Ogłoszenie

Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                                   Aktualności - www.facebook.com/sopw.kolejka.marecka                            

Apel – pomóżmy rodzinie Temlerów w poszukiwaniu pamiątek

Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#201 25.03.2019 09:11:48

Wierzbowa

Moderator

Re: Ostrzegacze uliczne

Zadziwiającą informację o ostrzegaczach, wynalazłem na  tej stronie:
https://www.facebook.com/14099395159357 … 668128514/

Wynika że:” Był to szwedzki system informowania o pożarze i jako sytem darowany Warszawie przez Królestwo Szwecji w końcu lat 50 tych XX wieku. 
Czyli był „prezent od Ericssona”!!

Pod tym adresem natomiast:
http://syrenigrod.fotolog.pl/alarm-dla- … ,link.html

Można sobie obejrzeć zdjęcia trzech zachowanych ostrzegaczy na Wyględowie(Mokotów). Oczywiście stan zachowania na rok 2009. Bo dziś już nie ma ani jednego. Spóźniliśmy się

#202 25.03.2019 20:00:19

lipton

Użytkownik

A ja dziś jadąc tramwajem zauważyłem słupek po ostrzegaczu na ul. Marymonckiej pomiędzy Zabłocińską a Podleśną (jest tam taka ślepo zakończona uliczka mniej więcej w połowie drogi pomiędzy wymienionymi wcześniej).

#203 25.03.2019 21:15:10

Wierzbowa

Moderator

Dziękuję Liptonie za spostrzegawczość . Słupek stoi przy zaślepionym wylocie ulicy, Smoleńskiego.

#204 25.03.2019 21:58:59

lipton

Użytkownik

Czyli znany   No, ale skoro już go wypatrzyłem, to zgłosiłem.

#205 3.04.2019 07:50:46

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł

W spisie jest dziś niemal 200 lokalizacji (bodajże 192), niesamowite. Pozwoliłem sobie nieco spopularyzować poszukiwania notką na fb. Może nam ktoś coś dopowie - a w każdym razie, czymś takim warto się chwalić

Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

#206 3.04.2019 10:58:28

Wierzbowa

Moderator

Serdeczne dzięki za puszczenie wici na FB.
Te circa 200 sztuk, wygląda rzeczywiście imponująco , ale  to tylko, zaledwie jedna trzecia wszystkich skrzynek.  Większość adresów dawnych ostrzegaczy została ustalona na podstawie, śladów, które dotrwały do naszych czasów. Miejsca namierzone na podstawie archiwalnych fotografii do nikły procent całości. W centralnych rejonach Warszawy jest jeszcze jak cie mogę. Ale im dalej od centrum tym coraz mniej pozostałości.
Wszystkie adresy skrzynek znajdują się w publikacji” Informator milicyjny m. st. Warszawy” wydany
w 1966. Nie jest to jakiś biały kruk. Na Allegro, od 2016 roku, sprzedano już, parę sztuk tej książki.
Może ktoś z “kolejkowiczów”lub na FB  ma tę pozycję u siebie. Mając te adresy moża by zweryfikować, ile tak naprawdę zostało w Warszawie, śladów z systemu ostrzegaczy.     
Kolejnym krokiem było by stworzenie interaktywngo planu Warszawy z zanaczonymi punktami, i odnośnikami, wraz z opisem.
Na razie tworzę taki plan na bazie wersji papierowej planu stolicy. Poza adresami, są
oczywiście inne znaki zapytania. Np. Jakie były kulisy podarowania systemu ostrzegaczy Warszawie
przez rząd Szwedzki? Ciekawe..prawda?
Oczywiście nie spocząłem na laurach i nadal tropię, ślady po systemie (zdjęcia artykuły itp.)...  również po obu stronach Bałtyku .

#207 3.04.2019 15:49:55

chrisfox

administrator

status 1
GG? ni mom i nie bede mioł

Informator milicyjny... to musi być coś, trzeba będzie popytać. Na fb zainteresowanie naprawdę znaczące, aż miło spojrzeć. Prawdę mówiąc, nie sądziłem, że będzie aż tak. Temat jest dość niszowy, a jednak...

Przy okazji. Odrobinę rozbawiło mnie udostępnienie naszej informacji z komentarzem, że przedwojenna Warszawa była bardzo nowoczesnym miastem Mimo widocznego napisu "milicja" na zdjęciu.

Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę

#208 6.04.2019 08:59:41

Wierzbowa

Moderator

Ruch na FB w temacie ostrzegaczy rzeczywiście spory. Pierwszy komentator, Pan Bartosz, wymienił zapamiętane przez siebie miejsca
ale(tu się  czepiam), nie określił dokładnie gdzie były te miejsca. 
Czy mówiąc "Karolkowa" miał na myśli nieistniejący dziś budynek pod numerem 2b(rozebrany w 1968) na roku tej ulicy i Wolskiej, czy też jakieś inne miejsce? Wszak Karolkowa to długa ulica. To samo dotyczy Wroniej. Znalazłem krzyżak po ostrzegaczu na budynku Wronia 45(nie wiem czy jeszcze istnieje ten budynek), ale czy autor to miejsce miał na myśli? Jedno miejsce określił dokładnie: Miedziana róg Prosta, w bramie. Ale dziwna sprawa. Na tym skrzyżowaniu, chyba od zakończenia ostatniej wojny, nie było już żadnej zabudowy. Może chodzi o Miedziana róg Pańska? Niestety, na tej narożnej kamienicy, brak śladów po skrzynce.
Inna komentatorka Pani Anna, zgłosiła że posiada archiwalne zdjęcie ostrzegacza z Ossowskiej róg Żółkiewskiego. Pewnie chodzi
o zdjęcie, które niegdyś umieszczone było na portalu witrynagrochow.pl. Niestety witryna ta, z niewiadomych mi przyczyn przestała
działać. A ja do dziś pluję sobie w brodę(której nie noszę ), że nie skopiowałem sobie tego zdjęcia.

#209 11.05.2019 16:14:22

Wierzbowa

Moderator

W poście #174 tego wątku przedstawiłem kiedyś takie oto zdjęcie do zidentyfikowania z filmu z youtuba:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1541264122.jpg

To Targowa 48, róg uliczki bez nazwy prowadzącej do Bazaru Różyckiego

PS. Przy okazji przebudowałem trochę spis ostrzegaczy, aby był bardziej czytelny.

#210 8.06.2019 10:12:56

Wierzbowa

Moderator

Jeszcze parę miesięcy temu, przed posesją Jórskiego 62 był słupek:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1559981148.jpg
Ale jak widać na powyższym zestawieniu się już zmył.

Tyle z niego zostało:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1559981235.jpg

Ostatni słupek w tym rejonie, przy Remiszewskiej też już jest na wylocie:
http://www.kolejkamarecka.pun.pl/_fora/kolejkamarecka/gallery/103_1559981318.jpg

Obok jak widać trwa jakaś budowa. Jak ją skończą, to zapewnie uporządkują otoczenie i słupek polegnie.

Czasy takie, że na fb też trzeba trochę istnieć - zajrzyjcie do nas i tam. A tu jesteśmy już od dobrych dziesięciu lat :)                                

adres IP

Stopka forum

RSS