą ofiarą był polski policjant, interweniujący od północnej strony Daniłowiczowskiej.


Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

Offline

 

                                 Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora