Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek

#21 4.10.2018 01:07:20

J23

Moderator

Re: Trzy wiatraki - konkurs

Nie przesądzając numeracji - chodzi o ten budynek:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/454_1538605238.jpg
https://goo.gl/maps/HuD5kAdsoYK2

A wracając do oznaczenia 6 na planie Lindleya - to w tym rejonie były chyba dwa kominy:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/454_1538604012.jpg

Ten bardziej na zachód należał do cegielni zaznaczonej na zamieszczonym wcześniej planie, na którym jest jeszcze ogród:

http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/454_1538604060.jpg

Na planie Lindleya części ogrodu już nie ma, natomiast pojawiają się w tym miejscu

marcinguzek napisał:

zabudowania cegielni (właściciel cegielni Halber Nuta, Wolska 37 hip.3086); budynek cegielni ma kształt przypominający boisko, widać zaznaczony komin

Który komin widać na zdjęciu Brandla - trudno określić (jeśli zaznaczenie zakresu zdjęcia na planie Lindleya jest trafne, to widoczne są mniej więcej w tym samym kierunku, jeden może być schowany za wiatrakiem). Nie ma to jednak większego znaczenia dla ustalenia lokalizacji zdjęcia.

Na identyfikację czekają natomiast zabudowania z kominem z lewej strony zdjęcia, oznaczone cyfrą 1.

#22 4.10.2018 02:23:45

lipton

Użytkownik

J23 napisał:

Nie przesądzając numeracji - chodzi o ten budynek:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/ … 605238.jpg

Budynek jak najbardziej istnieje i mieści Biuro Nadzoru Ruchu wraz z Centralą Ruchu Tramwajów Warszawskich. Na tabliczkę adresową nigdy nie patrzyłem. Ale spojrzę

#23 1.11.2018 01:20:54

J23

Moderator

Lokalizacja młyna motorowego
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/viewtopic.php?id=2775
dynamicznie posuwa się naprzód, tymczasem nasze wiatraki wciąż czekają na kropkę nad "i". Pan Marcin Guzek póki co jest niekwestionowanym kandydatem do nagrody, ale wciąż pozostają znaki zapytania, które sprawiają, że pozostajemy w kręgu hipotez.

marcinguzek napisał:

lokalizacja zdjęcie Brandela nie budzi raczej wątpliwości; zostało wykonane w okolicach dzisiejszej Skierniewickiej (ludzie siedzą na sadzwaką nazwaną na planie Lindleya Sadurka tak jak rzeczka, która tam miała źródło); drugie zdjęcie które wykonane zostało z pod muru gazowni na Dworskiej pokazuje wszystkie 5 wiatraków; zdjęcie jest eksponowane w muzeum Gazowni na Woli z takim właśnie opisem;

Prawie miesiąc temu zwróciłem się z prośbą o opinię do "Warszawskiej identyfikacji" oraz grupy "Jestem z Woli". Z "Warszawskiej identyfikacji" na razie nie otrzymałem odpowiedzi, natomiast z drugiego źródła szybko przyszła taka opinia:

Panie Jacku, to zdjęcie jest jak "syreni śpiew". Każda śpiewa po swojemu :-) Wałkujemy sprawę od kilku lat, podobnie jak zdjęcie z DSH opisane jako Młynarska. Co mnie uderza w tym wszystkim ? Ustawienie wiatraków ! Cień pada powiedzmy od południa, czyli śmigła ustawione na wschód. Zakładając, że "koźlaki" mogły być odwracane w zależności od kierunku wiatru, to układ ten mnie lekko niepokoi. Poranna aura była jaka była a wschodnie wiatry były raczej zjawiskiem dość rzadkim. Wszystkie argumenty mają swój szczególny sens. Jednak opierać się na nich w 100 % ... poczekam na opinię, która mnie powali swoją trafnością.
Kłaniam się,
Janusz Dziano

Trzeba więc szukać dalej...

Na razie dwa spostrzeżenia dotyczące porównania obu zdjęć z wiatrakami.

marcinguzek napisał:

Michał Pałagan z fejsbukowego fan page Jestem z Woli postawił tezę (wielce prawdopodobną wg mnie) że zdjęcia zostały zrobione podczas majowego święta Św Stanisława, które potem łączyło się z piknikiem/majówką; tłumaczyło by to obecność Brandela, który był zainteresowany fotoreportażem w tym środowisk robotniczych, zane są podobne zdjęcia z Marymontu

Na obu zdjęciach śmigła wiatraków zwrócone są na wschód. To cecha wspólna obu zdjęć, wzmacniająca tezę, że zdjęcia wykonao tego samego dnia. Być może akurat wtedy wiatr wiał z nietypowej strony. Ale są też różnice. Na zdjęciu z trzema wiatrakami śmigła mają różne kąty obrotu - mogły obracać się podczas robienia zdjęcia (choć równie dobrze mogły być nieruchome). Na zdjęciu z pięcioma wiatrakami śmigła wszystkich wiatraków ustawione są w tej samej pozycji. Prawdopodobieństwo, że zdjęcie uchwyciło taką sytuację poczas obrotu śmigieł, jest znikomo małe. Raczej oznacza to, że śmigła były nieruchome, zablokowane w ustalonej pozycji. Osłabia to hipotezę, że zdjęcia wykonano w krótkim odstępie czasu, choć nie można wykluczyć, że wykonano je tego samego dnia, a pomiędzy chwilami ich wykonania zatrzymano wiatraki (lub przeciwnie - uruchomiono je). Mogły też być wykonane w różne dni - ale wtedy trudniej jest wytłumaczyć nietypowe zwrócenie wiatraków na wschód na obu zdjęciach. Dla porządku nie można wykluczyć możliwości, że na obu zdjęciach są różne wiatraki...

I drugie spostrzeżenie. Mimo, że na zdjęciu z pięcioma wiatrakami są one widoczne bardzo niewyraźnie, można stwierdzić, że przynajmniej trzy z nich (drugi, trzeci i piąty - licząc od lewej strony) mają poniżej dachu balkonik. Pierwszy z lewej wydaje się nie mieć takiego balkonika. Zgadzałoby się to ze zdjęciem z trzema wiatrakami, gdzie wiatrak pierwszy z lewej nie ma balkonika, a dwa kolejne mają.

Ostatnio edytowany przez J23 (1.11.2018 01:26:47)

Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP

Stopka forum

RSS